Określenie kategorii pracowników Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" uprawnionych do otrzymania umundurowania oraz zasad i warunków jego przydziału.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.12.73

Akt utracił moc
Wersja od: 14 marca 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1952 r.
w sprawie określenia kategorii pracowników Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" uprawnionych do otrzymania umundurowania oraz zasad i warunków jego przydziału.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
Wyszczególnieni poniżej pracownicy Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" uprawnieni są do otrzymania umundurowania służbowego na warunkach, określonych w niniejszym rozporządzeniu:
1)
Komendant (wszystkich szczebli),
2)
Zastępca komendanta (wszystkich szczebli),
3)
Szef sztabu - kierownik organizacyjny (wszystkich szczebli),
4)
Kwatermistrz i zastępca kwatermistrza (wszystkich szczebli),
5)
Szef zarządu pol.-wych. (wszystkich szczebli),
6)
Szef oddziału i równorzędni,
7)
Szef wydziału,
8)
Szef składnicy,
9)
Starszy inspektor,
10)
Kierownik sekcji,
11)
Inspektor,
12)
Starszy wykładowca,
13)
Wykładowca,
14)
Młodszy inspektor,
15)
Starszy lektor,
16)
Lektor,
17)
Starszy instruktor,
18)
Instruktor,
19)
Kierownik działu,
20)
Komendant ochrony,
21)
Kapelmistrz i zastępca kapelmistrza,
22)
Dowódca brygady,
23)
Zastępca dowódcy brygady,
24)
Kierownik działu służby (szkolenia, mundurowy, żywnościowy, finansowy, kult.-oświat., gospod.),
25)
Pomocnik szefa sztabu,
26)
Dowódca kompanii,
27)
Szef kompanii,
28)
Zbrojmistrz,
29)
Lekarz,
30)
Felczer,
31)
Instruktor sanitarny.
1.
Pracownicy, określeni w § 1, otrzymują umundurowanie na koszt Skarbu Państwa za opłatą 50% wartości.
2.
Spłatę 50% kosztów może władza służbowa rozłożyć zainteresowanym na najwyżej 12 rat miesięcznych. Wpływy na częściowe pokrycie kosztów umundurowania podlegają zarachowaniu według obowiązujących przepisów.
1.
Uprawnienie do otrzymania umundurowania powstaje z chwilą osiągnięcia sześciomiesięcznego stażu pracy przez pracownika, przyjętego do służby na czas nieokreślony w myśl przepisów, obowiązujących w Powszechnej Organizacji "Służba Polsce".
2.
W wyjątkowych przypadkach Komendant Główny Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" może zezwolić na wydanie umundurowania w terminie wcześniejszym lub późniejszym.
3.
Umundurowanie letnie wydaje się od dnia 1 kwietnia, umundurowanie zimowe od dnia 1 października.
4.
Czasokres używalności umundurowania liczy się od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostało wydane.
1.
Pracownicy otrzymujący umundurowanie w trybie niniejszego rozporządzenia obowiązani są do noszenia umundurowania w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
2.
O ile właściwa władza naczelna nie zarządzi inaczej, pracownik może nosić umundurowanie również i poza służbą z zastrzeżeniem, że wykonywanie zajęć ubocznych w umundurowaniu jest niedopuszczalne.
1.
Po upływie czasokresu używalności umundurowanie przechodzi na własność pracownika.
2.
W razie utraty lub zniszczenia umundurowania lub jego części przed upływem czasokresu używalności pracownik obowiązany jest nabyć nowe umundurowanie lub jego część na koszt własny bez żadnych ulg ze strony Skarbu Państwa. W wyjątkowych przypadkach, gdy umundurowanie zostało zniszczone przy wykonywaniu zadań służbowych bez winy pracownika, Komendant Główny Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" może zezwolić na bezpłatne wydanie umundurowania lub jego części.
3.
W razie zwolnienia pracownika z jego winy lub na własną prośbę pracownik zatrzymuje umundurowanie, jednak obowiązany jest uiścić opłatę za pełną wartość (100%) umundurowania z odliczeniem proporcjonalnej części kosztu za czas dotychczasowego zużycia. W przypadku gdy pracownik zostaje przeniesiony do innej instytucji bądź też zwolniony na skutek zmian etatowych lub nieprzydatności do pracy zatrzymuje on umundurowanie bez obowiązku jakiejkolwiek opłaty, jeżeli w myśl niniejszego rozporządzenia uiścił już 50% kosztów lub otrzymał je bezpłatnie.
4.
W razie przejścia na emeryturę lub w razie śmierci pracownika umundurowanie nie podlega zwrotowi.
5.
Umundurowanie przechodzące na własność pracownika w myśl ust. 1, 3 i 4 powinno być przed przekazaniem pozbawione oznak służbowych.
Krój i barwę umundurowania oraz oznak służbowych określi Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
Normy wyposażenia i czasokres używalności ustali Prezes Rady Ministrów na wniosek Komendanta Głównego Powszechnej Organizacji "Służba Polsce".
Władze służbowe wydające umundurowanie prowadzić będą gospodarkę mundurową, a w szczególności ewidencję, według wzoru i przepisów wydanych przez Ministra Finansów.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.