Rozdział 4 - Znaki Marynarki Wojennej - Określenie innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.82.689

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

Rozdział  4

Znaki Marynarki Wojennej

§  10. 
Oprócz znaków Marynarki Wojennej określonych w ustawie, znakami używanymi w Marynarce Wojennej są:
1)
bandera jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej;
2)
flaga lotnisk (lądowisk) Marynarki Wojennej;
3)
flagi:
a) 3
 (uchylona),
b)
admirała,
c)
admirała floty,
d)
wiceadmirała,
e)
kontradmirała,
f)
generałów;
4)
proporczyki:
a) 4
 (uchylona),
b)
dowódcy flotylli,
c)
dowódcy dywizjonu,
d)
dowódcy grupy.
§  11. 
1. 
Banderą jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej jest prostokątny płat tkaniny barwy niebieskiej. W górnym rogu płata, przy liku przydrzewcowym, jest umieszczony wizerunek bandery wojennej. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 3:5. Stosunek szerokości wizerunku bandery wojennej do szerokości płata wynosi 1:2.
2. 
Wzór bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  12. 
1. 
Na obszyciu liku przydrzewcowego bandery wojennej i bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej umieszcza się nazwę okrętu lub jednostki pomocniczej Marynarki Wojennej.
2. 
Na pierwszej banderze podnoszonej na okręcie lub innej jednostce pływającej umieszcza się nazwę okrętu lub jednostki pomocniczej Marynarki Wojennej oraz datę pierwszego podniesienia bandery.
§  13. 
1. 
Flagą lotnisk (lądowisk) Marynarki Wojennej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku białego pasa jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. W części białego pasa, pomiędzy godłem Rzeczypospolitej Polskiej a brzegiem przydrzewcowym, jest umieszczona szachownica lotnicza. Na pasie czerwonym pod szachownicą jest umieszczona kotwica koloru białego, przepleciona liną kotwiczną zwiniętą w kształcie litery "S".
2. 
Stosunek wysokości kotwicy do szerokości flagi wynosi 2:5.
3. 
Wzór flagi lotnisk (lądowisk) Marynarki Wojennej określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  14.  5
 (uchylony).
§  15. 
1. 
Flagą admirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, są umieszczone cztery gwiazdy pięciopromienne koloru białego, ułożone w romb.
2. 
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła opisanego na wierzchołkach gwiazdy do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości między obwodami kół opisanymi na wierzchołkach gwiazd do szerokości płata wynosi 0,35:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem gwiazdy umieszczonej w pobliżu liku przydrzewcowego a likiem przydrzewcowym do szerokości płata wynosi 1:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem gwiazd umieszczonych w pionie a likiem przydrzewcowym do szerokości płata wynosi 2,35:5.
3. 
Wzór flagi admirała określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  16. 
1. 
Flagą admirała floty jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, są umieszczone trzy gwiazdy pięciopromienne koloru białego, ułożone w trójkąt równoboczny w taki sposób, aby dwie z nich były w jednakowej odległości od tego liku.
2. 
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła opisanego na wierzchołkach gwiazdy do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości między obwodami kół opisanymi na wierzchołkach gwiazd do szerokości płata wynosi 0,35:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem gwiazd umieszczonych w pionie w pobliżu liku przydrzewcowego do szerokości płata wynosi 1:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem pojedynczej gwiazdy a likiem przydrzewcowym do szerokości płata wynosi 2,35:5.
3. 
Wzór flagi admirała floty określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  17. 
1. 
Flagą wiceadmirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, w jednakowej odległości od tego liku, są umieszczone dwie gwiazdy pięciopromienne koloru białego.
2. 
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła opisanego na wierzchołkach gwiazdy do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości między obwodami kół opisanymi na wierzchołkach gwiazd do szerokości płata wynosi 0,35:5. Stosunek odległości pomiędzy środkami gwiazd umieszczonych w pionie w pobliżu liku przydrzewcowego do szerokości płata wynosi 1:5.
3. 
Wzór flagi wiceadmirała określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  18. 
1. 
Flagą kontradmirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, jest umieszczona pośrodku gwiazda pięciopromienna koloru białego.
2. 
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła opisanego na wierzchołkach gwiazdy do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem gwiazdy a likiem przydrzewcowym do szerokości płata wynosi 1:5.
3. 
Wzór flagi kontradmirała określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  19. 
1. 
Flagą generałów jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku długości czerwonego pasa, pod godłem Rzeczypospolitej Polskiej, są umieszczone dwie skrzyżowane lufy armatnie, a pod nimi kula. Lufy i kula są koloru żółtego.
2. 
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek szerokości płaszczyzny zajętej przez skrzyżowane lufy oraz kulę do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy kuli do szerokości płata wynosi 1:9.
3. 
Wzór flagi generałów określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  20. 
1.  6
 Znakami dowódców zespołów okrętów są proporczyki z płata tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, zakończone "jaskółczymi ogonami" o ustalonych kolorach dla:
1) 7
 (uchylony);
2)
dowódcy flotylli - biały;
3)
dowódcy dywizjonu - niebieski;
4)
dowódcy grupy - zielony.
2. 
Wzory znaków, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
3 § 10 pkt 3 lit. a uchylona przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
4 § 10 pkt 4 lit. a uchylona przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
5 § 14 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
6 § 20 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
7 § 20 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.