Rozdział 1 - Orły wojskowe - Określenie innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.82.689

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

Rozdział  1

Orły wojskowe

§  1. 
Oprócz orłów wojskowych określonych w ustawie z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", znakami używanymi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej są:
1)
orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej;
2)
orzeł Marszałka Polski;
3)
orzeł generałów (admirałów).
§  2.  1
1. 
Orłem Ministerstwa Obrony Narodowej jest biały orzeł w koronie zamkniętej, z głową zwróconą w prawo i ze wzniesionymi skrzydłami, nawiązujący sylwetką do orła wieńczącego głowicę sztandaru wojskowego, wsparty szponami na okalającym go okręgu. Korona, dziób i łapy orła są koloru złotego.
2. 
Wzór orła Ministerstwa Obrony Narodowej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Orłem Marszałka Polski jest biały orzeł w koronie zamkniętej, z głową zwróconą w prawo, ze wzniesionymi skrzydłami, trzymający w szponach skrzyżowane dwie buławy hetmańskie. Korona, dziób, szpony orła oraz głowice buław są koloru złotego.
2. 
Wzór orła Marszałka Polski określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Orłem generałów (admirałów) jest biały orzeł w koronie zamkniętej, z głową zwróconą w prawo, ze wzniesionymi skrzydłami. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego.
2. 
Wzór orła generałów (admirałów) określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1730) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2023 r.