§ 2. - Ograniczenia, zakazy lub warunki produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.168.1762

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2010 r.
§  2. 1
 
1.
Zakazuje się sprzedaży konsumentom następujących substancji i preparatów niebezpiecznych:
1)
zaklasyfikowanych, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 4 ust. 2 lub 3 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych, zwanej dalej "ustawą", jako bardzo toksyczne lub żrące z przypisanym zwrotem R 35;
2)
metanolu (CAS 67-56-1);
3)
preparatów zawierających metanol w stężeniach większych niż 3 % wagowych, w tym preparatów służących do spryskiwania szyb.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje sprzedaży konsumentom następujących produktów zawierających metanol:
1)
paliw do silników redukcyjnych stosowanych w modelarstwie;
2)
paliw do silników spalinowych używanych w sportach motorowodnych;
3)
paliw pochodzenia roślinnego (biopaliw);
4)
klejów.
3.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje sprzedaży konsumentom następujących substancji i preparatów zaklasyfikowanych jako żrące:
1)
środków do czyszczenia dla potrzeb gospodarstwa domowego, także zawierających wodorotlenek sodu lub wodorotlenek potasu;
2)
materiałów stosowanych w budownictwie;
3)
nawozów mineralnych.
4.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje środków ochrony roślin.
5. 2
 Substancje lub preparaty wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 mogą być sprzedawane pod warunkiem, że osoba wprowadzająca je do obrotu uzyska od nabywcy identyfikujące go następujące dane:
1)
nazwę firmy lub imię i nazwisko;
2)
adres;
3)
numer REGON.
6.
Osoba wprowadzająca do obrotu substancje lub preparaty wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 jest obowiązana przechowywać dane, o których mowa w ust. 5, przez okres 5 lat.
7.
W przypadku substancji lub preparatów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, osoba wprowadzająca je do obrotu, poza przyjęciem od nabywcy danych, o których mowa w ust. 5, jest obowiązana do zgłoszenia w terminie do końca lutego każdego roku listy odbiorców za rok poprzedni właściwemu terenowo państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu.
8.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 7, jednostka organizacyjna podległa lub nadzorowana przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych przekazuje właściwemu Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
9.
Substancje lub preparaty bardzo toksyczne, żrące z przypisanym zwrotem R 35 oraz metanol mogą być stosowane w działalności zawodowej pod warunkiem:
1)
zgłoszenia właściwemu terenowo państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, a w przypadku jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych - właściwemu Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, najpóźniej w dniu ich nabycia po raz pierwszy;
2)
prowadzenia przez użytkownika ewidencji ich rozchodu;
3)
zabezpieczenia ich przed przejęciem przez osoby niepowołane.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2005 r. (Dz.U.05.39.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 marca 2005 r.
2 § 2 ust. 5 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 11 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.239.1731) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2007 r.