Ogólne zasady wykonywania obowiązków uzyskiwania zezwoleń na zwoływanie i odwoływanie zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych w czasie obowiązywania stanu wojennego, a także wyłączenie niektórych rodzajów zgromadzeń od obowiązku uzyskiwania zezwoleń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.4.28

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1982 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 30 stycznia 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad wykonywania obowiązków uzyskiwania zezwoleń na zwoływanie i odbywanie zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych w czasie obowiązywania stanu wojennego, a także wyłączenia niektórych rodzajów zgromadzeń od obowiązku uzyskiwania zezwoleń.

Na podstawie art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) zarządza się, co następuje:
1.
Obowiązek uprzedniego uzyskania zezwolenia na zwoływanie i odbywanie wszelkiego rodzaju zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych, o którym mowa w art. 13 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) polega na uzyskaniu co najmniej na 3 dni przed planowanym terminem zgromadzenia, imprezy lub zbiórki zezwolenia właściwego organu administracji państwowej, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach:
1)
ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o zgromadzeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 89 z późniejszymi zmianami),
2)
ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o zezwoleniach na publiczną działalność artystyczną, rozrywkową i sportową (Dz. U. Nr 12, poz. 64 z późniejszymi zmianami),
3)
ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz. 162 z późniejszymi zmianami),

- i aktów normatywnych wydanych na podstawie tych ustaw.

2.
Właściwe organy administracji państwowej wydają zezwolenia, o których mowa w ust. 1, w uzgodnieniu z kierownikiem jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej, właściwym ze względu na planowane miejsce zgromadzenia, publicznej imprezy artystycznej, rozrywkowej lub sportowej albo zbiórki publicznej.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, w czasie obowiązywania stanu wojennego nie są ważne wydane przed dniem 13 grudnia 1981 r. zezwolenia na zwoływanie i odbywanie wszelkiego rodzaju zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych.
2.
Zachowują ważność zezwolenia na zbiórki publiczne, wydane dla Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Krajowego Komitetu Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia.
1.
Wyłącza się całkowicie od obowiązku uzyskiwania zezwoleń, o których mowa w § 1 ust. 1, zgromadzenia zwoływane przez:
1)
organy władzy i administracji państwowej,
2)
komitety Frontu Jedności Narodu,
3)
organizacje młodzieżowe: Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Związek Młodzieży Wiejskiej i Związek Harcerstwa Polskiego,
4)
jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej i spraw wewnętrznych.
2.
Wyłączenie od obowiązku określonego w § 1 ust. 1 obejmuje również spotkania organizowane z okazji uroczystości weselnych i rodzinnych oraz zgromadzenia związane bezpośrednio z uroczystościami pogrzebowymi, odbywające się w gronie rodzinnym.
Jeżeli zgromadzenie zwołane przez organ określony w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 odbywa się w miejscu publicznym, osoba organizująca to zgromadzenie jest obowiązana zawiadomić o tym co najmniej na 24 godziny przed planowanym terminem zgromadzenia miejscowo właściwego kierownika jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej, podając:
1)
określenie organu zwołującego zgromadzenie,
2)
miejsce, termin odbycia i czas rozpoczęcia zgromadzenia,
3)
cel oraz porządek obrad,
4)
inne szczególne okoliczności i dane.
1.
Wyłącza się częściowo od obowiązku uzyskiwania zezwoleń, o którym mowa w § 1 ust. 1, zgromadzenia zwoływane przez:
1)
Polski Czerwony Krzyż,
2)
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych i zrzeszone w nim ochotnicze straże pożarne,
3)
organizacje spółdzielcze reprezentowane w Naczelnej Radzie Spółdzielczej,
4)
stowarzyszenia wyższej użyteczności i stowarzyszenia zarejestrowane, których działalność nie została zawieszona na podstawie art. 15 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154).
2.
Wyłączenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje posiedzenia zarządów i ich prezydiów, komisji rewizyjnych oraz sądów koleżeńskich tych organizacji i stowarzyszeń, związanych wyłącznie z wykonywaniem ich zadań statutowych oraz odbywających się w siedzibach tych organizacji i stowarzyszeń.
Przepisy rozporządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego, wprowadzonego uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz. U. Nr 29, poz. 155).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.