§ 4. - Ogólne warunki udzielania świadczeń zdrowotnych oraz tryb wyboru przez ubezpieczonego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.63.589

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 2004 r.
§  4.
1.
Świadczeniodawca prowadzi rejestr ubezpieczonych oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego, zwany dalej "rejestrem".
2.
W przypadku braku możliwości udzielenia świadczenia zdrowotnego w dniu zgłoszenia świadczeniodawca:
1)
umieszcza w rejestrze imię i nazwisko ubezpieczonego oraz jego numer PESEL;
2)
określa w rejestrze, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i stanem zdrowia pacjenta, kolejność udzielania świadczeń zdrowotnych;
3)
comiesięcznie przekazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia, zwanemu dalej "Funduszem", informacje o liczbie ubezpieczonych oczekujących na udzielenie świadczenia i czasie oczekiwania;
4)
informuje ubezpieczonego o czasie oczekiwania na świadczenie zdrowotne oraz kryteriach, które zdecydowały o jego miejscu w rejestrze.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do świadczeń zdrowotnych udzielanych w przypadkach, o których mowa w § 3 ust. 3.
4.
W przypadku braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych określonych w umowie z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy lub spowodowanego wystąpieniem siły wyższej, świadczeniodawca zapewnia pacjentom, o których mowa w § 3 ust. 3, udzielenie świadczeń zdrowotnych przez inny podmiot uprawniony do udzielania tych świadczeń. W takim przypadku świadczeniodawca dokonuje bezpośrednio z innym podmiotem uprawnionym do udzielania świadczeń zdrowotnych, który udzielił świadczenia, rozliczenia kosztów udzielonych świadczeń, których zakres określa umowa zawarta z Funduszem.