Rozdział 3 - Ustalanie należności i dokonywanie rozliczeń - Ogólne warunki, tryb zawierania i rozwiązywania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz tryb ustalania i rozliczania należności za te świadczenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.76.363

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  3.

Ustalanie należności i dokonywanie rozliczeń

§  28.
Suma należności jaką zleceniodawca jest obowiązany przekazać zleceniobiorcy z tytułu realizacji umowy jest ustalana na podstawie postanowień w niej zawartych.
§  29.
1.
Suma należności jaką zleceniodawca jest zobowiązany przekazać zleceniobiorcy z tytułu realizacji umowy jest ustalana na podstawie negocjacji między stronami.
2.
Przy ustalaniu sumy należności, przy zawieraniu umów z zakładami opieki zdrowotnej, wymienionymi w art. 8 pkt 4-8 ustawy lub z lekarzami praktykującymi prywatnie bądź osobami wykonującymi inne zawody medyczne, można uwzględnić w szczególności: liczbę osób objętych opieką, liczbę i rodzaj wykonywanych świadczeń, czas pracy personelu medycznego, zużycie sprzętu medycznego, aparatury medycznej, leków, materiałów medycznych, testów, odczynników, koszt użytkowania lokalu, środków lokomocji i łączności.
§  30.
Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy, chyba że umowa zostanie zawarta na okres krótszy.
§  31.
W razie braku w umowie odmiennych postanowień należność z tytułu wykonywania umowy wypłacana jest zaliczkowo, w terminach miesięcznych w wysokości 80% kwoty wynikającej z proporcjonalnego podziału ogólnej kwoty należności.
§  32.
W razie niewykonania lub częściowego wykonania umowy kwoty należności już wypłacone podlegają zwrotowi w wysokości proporcjonalnej do zakresu niewykonania zobowiązania lub podlegają zaliczeniu na poczet przyszłych należności, jeśli niewykonanie zobowiązania nie było zawinione przez zleceniobiorcę a umowa nie została rozwiązana.
§  33.
W razie zwłoki w uiszczaniu przez zleceniodawcę kwot należności wynikających z umowy, zleceniobiorcy przysługują odsetki umowne.