Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Ogólne warunki, tryb zawierania i rozwiązywania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz tryb ustalania i rozliczania należności za te świadczenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.76.363

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie reguluje ogólne warunki, tryb zawierania i rozwiązywania umów o usługi obejmujące udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz osób ubezpieczonych i innych osób uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów, między naczelnym organem administracji państwowej, wojewodą, organem gminy lub związkiem komunalnym w zakresie zadań zleconych - zwanych dalej "zleceniodawcą", a niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, wymienionym w art. 8 pkt 4-8 ustawy, prywatnie praktykującym lekarzem lub inną osobą wykonującą zawód medyczny - zwanych dalej "zleceniobiorcą", oraz ustala sposób ustalania należności za udzielone świadczenia i dokonywania rozliczeń.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 i z 1992 r. Nr 63, poz. 315),
2)
świadczeniach zdrowotnych - należy przez to rozumieć świadczenia w rozumieniu art. 3 ustawy,
3)
umowie - należy przez to rozumieć umowę o usługi obejmujące udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz osób ubezpieczonych i innych osób uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów.
§  3.
1.
Umowa powinna określać zasady organizacji udzielania objętych umową świadczeń zdrowotnych w sposób zapewniający dostępność do określonego rodzaju świadczeń i ich odpowiednią jakość dla określonych osób.
2.
Umowę, z zastrzeżeniem ust. 3, zawiera się na czas oznaczony, nie dłużej niż na okres jednego roku, z możliwością przedłużenia.
3.
Umowa z zakładem opieki zdrowotnej udzielającym świadczeń opiekuńczo-leczniczych, leczniczo-wychowawczych lub rehabilitacyjno-readaptacyjnych może być zawarta na czas nie oznaczony, z możliwością wypowiedzenia jej w okresie 6 miesięcy, z tym, że okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia roku kalendarzowego.
4.
Umowa może być zawarta z zakładem opieki zdrowotnej, wpisanym do rejestru zakładów opieki zdrowotnej.
5.
Umowa może być zawarta z prywatnie praktykującym lekarzem (lekarzem dentystą), który:
1)
posiada prawo wykonywania zawodu lekarza (lekarza dentysty),
2)
uzyskał na zasadach określonych w odrębnych przepisach, specjalizację z dziedziny medycyny, odpowiadającą świadczeniom zdrowotnym, które mają być przedmiotem umowy,
3)
posiada lokal odpowiadający ustalonym na podstawie odrębnych przepisów wymaganiom dla gabinetu lekarskiego i poczekalni dla pacjentów,
4)
posiada aparaturę i sprzęt medyczny z atestami uzyskanymi w trybie odrębnych przepisów.
6.
Umowa może być zawarta z osobą wykonującą inny zawód medyczny, niż zawód lekarza (lekarza dentysty), która:
1)
posiada prawo wykonywania zawodu medycznego,
2)
posiada lokal, odpowiadający wymaganiom na udzielanie świadczeń zdrowotnych, które mają być przedmiotem umowy,
3)
posiada aparaturę i sprzęt medyczny z atestami uzyskanymi w trybie odrębnych przepisów.
§  4.
W trakcie wykonywania umów zleceniobiorca i zatrudnione przez niego osoby wykonujące zawód medyczny są obowiązane stosować w zakresie wydawania orzeczeń lekarskich, w tym o czasowej niezdolności do pracy, skierowań, opinii i zaświadczeń, przepisy obowiązujące w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
§  5.
Prawa i obowiązki stron umowy nie mogą być przenoszone na osoby trzecie, chyba że strony wyrażą na to zgodę w aneksie do umowy.
§  6.
1.
Przed zawarciem umowy zleceniobiorca jest obowiązany do poinformowania zleceniodawcy o realizowanych przez siebie innych umowach o udzielanie świadczeń zdrowotnych, zawartych w trybie określonym w rozporządzeniu.
2.
Zleceniobiorca jest obowiązany, w czasie trwania umowy, do informowania zleceniodawcy o zamiarze zawarcia kolejnych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych w trybie i na zasadach określonych w rozporządzeniu.
3.
Zawarcie kolejnej umowy przez zleceniobiorcę nie może prowadzić do ograniczenia zakresu umów wcześniej zawartych oraz do ograniczania dostępności i jakości świadczeń objętych tymi umowami, chyba że zleceniodawca umów wcześniej zawartych wyrazi zgodę na ograniczenie dostępności w drodze zmiany umowy.
4.
Strony mogą zastrzec w umowie, że zleceniobiorca będzie udzielał świadczeń zdrowotnych tylko na rzecz zleceniodawcy określonego w tej umowie.
§  7.
Zleceniobiorca nie może wykorzystywać środków publicznych uzyskanych na podstawie umowy na cele odpłatnego udzielania świadczeń zdrowotnych, chyba że odpłatność wynika z przepisów odrębnych i pobieranie opłat uwzględnione jest w umowie.
§  8.
Zleceniodawca jest obowiązany do:
1)
analizy zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne na obszarze podlegającym jego działaniu, uzasadniającego zawieranie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych z niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej, prywatnie praktykującymi lekarzami lub inną osobą wykonującą zawód medyczny,
2)
analizy kosztów świadczeń udzielanych w oparciu o umowy oraz analizy kosztów analogicznych świadczeń udzielanych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których jest organem założycielskim,
3)
kontroli wykonywania umowy na zasadach określonych w umowie i rozporządzeniu,
4)
analizy i oceny liczby i rodzaju świadczeń zdrowotnych udzielanych w oparciu o umowę, liczby osób objętych świadczeniami, kosztów świadczeń, trybu rejestracji pacjentów, czasu udzielania świadczeń i czasu oczekiwania na świadczenia,
5)
inicjowania w razie potrzeby zmiany warunków umowy.
§  9.
Zleceniodawca przed podpisaniem umowy jest obowiązany przedstawić jej projekt do zaopiniowania Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.