§ 10. - Ogólne warunki przyłączania sieci telekomunikacyjnych oraz zasady rozliczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.79.897

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1999 r.
§  10.
1.
Operator strefowej stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego jest uprawniony do pobierania od operatora, z którym zawarł umowę o współpracy, dodatkowych dopłat z tytułu niezrównoważenia taryf oraz prowadzenia inwestycji na terenach wiejskich.
2.
Przy ustalaniu dodatkowej dopłaty, o której mowa w ust. 1, operator jest obowiązany uwzględnić:
1)
deficyt dostępu lokalnego wynikający z różnicy pomiędzy uzasadnionymi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi poniesionymi przez siebie na budowę i eksploatację pętli lokalnej w gminach wiejskich a przychodami z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych w tej pętli w przeliczeniu na jednego abonenta, z wyłączeniem przychodów z tytułu dopłaty, o której mowa w ust. 1,
2)
relację pomiędzy liczbą abonentów przyłączonych przez tego operatora w gminach wiejskich, w roku poprzedzającym ustalenie dopłaty, a ogólną liczbą abonentów przyłączonych przez niego w tym roku,
3)
stopień niezrównoważenia taryf.
3.
Operator jest obowiązany przedstawić Ministrowi Łączności oraz operatorowi, od którego żąda dopłaty, kalkulację, w której uzasadni wysokość i sposób ustalenia proponowanej dopłaty.
4.
Na żądanie Ministra Łączności operator jest obowiązany na własny koszt poddać badaniu przez biegłego rewidenta prawidłowość sporządzenia kalkulacji oraz ustalenia dopłaty.
5.
Wysokość dopłaty, o której mowa w ust. 1, ustala się w umowie o współpracy i podaje do publicznej wiadomości.
6.
W przypadku sporu pomiędzy operatorami o wysokość dopłaty, ustalenia jej dokonuje na wniosek strony Minister Łączności. Minister może dokonać tego ustalenia z uwzględnieniem wyników badania kalkulacji przez powołanego przez siebie biegłego rewidenta. Jeżeli rozbieżność między wynikami badania a kalkulacją przekracza 10%, koszt badania ponosi operator żądający dopłaty.
7.
Minister w terminie do 31 maja każdego roku podaje do publicznej wiadomości zalecaną maksymalną wysokość dopłaty, o której mowa w ust. 1.
8.
Operator, który świadczy usługi strefowe oraz międzystrefowe lub międzynarodowe, może korzystać z uprawnienia do dopłat, o których mowa w ust. 1, pod warunkiem wyodrębnienia w ramach prowadzonej rachunkowości ewidencji dla każdego rodzaju usług.
9.
Dopłata, o której mowa w ust. 1, może być pobierana tylko wtedy, gdy liczba nowych abonentów podłączonych w gminach wiejskich w roku poprzedzającym ustalenie dopłaty stanowiła co najmniej 20% abonentów podłączonych przez tego operatora w tym samym roku.
10.
Dopłatę, o której mowa w ust. 1, dodaje się do każdej jednostki rozliczeniowej.