Rozdział 2 - Spełnienie obowiązku ubezpieczenia - Ogólne warunki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.26.310

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 2000 r.

Rozdział  2

Spełnienie obowiązku ubezpieczenia

§  6. 
1. 
Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. 
Umowę ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej "umową ubezpieczenia krótkoterminowego", można zawrzeć, jeżeli pojazd jest zarejestrowany:
1)
czasowo,
2)
za granicą.
3.  4
 Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego można także zawrzeć, jednak na czas nie krótszy niż 3 miesiące, w odniesieniu do pojazdów:
1)
określonych w § 2 pkt 1 lit. a)-d), z zastrzeżeniem ust. 4,
2)
wolnobieżnych, określonych w § 2 pkt 2.
4. 
Umowę ubezpieczenia OC, o której mowa w ust. 2 pkt 1, zawiera się na czas nie krótszy niż okres czasowej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, nie krótszy jednak niż 15 dni.
5. 
Umowę ubezpieczenia OC, o której mowa w ust. 2 pkt 2, zawiera się na okres pobytu pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie krótszy jednak niż 15 dni.
§  7. 
1. 
Jeżeli posiadacz pojazdu, nie później niż na jeden dzień przed upływem dwunastomiesięcznego okresu, na który umowa ubezpieczenia OC została zawarta, nie powiadomi pisemnie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, przyjmuje się, że została zawarta kolejna umowa na okres następnych 12 miesięcy.
2. 
Pomimo braku pisemnego powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zawarcie kolejnej umowy nie następuje, jeżeli nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy.
3. 
W przypadku określonym w ust. 2 odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń kończy się z upływem 12 miesięcy, za które przypadała niezapłacona w całości składka.
4.  5
 Pomimo braku pisemnego powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zawarcie kolejnej umowy nie następuje, jeżeli zakładowi ubezpieczeń cofnięto zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC.
§  8. 
1.  6
 Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC:
1)
najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu podlegającego rejestracji, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a)-d),
2)
przed wprowadzeniem do ruchu na drogę publiczną pojazdów, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a)-d) i pkt 2,
3)
przed przekroczeniem granicy, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem wprowadzanym do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie posiada ubezpieczenia OC,
4)
przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w § 2 pkt 1, które nie zostały zarejestrowane, z wyłączeniem pojazdów określonych w § 2 pkt 1 lit. a)-d),
5)
przed wprowadzeniem do ruchu na drogę publiczną pojazdów, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a)-d) i pkt 2, które nie zostały dopuszczone do ruchu,
6)
przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów zarejestrowanych za granicą, nie dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
7)
najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w przypadkach określonych w ust. 4 pkt 1 i 3, ust. 9 oraz w § 7 ust. 3, a także w razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC.
2. 
Jeżeli umowa ubezpieczenia OC jest zawierana przed rejestracją pojazdu podlegającego rejestracji, na żądanie zakładu ubezpieczeń posiadacz pojazdu jest zobowiązany przedstawić zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej z konieczności uzyskania świadectwa homologacji na dany pojazd.
3. 
Jeżeli, w przypadku określonym w ust. 2, pojazd, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy, nie został zarejestrowany, każda ze stron może odstąpić od umowy ze skutkiem natychmiastowym, powiadamiając o tym pisemnie drugą stronę umowy.
4.  7
 W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu po upływie 30 dni od dnia zbycia pojazdu, nie później jednak niż:
1)
z dniem zarejestrowania pojazdu na nabywcę,
2)
z chwilą zawarcia przez nabywcę nowej umowy ubezpieczenia OC,
3)
z końcem okresu, na jaki umowa została zawarta.
5. 
W razie nabycia pojazdu zarejestrowanego, którego zbywca, wbrew obowiązkowi, nie zawarł umowy ubezpieczenia OC, nabywca jest zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu nabycia pojazdu.
6. 
Zbywca pojazdu przekazuje nabywcy dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia OC oraz powiadamia zakład ubezpieczeń, w terminie 30 dni, o zbyciu pojazdu i o danych osobowych nabywcy.
7. 
Skutki wyrządzenia szkody przez nabywcę pojazdu w okresie, o którym mowa w ust. 4, nie obciążają zbywcy pojazdu.
8. 
Zbywca pojazdu ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej, należnej zakładowi ubezpieczeń do dnia rozwiązania umowy w przypadku, o którym mowa w ust. 4.
9. 
W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza pojazdu nie będącego właścicielem pojazdu, prawa i obowiązki posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC, przechodzą na właściciela pojazdu z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu po upływie 30 dni po dniu przejścia posiadania pojazdu na rzecz właściciela, nie później jednak niż z chwilą zawarcia przez właściciela nowej umowy ubezpieczenia OC lub z końcem okresu, na jaki umowa została zawarta.
10. 
Obowiązki określone w ust. 6 dotyczą odpowiednio posiadacza pojazdu, o którym mowa w ust. 9.
§  9. 
Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu:
1)
z upływem okresu, na który została zawarta,
2)
z chwilą wyrejestrowania pojazdu,
3) 8
 w przypadkach określonych w § 8 ust. 4 i 9,
4)
z chwilą udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu w okolicznościach nie powodujących zmiany posiadacza,
5)
z dniem odstąpienia od umowy w przypadku określonym w § 8 ust. 3.
4 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2000 r. (Dz.U.00.107.1135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2000 r.
5 § 7 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2000 r. (Dz.U.00.107.1135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2000 r.
6 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 listopada 2000 r. (Dz.U.00.107.1135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2000 r.
7 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 listopada 2000 r. (Dz.U.00.107.1135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2000 r.
8 § 9 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2000 r. (Dz.U.00.107.1135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2000 r.