Rozdział 2 - Odszkodowanie za nie dające się usunąć uszkodzenia gruntów rolnych i leśnych. - Odszkodowania za uszkodzone wskutek robót górniczych zasiewy i uprawy, za nie dające się usunąć uszkodzenia gruntów rolnych i leśnych oraz sposób wypłaty odszkodowań pieniężnych za szkody górnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 1963 r.

Rozdział  2.

Odszkodowanie za nie dające się usunąć uszkodzenia gruntów rolnych i leśnych.

§  9.
1.
Odszkodowanie za nie dające się usunąć uszkodzenie gruntu rolnego stanowi pięciokrotną równowartość zmniejszenia się rocznego przychodu z gruntu wskutek szkody górniczej.
2.
Zmniejszenie rocznego przychodu spowodowane może być również koniecznością zmiany sposobu zagospodarowania gruntu ze szkodą dla właściciela wskutek pogorszenia się stanu gruntu wywołanego przez szkodę górniczą.
3.
Przez przychód, o którym mowa w ust. 1, rozumie się przychód szacunkowy z jednego ha użytków rolnych w zależności od ich klasy, rodzaju, strefy ekonomicznej i okręgu gospodarczego, ustalonych dla celów wymiaru podatku gruntowego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1962 r. w sprawie zaliczenia powiatów do okręgów gospodarczych, ustalenia norm przeciętnego przychodu szacunkowego oraz stawek podatku gruntowego dla celów wymiaru podatku gruntowego (Dz. U. Nr 24, poz. 106).
§  10.
Odszkodowanie za nie dające się usunąć uszkodzenia gruntu leśnego, niezależnie od odszkodowania za drzewostan, ustala się w wysokości 50% odszkodowania należnego w razie trwałego uszkodzenia gruntu rolnego odpowiedniej klasy. Odszkodowanie nie przysługuje w przypadkach określonych w § 2 ust. 2.