§ 9. - Odprawa celna środków przewozowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.60.387

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1950 r.
§  9.
1)
Celem ułatwienia członkom zagranicznych klubów automobilowych lub turystycznych, przybywającym na czasowy pobyt do polskiego obszaru celnego, posługiwania się w czasie podróży samochodami i motocyklami, zezwala się na czasowe zwolnienie wymienionych środków przewozowych i przynależnych części zapasowych od cła i ograniczeń przywozowych (odprawę warunkową) na podstawie książeczek z przepustkami graniczne-mi (carnet de passages en deuanes) i tryptyków. Postanowienia § 3 mają zastosowanie.
2)
Książeczki z przepustkami granicznemi, wystawione przez zagraniczne kluby automobilowe lub turystyczne należące do międzynarodowych związków klubów automobilowych lub turystycznych, będą uwzględniane przez urzędy celne na polskim obszarze celnym, jeżeli krajowy klub automobilowy lub turystyczny, należący do jednego z międzynarodowych związków klubów automobilowych lub turystycznych i upoważniony przez Ministerstwo Skarbu, złoży gwarancję za należności celne i inne (a w tem za odsetki za zwłokę i za opłaty pobierane w myśl § 16), jakie przypadłyby od samochodów i motocykli wprowadzonych na podstawie wyżej wymienionych książeczek z przepustkami granicznemi.
3)
Tryptyki może wydawać zarządom zagranicznych klubów automobilowych lub turystycznych krajowy klub automobilowy lub turystyczny, upoważniony do tego przez Ministerstwo Skarbu, po złożeniu przez ten klub gwarancji za należności celne i inne (a w tem za odsetki za zwłokę i za opłaty pobierane w myśl § 16), jakie przypadłyby od samochodów i motocykli wprowadzonych na podstawie tryptyków wydanych przez ten klub.
4)
Za należności wymienione w ust. 2 i 3, ponoszą odpowiedzialność właściwe upoważnione krajowe kluby automobilowe lub turystyczne. Nazwy i siedziby tych klubów ogłasza się w Monitorze Polskim.