§ 30. - Odprawa celna środków przewozowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.60.387

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1950 r.
§  30.
1)
Zaświadczenie o warunkowej odprawie środków przewozowych, przewidziane w § 5 niniejszego rozporządzenia, urząd celny wypisuje w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach zapomocą papieru barwiącego, zaopatrując je w kolejną numerację w ciągu okresów rocznych. Z upływem okresu rocznego rozpoczyna się nową numerację, chociażby blok zawierający zaświadczenia nie był wyczerpany. W zaświadczeniu urząd celny umieszcza dokładny opis środka przewozowego, określa wysokość ciążących na środku przewozowym należności celnych i wyszczególnia, czy i w jaki sposób należności celne zostały zabezpieczone (np. w gotówce, w papierach wartościowych, bez zabezpieczenia celnego i t. p.). Zaświadczenie powinno być podpisane przez urzędnika celnego dokonywającego odprawy i zaopatrzone w pieczęć urzędu celnego. Podróżny powinien podpisać umieszczone na zaświadczeniu zobowiązanie co do powrotnego wywozu zagranicę środka przewozowego wraz z częściami zapasowemi, przed upływem ważności zaświadczenia.
2)
W przypadkach pobrania zabezpieczenia celnego w gotówce drugi egzemplarz zaświadczenia służy jako dowód kasowy, w innych przypadkach urząd celny zatrzymuje wymieniony egzemplarz jako załącznik do rejestru zagranicznych środków przewozowych. Pierwszy egzemplarz zaświadczenia otrzymuje podróżny.
3)
Pobranie zabezpieczenia celnego w gotówce kasa urzędu celnego potwierdza na obydwu egzemplarzach zaświadczenia w sposób przewidziany w instrukcji rachunkowej dla władz i urzędów celnych.
4)
Jeżeli przy wyjeździe z polskiego obszaru celnego podróżny oświadczy, że w okresie ważności zaświadczenia będzie przekraczał granicę kilkakrotnie, należy adnotację o pierwszym wyjeździe uskutecznić tylko na odwrotnej stronie zaświadczenia i pozostawić je właścicielowi. Na tej samej odwrotnej stronie zaświadczenia należy odnotowywać dalsze wjazdy i wyjazdy.
5)
Przy ostatecznym wyjeździe środka przewozowego z polskiego obszaru celnego urząd celny zatrzymuje zaświadczenie, notuje na pierwszej stronie zaświadczenia datę wyjazdu i pozycję rejestru i po podpisaniu przez urzędnika celnego i wyciśnięciu pieczęci urzędowej, odsyła zaświadczenie do pierwotnego urzędu wejściowego. W przypadkach, gdy urząd celny wyjściowy zwraca zabezpieczenie celne złożone w gotówce, zaświadczenie pozostaje w urzędzie wyjściowym a do pierwotnego urzędu celnego wejściowego, urząd wyjściowy przesyła zawiadomienie o wyjeździe środka przewozowego i uskutecznionym zwrocie zabezpieczenia celnego.
6)
Zarachowanie i zwrot zabezpieczenia celnego odbywa się stosownie do przepisów instrukcji rachunkowo-kasowej dla władz i urzędów celnych, Pozatem stosuje się przepisy obowiązujące przy odprawie podróżnych i ich bagażu, ustalone w instrukcji manipulacyjnej dla władz i urzędów celnych.
7)
W razie ujawnienia przy wyjeździe braku jakichkolwiek przedmiotów odprawionych warunkowo, urząd celny powinien sporządzić protokół z oznaczeniem rodzaju przedmiotów i ich wagi a pozatem odnotować na zaświadczeniu stwierdzony brak przedmiotów. Jeżeli za niewywiezione przedmioty złożone zostało zabezpieczenie celne w gotówce, urząd celny nie zwraca podróżnemu zabezpieczenia za te przedmioty, lecz zarachuje je ostatecznie. Gdy zabezpieczenie celne pobrane zostało w innej formie, lub środek przewozowy był zwolniony od zabezpieczenia celnego, podróżny powinien niezwłocznie uiścić należności celne za niedostarczone do wywozu przedmioty.