§ 15. - Odprawa celna środków przewozowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.60.387

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1950 r.
§  15.
1)
Jeżeli urząd celny wejściowy nie otrzyma w ciągu 30 dni od dnia upływu ważności książeczki z przepustkami granicznemi lub tryptyku potwierdzenia o wywozie samochodu lub motocyklu zagranicę, względnie zawiadomienia o przedłużeniu ważności tych dokumentów (§ 11 ust. 2), przesyła posiadaną kartę Nr. 1 tryptyku względnie posiadany odcinek wjazdowy przepustki do urzędu celnego, właściwego ze względu na siedzibę krajowego klubu poręczającego, celem ściągnięcia przypadających należności celnych od tego klubu. Należności celne oblicza się według przepisów i stawek celnych autonomicznych, obowiązujących w dniu dokonania przywozowej odprawy warunkowej wraz z odsetkami za zwłokę (art. 117 prawa celnego) w wysokości 6% w stosunku rocznym. Za dzień odprawy uważa się datę wjazdu oznaczoną w odcinku książeczki lub karcie Nr. 1 tryptyku zatrzymanej przez urząd celny wejściowy. Ministerstwo Skarbu może w poszczególnych przypadkach zezwolić na pobranie odsetek, począwszy od daty upływu terminu ważności książeczki z przepustkami granicznemi lub tryptyku względnie od dnia doręczenia klubowi wezwania płatniczego.
2)
Wezwanie do uiszczenia należności celnych powinno być doręczone klubowi niezwłocznie po otrzymaniu przez urząd celny karty Nr. 1 tryptyku względnie odcinka wjazdowego przepustki, nie później jednak niż w ciągu jednego roku, licząc od dnia ostatecznego terminu ważności książeczki z przepustkami granicznemi lub tryptyku. Klub obowiązany jest uiścić wymierzone należności celne wraz z odsetkami w ciągu 6 miesięcy po dniu doręczenia wezwania. Wezwanie płatnicze Dyrekcja Ceł może uchylić, jeżeli w tym okresie klub udowodni, że samochód lub motocykli znajduje się poza granicą polskiego obszaru celnego i uiści opłatę według postanowień § 16 za okres od dnia upływu ważności książeczki z przepustkami lub tryptyku do dnia wystawienia zaświadczenia przez polski urząd konsularny lub zagraniczną władzę celną. Jeżeli klub przedstawi dowody, stwierdzające datę faktycznego wywiezienia z polskiego obszaru celnego środka przewozowego, to wspomnianą wyżej opłatę należy obliczyć tylko za okres opóźnienia wywiezienia, t. j. za okres powstały od dnia upływu ważności książeczki z przepustkami lub tryptyku do dnia wywiezienia środka przewozowego; postanowienie ust. 2 § 16 ma w tym przypadku zastosowanie.
3)
Jeżeli w ciągu jednego roku po dniu uiszczenia należności celnych zainteresowany klub udowodni, że samochód lub motocykl, za który uiścił należności celne, znajduje się poza granicami polskiego Obszaru celnego, uiszczone należności celne mogą być zarządzeniem Ministra Skarbu zwrócone klubowi za potrąceniem opłaty przewidzianej w § 16, obliczonej według zasad ustalonych wyżej w ust. 2.
4)
W trybie przewidzianym w ust. 1 powinny być również ściągane należności celne za przedmioty (części zapasowe i t. p.) wyszczególnione w książeczce z przepustkami granicznemi lub w tryptyku a niewywiezione zpowrotem zagranicę. O braku takich przedmiotów urząd celny wyjściowy sporządza protokół.