Rozdział 8 - Zatarcie i darowanie kar dyscyplinarnych oraz wznowienie postępowania. - Odpowiedzialność dyscyplinarna studentów szkół wyższych i wyższych szkół zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.46.283

Akt utracił moc
Wersja od: 23 czerwca 1969 r.

Rozdział  8.

Zatarcie i darowanie kar dyscyplinarnych oraz wznowienie postępowania.

§  40.
1.
Skazanie na kary dyscyplinarne nagany lub nagany z ostrzeżeniem podlega zatarciu:
1)
przy karze nagany - po upływie co najmniej 1 roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, jeżeli ukarany zachowywał się w tym okresie wzorowo,
2)
przy karze nagany z ostrzeżeniem - po upływie co najmniej 2 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, jeżeli ukarany zachowywał się przez ten okres wzorowo.
2.
Zatarcie skazania na karę zawieszenia w prawach studenta i karę wydalenia ze szkoły może nastąpić co najmniej po upływie 2 lat od dnia złagodzenia lub darowania tych kar.
3.
Zatarcie skazania na wniosek dziekana bądź na prośbę skazanego - po wysłuchaniu opinii dziekana - zarządza komisja dyscyplinarna, która wydała prawomocne orzeczenie.
4.
Zatarcie skazania powoduje uznanie obwinionego za nie karanego i usunięcie orzeczenia skazującego z jego akt osobowych.
§  41.
1.
Rektor może - na wniosek lub po zasięgnięciu opinii dziekana oraz uczelnianych oddziałów Zrzeszenia Studentów Polskich, Związku Młodzieży Socjalistycznej lub Związku Młodzieży Wiejskiej - wystąpić do komisji dyscyplinarnej z wnioskiem o złagodzenie wymierzonej studentowi kary dyscyplinarnej zawieszenia w prawach studenta, jeżeli obwiniony swym wzorowym postępowaniem w okresie zawieszenia zasługuje na skrócenie okresu obowiązywania kary.
2.
Kara dyscyplinarna wydalenia ze szkoły może być darowana przez rektora po upływie co najmniej 3 lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego i wykazania się przez ukaranego pozytywną opinią zakładu pracy, w którym był zatrudniony po wydaleniu ze szkoły.
§  42.
1.
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem może nastąpić, gdy okaże się, że wydanie orzeczenia nastąpiło wskutek fałszywego zeznania świadka lub biegłego, sfałszowania dokumentu albo przekupstwa, lub gdy po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody mogące mieć istotny wpływ na treść wydanego orzeczenia.
2.
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego może wnieść osoba ukarana lub rzecznik dyscyplinarny.
3.
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego należy wnieść w ciągu 30 dni od dnia, w którym strona dowiedziała się o przyczynie uzasadniającej wznowienie.
4.
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego wnosi się do komisji dyscyplinarnej tej instancji, która wydała prawomocne orzeczenie. Wyznaczony przez przewodniczącego w zmienionym składzie trzyosobowy zespół orzekający bada na posiedzeniu niejawnym, czy wniosek złożony jest w terminie i czy opiera się na przyczynie wskazanej w ust. 1. W razie potrzeby skład orzekający może przed rozpatrzeniem wniosku zlecić rzecznikowi dyscyplinarnemu sprawdzenie wskazanych we wniosku okoliczności.
5.
W braku warunków do wznowienia komisja wniosek odrzuca, w przeciwnym razie wznawia postępowanie.
6.
Do wniosku i postępowania w sprawie wznowienia postępowania stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia.