Rozdział 4 - Zakres władzy dyscyplinarnej. - Odpowiedzialność dyscyplinarna i postępowanie dyscyplinarne w Policji Państwowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.42.353

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1938 r.

Rozdział  IV.

Zakres władzy dyscyplinarnej.

§  30.
Minister Spraw Wewnętrznych posiada pełnię praw dyscyplinarnych w stosunku do wszystkich oficerów, szeregowych, urzędników i niższych funkcjonariuszów.
§  31.
(1)
Komendant Główny posiada pełnię praw dyscyplinarnych w stosunku do wszystkich szeregowych, do urzędników od XII do X grupy uposażenia włącznie i w stosunku do niższych funkcjonariuszów.
(2)
W stosunku do oficerów wszystkich stopni Komendantowi Głównemu przysługuje prawo nakładania kary upomnienia, nagany i aresztu do dni czternastu, w stosunku zaś do urzędników od IX grupy uposażenia wzwyż może stosować kary porządkowe upomnienia i skrócenia lub odmowy urlopu wypoczynkowego, oraz kary dyscyplinarne nagany i odliczenia lat służby.
(3)
W przypadku niemożności pełnienia obowiązków przez Komendanta Głównego uprawnienia dyscyplinarne jego przechodzą na oficera, który wchodzi w prawa i obowiązki Komendanta Głównego.
§  32.
Komendanci wojewódzcy (komendant P. P. m. st. Warszawy) mają prawo karania:
a)
oficerów w stopniach aspiranta, podkomisarza i komisarza - upomnieniem i naganą,
b)
oficerów w stopniu od nadkomisarza wzwyż - upomnieniem,
c)
szeregowych - naganą lub aresztem do dni siedmiu,
d)
urzędników od XII do VII grupy uposażenia karami porządkowymi - upomnieniem i skróceniem lub odmową urlopu wypoczynkowego,
e)
niższych funkcjonariuszów - jak pod lit. d).
§  33.
(1)
Komendanci miast, komendanci powiatowi, komendanci obwodowi m. st. Warszawy, komendant rezerwy m. st. Warszawy, komendant szkoły oficerów, komendant szkoły szeregowych, dowódca grupy rezerwy policyjnej, dowódca dyonu konnego, dowódcy oddziałów w składzie większym od kompanii (szwadronu), komendant (dowódca) oddziału, przeznaczonego do specjalnych zadań służby bezpieczeństwa i komendant rezerwy szeregowych przy Komendzie Głównej - mają prawo karania:
a)
oficerów od aspiranta do komisarza włącznie - upomnieniem,
b)
szeregowych - naganą lub aresztem do dni pięciu,
c)
urzędników od XII do VII grupy uposażenia włącznie - karą porządkową upomnienia,
d)
niższych funkcjonariuszów karami porządkowymi - upomnieniem i skróceniem lub odmową urlopu wypoczynkowego.
(2)
Naczelnicy urzędów śledczych mają uprawnienia dyscyplinarne jak w ust. (1), lecz wyłącznie w stosunku do osób bezpośrednio im podległych.
§  34.
Kierownicy komisariatów, kierownicy wydziałów śledczych, dowódca kompanii sztabowej Komendy Głównej, komendant (dowódca) oddziału nie większego od kompanii (szwadronu) i dowódca kompanii szkolnej - mają prawo karania:
a)
szeregowych - naganą lub aresztem do dni trzech,
b)
urzędników od XII do X grupy uposażenia włącznie - karą porządkową upomnienia,
c)
niższych funkcjonariuszów - jak pod lit. b).
§  35.
Spory kompetencyjne w Sprawie właściwości władzy dyscyplinarnej rozstrzygają komendanci wojewódzcy (komendant P. P. m. st. Warszawy) w stosunku do podlegających im przełożonych dyscyplinarnych, w przypadku zaś sporu kompetencyjnego między przełożonymi dyscyplinarnymi z różnych województw lub między komendantami wojewódzkimi (komendantem P. P. m. st. Warszawy) rozstrzyga Komendant Główny.