Rozdział 3 - Sposób prowadzenia ewidencji i kontroli odpadów promieniotwórczych oraz wzór karty ewidencyjnej - Odpady promieniotwórcze i wypalone paliwo jądrowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.230.1925

Akt utracił moc
Wersja od: 24 grudnia 2002 r.

Rozdział  3

Sposób prowadzenia ewidencji i kontroli odpadów promieniotwórczych oraz wzór karty ewidencyjnej

§  10.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej, na której terenie powstają odpady promieniotwórcze, prowadzi ich ewidencję na kartach ewidencyjnych odrębnych dla każdego opakowania z odpadami promieniotwórczymi.
2.
Wzór karty ewidencyjnej, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  11.
1.
Karty ewidencyjne przekazuje się z odpadami promieniotwórczymi przy każdym z rodzajów działań w postępowaniu z odpadami (przemieszczaniu, przechowywaniu, przetwarzaniu lub składowaniu).
2.
Kopie kart ewidencyjnych, o których mowa w ust. 1, przekazujący przechowuje przez okres co najmniej 3 lat od dnia przekazania.
3.
W przypadku obniżenia się stężenia promieniotwórczego izotopów zawartych w odpadach promieniotwórczych poniżej wartości określonych w § 3 ust. 1 i 2 oraz w przypadku gdy nie są spełnione warunki określone w § 3 ust. 3 i 4, w karcie ewidencyjnej w punkcie "Wyniki kontroli" wpisuje się:
1)
datę i sposób stwierdzenia obniżenia się stężenia promieniotwórczego;
2)
imię i nazwisko osoby, która dokonała stwierdzenia obniżenia się stężenia promieniotwórczego;
3)
sposób dalszego postępowania z odpadem, który przestał być odpadem promieniotwórczym.
4.
W przypadku odpadów promieniotwórczych odprowadzanych do środowiska na warunkach określonych w zezwoleniu, w karcie ewidencyjnej w punkcie "Wyniki kontroli" wpisuje się:
1)
datę i sposób stwierdzenia spełnienia warunków zezwolenia;
2)
imię i nazwisko osoby, która stwierdziła spełnienie warunków zezwolenia;
3)
sposób dalszego postępowania z odpadem promieniotwórczym.
5.
Karty ewidencyjne zawierające informacje, o których mowa w ust. 3 i 4, przechowuje się przez okres trzech lat od dnia dokonania w nich ostatniego wpisu.
6.
Kartę ewidencyjną odpadów promieniotwórczych przekazanych do składowania przechowuje się przez okres składowania.
§  12.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej przyjmującej odpady promieniotwórcze w celu ich przechowywania, przetwarzania lub składowania prowadzi w formie informatycznej bazy danych, na podstawie kart ewidencyjnych, o których mowa w § 10, wspólną ewidencję dla różnych rodzajów działań w postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi.
2.
Wspólna ewidencja obejmuje dane zawierające:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej, która przekazała odpady promieniotwórcze;
2)
symbol identyfikacyjny opakowania;
3)
charakterystykę fizykochemiczną odpadów promieniotwórczych;
4)
aktywność całkowitą każdego izotopu zawartego w odpadach promieniotwórczych;
5)
sposób przetworzenia odpadów promieniotwórczych;
6)
miejsce przechowywania odpadów promieniotwórczych;
7)
w przypadku odpadów promieniotwórczych przekazanych do składowania - datę przekazania i oznaczenie obiektu składowiska, w którym odpady promieniotwórcze są składowane.
3.
Kopia wspólnej ewidencji jest sporządzana według stanu na dzień 31 grudnia danego roku na informatycznych nośnikach danych i przechowywana w miejscu zapewniającym należytą ochronę przed utratą lub zniszczeniem.
4.
Kopia, o której mowa w ust. 3, jest przechowywana przez okres trzech lat, licząc od zakończenia roku, w którym została sporządzona.
5.
Kierownik jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, przekazuje na piśmie Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki do dnia 31 stycznia dane, o których mowa w ust. 2, obejmujące okres roku kalendarzowego poprzedzającego przekazanie.
§  13.
1.
Kontrola odpadów promieniotwórczych polega, z zastrzeżeniem § 14-16, na sprawdzeniu zgodności stanu odpadów promieniotwórczych z kartą ewidencyjną i obejmuje następujące rodzaje czynności kontrolnych:
1)
oględziny;
2)
pomiary emitowanego promieniowania jonizującego;
3)
pomiary masy lub objętości odpadów promieniotwórczych.
2.
Przeprowadzenie kontroli odnotowuje się w karcie ewidencyjnej odpadu promieniotwórczego nie rzadziej niż raz w roku, z podaniem daty i danych osoby, która przeprowadziła kontrolę.
§  14.
Kontrola odpadów promieniotwórczych przechowywanych w magazynie odpadów promieniotwórczych, znajdujących się na terenie składowiska odpadów promieniotwórczych, jest wykonywana przez monitoring środowiska, o którym mowa w § 44 ust. 1 pkt 6.
§  15.
Kontrola w odniesieniu do odpadów promieniotwórczych, o których mowa w § 11 ust. 3 pkt 3, obejmuje następujące rodzaje czynności kontrolnych:
1)
sprawdzenie w karcie ewidencyjnej tych odpadów zasadności uznania ich za odpady niebędące odpadami promieniotwórczymi;
2)
sprawdzenie zasadności wyboru sposobu dalszego postępowania z tymi odpadami.
§  16.
Kontrola w odniesieniu do odpadów promieniotwórczych, o których mowa w § 11 ust. 4, obejmuje następujące rodzaje czynności kontrolnych:
1)
sprawdzenie zasadności stwierdzenia, że warunki zezwolenia zostały spełnione;
2)
sprawdzenie zasadności wyboru sposobu dalszego postępowania z tymi odpadami.