Rozdział 4 - Międzynarodowy obrót odpadami - Odpady.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.96.592

Akt utracił moc
Wersja od: 25 stycznia 2001 r.

Rozdział  4

Międzynarodowy obrót odpadami

Międzynarodowy obrót odpadami polega na przywozie odpadów z zagranicy na terytorium państwa polskiego, przewozie odpadów pochodzących z zagranicy przez terytorium państwa polskiego oraz wywozie odpadów za granicę z terytorium państwa polskiego.

1.
Zakazuje się przywozu z zagranicy odpadów niebezpiecznych.
2.
Przywóz z zagranicy odpadów innych niż niebezpieczne jest dopuszczalny jedynie za zezwoleniem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, wydanym w drodze decyzji. O wydanym zezwoleniu Główny Inspektor Ochrony Środowiska zawiadamia niezwłocznie Prezesa Głównego Urzędu Ceł, Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz wojewodę i gminę właściwych ze względu na miejsce wykorzystania lub przeznaczenia odpadów.
3.
Odbiór odpadów przekazywanych do urządzeń odbiorczych w portach morskich, rzecznych i lotniczych, powstałych w trakcie normalnej eksploatacji statków morskich i żeglugi śródlądowej oraz statków powietrznych, nie podlega ograniczeniom, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, może być wydane, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
1)
odpady przeznaczone są do wtórnego wykorzystania jako surowce w kraju lub za granicą,
2)
nie ma na terenie kraju możliwych do pozyskania odpadów nadających się do równorzędnego wykorzystania albo też występują one w niewystarczającej ilości,
3)
odpady przywiezione z zagranicy lub sposób ich wykorzystania w kraju nie spowodują wzrostu zagrożenia dla środowiska i nie przyczynią się do zwiększenia masy składowanych odpadów.
5.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska może uzależnić wydanie zezwolenia od przedstawienia przez przywożącego odpady z zagranicy ekspertyzy co do spełnienia warunków określonych w ust. 4.
6.
Zezwolenie na przywóz odpadów z zagranicy wydaje się na czas oznaczony, na wniosek przywożącego odpady, zawierający:
1)
opis przywożonych odpadów, w tym zwłaszcza ich fizycznych i chemicznych właściwości,
2)
określenie ilości przywożonych odpadów,
3)
wskazanie miejsca wykorzystywania odpadów,
4)
opis sposobu postępowania z przywiezionymi odpadami, w tym zwłaszcza opis technologii ich wykorzystywania wraz z opisem oddziaływania na środowisko,
5)
wskazanie nazwy i adresu wytwarzającego odpady oraz ich dostawcy,
6)
uzasadnienie potrzeby przywiezienia odpadów z zagranicy.
7.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska może zażądać udokumentowania stwierdzeń zawartych we wniosku, o którym mowa w ust. 6.
8.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, może być przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska cofnięte, w drodze decyzji, bez odszkodowania w razie stwierdzenia, że przywożący odpady nie przestrzega zawartych w zezwoleniu warunków. O cofnięciu zezwolenia Główny Inspektor Ochrony Środowiska zawiadamia niezwłocznie Prezesa Głównego Urzędu Ceł, Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz wojewodę i gminę właściwych ze względu na miejsce wykorzystania lub przeznaczenia odpadów.
9. 54
Minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki, może określić, w drodze rozporządzenia, listę odpadów, których przywożenie z zagranicy nie wymaga zezwolenia, o którym mowa w ust. 2.
1.
Wywóz za granicę odpadów niebezpiecznych jest dopuszczalny wyłącznie za zezwoleniem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. O wydanym zezwoleniu Główny Inspektor Ochrony Środowiska zawiadamia niezwłocznie Prezesa Głównego Urzędu Ceł i Komendanta Głównego Straży Granicznej.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane, jeżeli:
1)
sposób postępowania z odpadami za granicą będzie bezpieczny dla środowiska,
2)
właściwe organy władz państwa przyjmującego odpady niebezpieczne oraz państw, przez których terytoria odpady te będą przewożone, wyrażą zgodę na ich przyjęcie oraz przewóz.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 mają odpowiednie zastosowanie w przypadku przewozu odpadów niebezpiecznych przez terytorium państwa polskiego.
4.
Zezwolenie na wywóz odpadów za granicę wydaje się na czas oznaczony, na wniosek wywożącego odpady, zawierający:
1)
opis wywożonych odpadów, w tym zwłaszcza ich fizycznych i chemicznych właściwości, wraz z opisem sposobu wytworzenia tych odpadów i informacją o wymaganiach dotyczących zasad ostrożnego obchodzenia się z odpadami,
2)
określenie ilości wywożonych odpadów,
3)
wskazanie trasy wywozu odpadów, rodzaju transportu i opakowania odpadów,
4)
wskazanie nazwy i adresu podmiotu odbierającego odpady oraz miejsca ich wykorzystywania,
5)
opis sposobu postępowania z odpadami za granicą,
6)
uzasadnienie potrzeby wywozu odpadów.
5.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska może zażądać udokumentowania danych zawartych we wniosku, o którym mowa w ust. 4.
6. 55
Minister właściwy do spraw środowiska może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić obowiązek uzyskiwania zezwoleń na wywóz do określonych państw odpadów innych niż niebezpieczne.
7. 56
Minister właściwy do spraw środowiska może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić obowiązek składania wniosku o wydanie zezwolenia na wywóz odpadów za granicę na formularzu, według wzoru określonego w rozporządzeniu.
8.
Zezwolenie na przewóz odpadów niebezpiecznych przez terytorium państwa polskiego wydaje się na czas oznaczony, na wniosek zawierający:
1) 57
opis przewożonych odpadów, w tym zwłaszcza ich fizycznych i chemicznych właściwości, wraz z opisem sposobu wytworzenia tych odpadów i informacją o wymaganiach dotyczących zasad ostrożnego obchodzenia się z odpadami oraz sposobu postępowania w sytuacjach awaryjnych podczas przewozu tych odpadów,
2)
określenie ilości przewożonych odpadów,
3)
wskazanie trasy przewozu odpadów, rodzaju transportu i opakowania odpadów,
4)
wskazanie nazwy i adresu podmiotu odbierającego odpady oraz miejsca ich wykorzystywania.
9.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska może zażądać udokumentowania danych zawartych we wniosku, o którym mowa w ust. 8.
10.
Jeżeli zagospodarowanie wywiezionych z terytorium państwa polskiego odpadów nie może być dokonane zgodnie z warunkami kontraktu albo też wywóz nastąpił bez zezwolenia, eksporter obowiązany jest do odebrania tych odpadów.

Minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrami właściwymi do spraw środowiska i transportu, określi, w drodze rozporządzenia, wzory dokumentów stosowanych w międzynarodowym obrocie odpadami.

54 Art. 43 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 21 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. (Dz.U.00.22.272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 15 kwietnia 2000 r.
55 Art. 44 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 22 lit. a) ustawy z dnia 3 marca 2000 r. (Dz.U.00.22.272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 15 kwietnia 2000 r.
56 Art. 44 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 22 lit. a) ustawy z dnia 3 marca 2000 r. (Dz.U.00.22.272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 15 kwietnia 2000 r.
57 Art. 44 ust. 8 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 22 lit. b) ustawy z dnia 3 marca 2000 r. (Dz.U.00.22.272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 15 kwietnia 2000 r.
58 Art. 45 zmieniony przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. (Dz.U.00.22.272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 15 kwietnia 2000 r.