Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Odbywanie stażu adaptacyjnego oraz przeprowadzanie testu umiejętności stanowiących podstawę uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych oraz doradcy inwestycyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.2141

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 grudnia 2016 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  4.
Staż odbywa się w jednostce organizacyjnej właściwej ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
§  5.
1.
Wnioskodawca w oświadczeniu o wyborze odbycia stażu wskazuje jednostkę organizacyjną, która zobowiązała się do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 5 pkt 13 ustawy, w celu odbycia przez niego stażu.
2.
Do oświadczenia o wyborze odbycia stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki organizacyjnej do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.
3.
Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 2, określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny, nie dłuższy niż czas trwania stażu określony w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy;
4)
informację o obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
osobę, pod nadzorem której wnioskodawca będzie wykonywał zawód regulowany w czasie trwania stażu, zwaną dalej "opiekunem stażu", oraz jej stanowisko służbowe.
§  6.
W celu odbycia stażu wnioskodawca jest zatrudniany w jednostce organizacyjnej, o której mowa w § 5 ust. 1, na podstawie umowy o pracę albo odbywa staż bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem na podstawie umowy cywilnoprawnej - na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką organizacyjną.
§  7.
1.
Obliczenia kosztów związanych z odbywaniem stażu dokonuje jednostka organizacyjna, w której ma się odbywać staż, nie później niż w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia stażu, biorąc pod uwagę wydatki na pokrycie kosztów organizacyjno-technicznych, związanych z przeprowadzeniem stażu, ustalonych z uwzględnieniem programu i czasu trwania stażu, a także kosztów materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych.
2.
Opłata na pokrycie kosztów przeprowadzenia stażu jest wnoszona przez wnioskodawcę w kwocie odpowiadającej wysokości obliczonych kosztów, o których mowa w ust. 1.
3.
Wnioskodawca, co najmniej na tydzień przed dniem rozpoczęcia stażu, wnosi co najmniej 50% opłaty z tytułów kosztów, o których mowa w ust. 1. Pozostałą część opłaty wnioskodawca wnosi w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia stażu.
4.
W przypadku gdy wnioskodawca z ważnych, nagłych przyczyn losowych nie może rozpocząć w oznaczonym terminie stażu, jednostka organizacyjna, w której ma się odbywać staż, zalicza wniesioną opłatę na poczet stażu wyznaczonego w innym terminie albo zwraca opłatę, pomniejszoną o poniesione wydatki na pokrycie kosztów, o których mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, posiadającego kwalifikacje odpowiednie ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
2.
Przez odpowiednie kwalifikacje rozumie się posiadanie przez opiekuna stażu:
1)
uprawnień do wykonywania zawodu:
a)
maklera papierów wartościowych, w przypadku gdy wnioskodawca zamierza wykonywać zawód maklera papierów wartościowych,
b)
doradcy inwestycyjnego, w przypadku gdy wnioskodawca zamierza wykonywać zawód doradcy inwestycyjnego, oraz
2)
co najmniej 3-letniego stażu pracy w wykonywanym zawodzie maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego w ostatnich 5 latach.
3.
Opiekuna stażu wyznacza kierownik jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż.
4.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić:
1)
z powodu braku możliwości pełnienia czynności nadzoru;
2)
na uzasadniony wniosek wnioskodawcy złożony nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
na uzasadniony wniosek opiekuna stażu złożony nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
5.
Opiekun stażu, w szczególności:
1)
określa zadania wnioskodawcy;
2)
kontroluje realizację programu stażu;
3)
kontroluje obecność wnioskodawcy w okresie stażu;
4)
zapewnia prawidłowy przebieg stażu;
5)
prowadzi dziennik stażu;
6)
gromadzi informacje o przebiegu stażu;
7)
co najmniej raz na dwa miesiące sporządza okresową ocenę realizacji programu stażu.
§  9.
1.
Wnioskodawca odbywa staż zgodnie z programem stażu, ustalonym przez Komisję, w zakresie określonym w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy.
2.
Program stażu jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po przeprowadzeniu analizy kwalifikacji wnioskodawcy, z uwzględnieniem zakresu wiedzy, jaka jest niezbędna do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla danego zawodu.
3.
Program stażu ustala się na podstawie:
1)
dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2)
dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;
3)
wymogów kwalifikacyjnych stawianych dla zawodu, którego dotyczy postępowanie;
4)
różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i państwa wnioskodawcy.
4.
Program stażu wskazuje w szczególności zagadnienia, z którymi wnioskodawca ma się zaznajomić w trakcie odbywania stażu.
5.
Program stażu otrzymują wnioskodawca, opiekun stażu i kierownik jednostki organizacyjnej, w której ma się odbywać staż.
6.
Kierownik jednostki organizacyjnej przekazuje Komisji harmonogram odbywania stażu co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia stażu.
§  10.
1.
Prawidłowość przebiegu stażu nadzoruje kierownik jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż.
2.
Opiekun stażu informuje kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywa staż, o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu.
§  11.
1.
Opiekun stażu, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu, ocenia stopień przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu i sporządza opinię wraz z uzasadnieniem stwierdzającą przygotowanie do samodzielnego wykonywania zawodu lub jego brak, zwaną dalej "oceną stażu".
2.
Przy dokonywaniu oceny stażu uwzględnia się w szczególności poprawność merytoryczną wykonania powierzonych obowiązków, a także przestrzeganie porządku pracy ustalonego w jednostce organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywał staż.
3.
Ocena stażu jest potwierdzana podpisem kierownika jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywał staż.
§  12.
Kierownik jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca odbywał staż, przekazuje ocenę stażu wnioskodawcy oraz Komisji, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
§  13.
Komisja sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu poprzez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę warunków odbywania stażu;
3)
kontrolę obecności w czasie stażu;
4)
analizę pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w czasie stażu;
5)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
§  14.
1.
Komisja dokonuje oceny nabytych umiejętności na podstawie oceny stażu, potwierdzonej zgodnie z § 11 ust. 3, oraz wyników sprawowanego przez Komisję nadzoru, o którym mowa w § 13.
2.
Wnioskodawcy, który uzyskał pozytywną ocenę, o której mowa w ust. 1, Komisja wydaje zaświadczenie o zaliczeniu stażu. Zaświadczenie zawiera:
1)
wskazanie organu wydającego zaświadczenie;
2)
wskazanie imienia i nazwiska, obywatelstwa i miejsca zamieszkania wnioskodawcy;
3)
wskazanie zawodu, którego dotyczył staż;
4)
stwierdzenie, że wnioskodawca zaliczył staż;
5)
podpis Przewodniczącego Komisji lub osoby przez niego upoważnionej;
6)
datę wydania zaświadczenia.
§  15.
Wnioskodawcy, który nie uzyskał pozytywnej oceny, o której mowa w § 14 ust. 1, Komisja przekazuje niezwłocznie informację o tym fakcie.