§ 2. - Oczyszczanie terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2286

Akt oczekujący
Wersja od: 24 października 2023 r.
§  2. 
1. 
Zgłoszenie o znalezieniu materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, zwanych dalej "materiałami", niezwłocznie przekazuje się podmiotom, o których mowa w art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, ustnie lub pisemnie, w tym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej lub za pośrednictwem numerów telefonicznych obsługiwanych w ramach systemu powiadamiania ratunkowego.
2. 
Podmioty, o których mowa w art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, przyjmują zgłoszenie, które obejmuje w szczególności:
1)
datę i godzinę zgłoszenia;
2)
imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego osoby zgłaszającej;
3)
dokładne określenie miejsca znalezienia materiałów, zwanego dalej "miejscem znalezienia";
4)
informację o ilości oraz opis znalezionych materiałów;
5)
informacje o liczbie i stanie zdrowia ewentualnych poszkodowanych.
3. 
Podmioty przyjmujące zgłoszenie niezwłocznie informują o nim właściwe miejscowo ze względu na miejsce znalezienia materiałów wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego oraz jednostkę organizacyjną Policji, a także:
1)
jednostkę organizacyjną Straży Granicznej - w przypadku gdy z opisu zgłoszenia wynika, że budowa znalezionych materiałów oraz miejsce ich znalezienia lub sposób ich umieszczenia w zasięgu terytorialnym przejść granicznych lub w międzynarodowych portach lotniczych wskazuje, że mogą one służyć do popełnienia przestępstwa;
2)
jednostkę organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej - w przypadku gdy z opisu zgłoszenia wynika, że znalezione materiały niebezpieczne mogą zawierać substancje chemiczne szkodliwe dla życia lub zdrowia ludzkiego, mienia oraz środowiska naturalnego, a w przypadku znalezienia substancji promieniotwórczych - również Państwową Agencję Atomistyki oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych;
3)
dyrektora urzędu morskiego oraz regionalnego dyrektora ochrony środowiska - w przypadku zlokalizowania materiałów w morskich wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym, strefie przyległej, wyłącznej strefie ekonomicznej, pasie nadbrzeżnym oraz w granicach portów i przystani morskich;
4)
dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - w przypadku zlokalizowania materiałów w śródlądowych wodach płynących lub wodach podziemnych;
5)
dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w przypadku zlokalizowania materiałów na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
4. 
Jednostka organizacyjna Policji przekazuje informację o zgłoszeniu właściwej jednostce wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku, gdy z opisu zgłoszenia wynika, że budowa znalezionych materiałów może wskazywać, że są pochodzenia wojskowego.
5. 
W przypadku gdy z opisu zgłoszenia wynika, że znalezione materiały mogą mieć inny niż wymieniony w ust. 3 pkt 1 lub 2 charakter, w szczególności zawierać substancje biologiczne lub toksynowe szkodliwe dla życia lub zdrowia ludzkiego, mienia oraz środowiska naturalnego, wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego przekazuje informację o zgłoszeniu innym niż wymienione w ust. 3 i 4 służbom, strażom i inspekcjom na obszarze województwa właściwym w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom o tym charakterze.
6. 
Otrzymanie przez odpowiedni podmiot zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, lub informacji, o których mowa w ust. 3-5, uznaje się za przyjęcie zgłoszenia.
7. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, Straży Granicznej albo Państwowej Straży Pożarnej, która przyjęła zgłoszenie, niezwłocznie zawiadamia o przyjęciu zgłoszenia właściwego komendanta wojewódzkiego Policji albo Komendanta Stołecznego Policji.