Część 1 - OCZYSZCZANIE SPIRYTUSU - Oczyszczanie i magazynowanie spirytusu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.132.946

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1925 r.

CZĘŚĆ  I.

OCZYSZCZANIE SPIRYTUSU

§  1.
Określenie rektyfikacji.

Przedsiębiorstwa, zajmujące się oczyszczaniem spirytusu sposobem destylacji z ewentualnem zastosowaniem filtracji, noszą nazwę rektyfikacyj. Rektyfikacje dzielą się na:

1. Oddziały raktyfikacyjne gorzelni i innych przedsiębiorstw, oczyszczających spirytus tylko własnego wyrobów lub też dla wyłącznego przerobu we własnem przedsiębiorstwie na inne produkty, na przykład wódki gatunkowe eter i t. p.

2. Przedsiębiorstwa samoistne oczyszczające spirytus surowy-(surówkę), powierzany im lub nabyty ido oczyszczania.

§  2.
Oddziały rektyfikacyjne.

Oddziały rektyfikacyjne gorzelni podlegają przepisem zawartym w §§ 79-80 rozporządzenia Ministra Skarbu z dn. 3 sierpnia 1925 r. o urządzeniu i kontroli gorzelni (Dz. U. R. P. Nr. 84 poz. 579), takież oddziały przy fabrykach wódek podlegają przepisom zawartym w § 17 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 marca 1925 r. o wyrobie i sprzedaży wódek nie monopolowych (Dz. U. R. P. Nr. 28 poz. 201).

Oddziały rektyfikacyjne przy innych przedsiębiorstwach podlegają przepisom specjalnie dla nich ustalonym przez Ministra Skarbu.

§  3.
Oczyszczanie spirytusu w rektyfikacjach samoistnych.

Rektyfikacje samoistne mogą oczyszczać spirytus bądź monopolowy, bądź też niemonopolowy, nieprzeznaczony dla monopolu państwowego. Zabrania się jednoczesnego łącznego oczyszczania spirytusu monopolowego i niemonopolowego. Minister Skarbu może zezwolić na wyjątki od tego na warunkach przez siebie ustalanych.

§  4.
Stosunek rektyfikacji do Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Stosunek rektyfikacji samoistnych oraz oddziałów rektyfikacyjnych, oczyszczających spirytus monopolowy, do D. P. M. S. normują umowy zawarte przez powyższe przedsiębiorstwa z D. P. M. S., o ile one dotyczą stosunków z zakresu prawa prywatnego.

§  5.
Zezwolenie na budowę i uruchomienie rektyfikacji.

Na budowę nowej rektyfikacji udziela zezwolenia Minister Skarbu. Bez takowego zezwolenia urządzenie rektyfikacji oraz oddziałów rektyfikacyjnych jest zakazane.

Przy uruchomieniu rektyfikacji stosuje się odpowiednie przepisy zawarte w §§ 19, 26, 29 i 31 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 3 sierpnia 1925 r. o urządzeniu i kontroli gorzelni.

§  6.
Sala aparatowa.

Sala aparatowa winna być oddzielona od innych lokali rektyfikacji i odpowiadać warunkom wyszczególnionym w § 19 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 3 sierpnia 1925 r. o urządzeniu i kontroli gorzelni oraz § 39 rozporządzenia Ministra Skarbu z d. 10 marca 1925 r. w celu wykonania ustawy o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. Nr. 31 poz. 218).

Poza aparatami i przyrządami niezbędnemi przy filtracji wyszczególnionemi w protokóle weryfikacyjnym ustawianie nowych aparatów destylacyjnych i filtracyjnych bez zezwolenia władz skarbowych II instancji jest wzbronione. Wszelkie inne aparaty, nie służące do oczyszczania spirytusu, nie mogą być ustawiane w rektyfikacji; istniejące zaś winny być usunięte do 1 kwietnia 1926 r.

§  7.
Zbiorniki w sali aparatowej.

Do przyjmowania i do dokładnego obliczania produktów rektyfikacji, otrzymanych z każdego aparatu rektyfikacyjnego, rektyfikacja winna posiadać odpowiednią ilość dokładnie wymierzonych zbiorników, względzie mierników, których pojemność winna być wystarczającą do przyjęcia ilości otrzymanych co najmniej w ciągu 12 godzin.

§  8.
Zbiorniki do fuzli.

Do zbierania i dokładnego obliczania fuzli rektyfikacje winny posiadać specjalny metalowy zbiornik przystosowany do urzędowego zabezpieczenia oraz posiadający:

a)
szkła wzierne przez całą wysokość zbiornika ze skalą do określania ilości każdej warstwy fuzli,
b)
kraniki w odległości 25 cm. jeden od drugiego do odbierania prób każdej warstwy.

Zabezpieczeniu podlega cały zbiornik i odgałęzienia rury doprowadzającej fuzle do zbiornika.

§  9.
Stały dozór kontroli skarbowej.

W każdej samoistnej rektyfikacji musi być stały dozór kontroli skarbowej.

Administracja rektyfikacji obowiązana jest udzielić wyznaczonemu do stałego dozoru organowi kontroli skarbowej mieszkania, odpowiadającego warunkom przewidzianym w § 134 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 3 sierpnia 1925 r. o urządzeniu i kontroli gorzelni.

Do wykonania czynności urzędowych administracja winna dostarczyć lokal, odpowiadający warunkom § 31 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 marca 1925 r. w celu wykonania ustawy o monopolu spirytusowym.

§  10.
Obowiązki stałego dozoru.

Organ kontroli skarbowej wyznaczony do stałego dozoru obowiązany jest kontrolować bez mieszania się w sprawy czysto gospodarcze wszelkie czynności, związane z oczyszczaniem, oraz przyjęciem do oczyszczania i zlewaniem spirytusu i produktów rektyfikacji, odpędzonych w dziale rektyfikacyjnym do magazynu; sprawdzać całość zabezpieczeń urzędowych, gdzie takowe są zastosowane, sprawdzać jakość otrzymywanego spirytusu i produktów rektyfikacji; być obecnym przy wszelkich czynnościach urzędowych, przeprowadzanych przez władze przełożone; składać w przepisanym terminie sprawozdania, tyczące się oczyszczania spirytusu, wymagane przez władze skarbowe i D. P. M. S.; stwierdzać wiarogodność odpisów ksiąg i raportów.

§  11.
Oznajmienie.

Przedsiębiorca obowiązany jest na 48 godzin przed rozpoczęciem oczyszczania spirytusu wnieść do właściwego inspektora kontroli skarbowej oznajmienie oddzielne dla oczyszczania spirytusu monopolowego i oddzielne dla oczyszczania spirytusu niemonopolowego, w dwóch egzemplarzach (wzór Nr. 6).

W oznajmieniu ma być wymieniony czasokres oczyszczania, ilość spirytusu wziętego do oczyszczania i odpowiedzialność za zachowanie przepisów skarbowych i fabrycznych na czas trwania robót, związanych z oczyszczaniem spirytusu.

Inspektor kontroli skarbowej zwraca jeden egzemplarz oznajmienia przedsiębiorcy, stwierdzając swoim podpisem, że nie znajduje przeszkód do rozpoczęcia ruchu, drugi zaś egzemplarz odsyła do właściwego urzędu akcyz i monopolów do przedstawienia izbie skarbowej. Bez zatwierdzenia oznajmienia przez inspektora kontroli skarbowej ruchu rektyfikacji rozpoczynać nie wolno.

W razie nieprzewidzianej przerwy w pracy, związanej z oczyszczaniem spirytusu przed ukończeniem terminu oznajmienia, przedsiębiorca winien niezwłocznie zawiadomić o tem właściwego inspektora kontroli skarbowej z wyjaśnieniem przyczyn przerwy w pracy i przypuszczalnego terminu wznowienia. Wszelkie przerwy w pracy winny być stwierdzane przez inspektora kontroli skarbowej na oznajmieniu.

§  12.
Kontrola przerobu.

Urzędnik kontroli skarbowej przydzielony do stałego dozoru winien śledzić, by przedsiębiorca ściśle przestrzegał warunków wymienionych w oznajmieniu, oraz, w razie oczyszczania spirytusu monopolowego, warunków wymienionych w umowie rektyfikacyjnej, zawartej ad hoc z D. P. M. S.

§  13.
Fuzle.

Fuzle stanowią końcowe produkty rektyfikacji. Wody fuzlowe mogą być użyte do powtórnej rektyfikacji lub winny być zniszczone. Zniszczenia dokonywa się (w obecności 2-ch urzędników kontroli skarbowej), z których jeden winien być inspektorem kontroli skarbowej, przez zlew do kanalizacji, lub innym sposobem, któryby wykluczył zużycie wód fuzlowych. Z Każdej zniszczonej ilości wód fuzlowych zachowuje się próbę, którą pozostawia się w rektyfikacji w ciągu 6 miesięcy w stanie zabezpieczonym pieczęcią inspektora. Butelkę z próbą należy zaopatrzyć w etykietę z oznaczeniem mocy i daty zniszczenia. O zniszczeniu sporządza się protokół (wzór Nr. 7) w 2 egzemplarzach, z których jeden włącza się do akt rektyfikacji, drugi zaś w drodze służbowej przedstawia się izbie skarbowej. Opróżnianie fuzlownika dla wydzielenia olei fuzlowych i zniszczenia, ewentualnie wzięcia do powtórnej rektyfikacji, wód fuzlowych odbywa się w miarę potrzeby na skutek zgłoszenia przedsiębiorcy do właściwego inspektora kontroli skarbowej.

§  14.
Oleje fuzlowe.

Przemyte oleje fuzlowe niemonopolowe winny odpowiadać następującym warunkom:

a)
powinny być przezroczyste;
b)
moc według spirytusomierza ma być nie mniejsza od 80° przy 12° R;
c)
przy skłócaniu różnych objętości olejów fuzlowych i wody o ciepłocie około 151 R. zmniejszenie objętości olejów nie powinno przekraczać 30%;
d)
przy skłócaniu 100 ctm.3 olejów z 5 cmt.3 wody o ciepłocie około 15° R. oleje powinny mętnieć;
e)
mieszanina równych objętości olejów z rozcieńczonym kwasem siarkowym o wadze właściwej 1,84 (1 część kwasu na 1 część wody) powinna stanowić ciecz jednolitą;
f)
oleje fuzlowe otrzymane ze spirytusu niemonopolowego stanowią własność prywatną i winny być zwolnione do obrotu wolnego.