Ochrona znaku i nazwy Czerwonego Krzyża.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.79.689

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 1 września 1927 r.
o ochronie znaku i nazwy Czerwonego Krzyża.

Na podstawie art. 44 ust 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Prawo używania znaku i nazwy Czerwonego Krzyża (Krzyża Genewskiego-równoramienny krzyż czerwony na białem polu) przysługuje wyłącznie:

1.
Stowarzyszeniu "Polski Czerwony Krzyż",
2.
Zagranicznym Stowarzyszeniom Czerwonego Krzyża, przebywającym czasowo na terenie Rzeczypospolitej Polskiej za zezwoleniem władz państwowych,
3.
Wojskowym władzom sanitarnym.

Prawo powyższe przysługuje również w ramach konwencji genewskiej o polepszeniu losu chorych i rannych w armjach czynnych z dnia 6 lipca 1905 r. (Dz. U. R. P. z r. 1927 № 28, poz. 225) personelowi stowarzyszeń i władz, wyszczególnionych w p. 1, 2 i 3 artykułu niniejszego.

Poza stowarzyszeniami i władzami, wymienionemi w art. 1, nie wolno żadnym osobom fizycznym lub prawnym używać znaku lub nazwy Czerwonego Krzyża w celach handlowych, jako wzoru lub znaku towarowego.

Winni przekroczenia postanowień art. 1 i 2 niniejszego rozporządzenia, lub też używania znaku czerwonego krzyża łudząco podobnego do znaku Czerwonego Krzyża Genewskiego ulegają, o ile czyn nie stanowi surowiej zagrożonego przestępstwa, karze grzywny do 1.000 zł., lub aresztu do 6 tygodni, albo obu tym karom łącznie.

Z karą może być połączone orzeczenie konfiskaty na rzecz stowarzyszenia "Polski Czerwony Krzyż" opakowań i towarów, opatrzonych wbrew postanowieniom niniejszego rozporządzenia znakiem lub nazwą Czerwonego Krzyża.

Konfiskatę można orzec także wtedy, jeśli postępowania przeciw sprawcy czynu, przewidzianego w niniejszym artykule, nie można wdrożyć, lub też sprawcę uwolniono.

Do orzekania są powołane sądy powiatowe (pokoju).

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą wszystkie przepisy z niem sprzeczne. Korzystanie z praw na nich opartych, jako też wprowadzanie w obieg wbrew przepisom niniejszego rozporządzenia towarów i używanie opakowań, które przed wejściem tego rozporządzenia w życie zostały opatrzone znakiem lub nazwą Czerwonego Krzyża, jest dozwolone w ciągu 6 miesięcy od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.