Rozdział 7 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Ochrona wód przed zanieczyszczeniem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.5.33

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lutego 1961 r.

Rozdział  VII.

Przepisy przejściowe i końcowe.

1.
Pozwolenia wodno-prawne wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują moc w okresie swej ważności, o ile są zgodne z wiążącymi wytycznymi w zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniem.
2.
O zgodności pozwolenia z wiążącymi wytycznymi w zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniem orzeka właściwy do spraw gospodarki wodnej organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).

Do czasu opracowania i zatwierdzenia wiążących wytycznych w zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniem mogą być wydawane pozwolenia tymczasowe w oparciu o regionalne plany perspektywiczne lub wytyczne do tych planów.

1.
Użytkownik zakładu wpuszczającego bez pozwolenia ścieki do wody lub ziemi jest obowiązany zawiadomić o tym właściwy do spraw gospodarki wodnej organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2.
Do czasu uzyskania pozwolenia zmiana procesu produkcyjnego zakładu wymaga uzgodnienia z właściwym do spraw gospodarki wodnej organem prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), o ile zmiana ta może w sposób stały wpłynąć na zwiększenie zanieczyszczenia.
1.
Rada Ministrów - w stosunku do istniejących w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy zakładów gospodarki uspołecznionej, które nie posiadają wymaganych przez przepisy tej ustawy urządzeń zabezpieczających wodę przed zanieczyszczeniem lub posiadają tylko urządzenia częściowe - będzie wprowadzać stopniowo obowiązek zaopatrzenia ich w wymagane urządzenia. W szczególności Rada Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej zgłoszony w porozumieniu z zainteresowanym ministrem i Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustalać będzie wykazy zakładów, których ten obowiązek dotyczy, rodzaje urządzeń, w jakie zakłady powinny być zaopatrzone, oraz terminy wykonania.
2.
Istniejące w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy zakłady państwowe i gospodarki uspołecznionej, które posiadają urządzenia zabezpieczające wody przed zanieczyszczeniem, a nie posiadają pozwoleń, są obowiązane do uzyskania pozwolenia w okresie do 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Koszty postępowania przeprowadzonego na podstawie niniejszej ustawy obciążają zakład, którego postępowanie dotyczy.

Tracą moc:

1)
przepisy ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. z 1928 r. Nr 62, poz. 574 z późniejszymi zmianami) dotyczące ochrony wód przed zanieczyszczeniem,
2)
art. 64 i art. 84 pkt 6 ustawy z dnia 7 marca 1932 r. o rybołówstwie (Dz. U. Nr 35, poz. 357),
3)
art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 167).
1.
W art. 7 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 167) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Zakłady przemysłowe i inne zakłady odprowadzające ścieki spływające do kanalizacji miejskiej mają obowiązek założenia i utrzymania w należytym stanie oczyszczalni ścieków i innych urządzeń zabezpieczających wody i urządzenia kanalizacyjne przed ich szkodliwym działaniem, zgodnie z warunkami określonymi w ust. 1."

2.
W art. 74 pkt 2 ustawy z dnia 7 marca 1932 r. o rybołówstwie (Dz. U. Nr 35, poz. 357) skreśla się wyrazy "zanieczyszczeń wód i".

Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w niniejszej ustawie pozostają w mocy dotychczasowe przepisy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.