Rozdział 3a - Produkcja roślin, wytwarzanie produktów roślinnych i przedmiotów, obrót nimi oraz tworzenie stref chronionych - Ochrona roślin uprawnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.171.1398 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 2003 r.

Rozdział  3a 1

Produkcja roślin, wytwarzanie produktów roślinnych i przedmiotów, obrót nimi oraz tworzenie stref chronionych

1. 
Uprawę roślin lub wytwarzanie produktów roślinnych i przedmiotów, określonych na podstawie przepisów art. 13e pkt 1, mogą prowadzić producenci roślin lub wytwórcy produktów roślinnych i przedmiotów wpisani do rejestru producentów roślin, zwanego dalej "rejestrem producentów".
2. 
Przepis ust. 1 dotyczy również przedsiębiorców wprowadzających na polski obszar celny określone rośliny, produkty roślinne i przedmioty oraz prowadzących obrót nimi.
3. 
Przepis ust. 1 i 2 nie dotyczy producentów, którzy wytwarzają rośliny, produkty roślinne lub przedmioty w ilościach lub na powierzchniach nieprzekraczających limitów określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, z przeznaczeniem dla ostatecznego odbiorcy na rynku krajowym.
4. 
Rejestr producentów prowadzi wojewódzki inspektor właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorców, o których mowa w ust. 1 i 2, zwanych dalej "podmiotami".
1. 
Podmioty w celu wpisania do rejestru producentów są obowiązane:
1)
złożyć wniosek do właściwego wojewódzkiego inspektora o wpis do rejestru producentów;
2)
posiadać plan gospodarstwa lub innych obiektów, na którym zaznaczone są numery działek zgodnie z ewidencją gruntów, miejsca magazynowania i wysyłki roślin, produktów roślinnych i przedmiotów;
3)
prowadzić ewidencję posiadanych roślin, produktów roślinnych i przedmiotów.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zawiera następujące dane:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz określenie adresu lub siedziby podmiotu;
2)
określenie miejsca produkcji roślin lub wytwarzania produktów roślinnych i przedmiotów albo prowadzenia obrotu nimi;
3)
wykaz nazw uprawianych roślin lub wytwarzanych produktów roślinnych i przedmiotów albo roślin, produktów roślinnych i przedmiotów pozostających w obrocie;
4)
wskazanie osoby odpowiedzialnej za współpracę z wojewódzkim inspektorem;
5)
informację, że zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
1. 
Wojewódzki inspektor sprawdza dane zawarte we wniosku i jeżeli podmiot spełnia warunki, o których mowa w art. 13b ust. 1 pkt 2 i 3, wydaje decyzję o wpisaniu go do rejestru.
2. 
Rejestr producentów zawiera następujące dane:
1)
numer podmiotu nadany przez wojewódzkiego inspektora;
2)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres lub siedzibę podmiotu;
3)
określenie miejsca i rodzaju prowadzonej działalności;
4)
nazwę uprawianych roślin lub wytwarzanych produktów roślinnych i przedmiotów albo roślin, produktów roślinnych i przedmiotów pozostających w obrocie;
5)
imię i nazwisko osoby upoważnionej do współpracy z wojewódzkim inspektorem;
6)
datę wpisu do rejestru lub wykreślenia z rejestru;
7)
informacje o przeprowadzonych kontrolach;
8)
informacje o wystawionych paszportach roślin i paszportach zastępczych dotyczących roślin, produktów roślinnych i przedmiotów, o których mowa w pkt 4.
3. 
Podmiot wpisany do rejestru producentów jest obowiązany:
1)
umożliwić wojewódzkiemu inspektorowi przeprowadzanie czynności kontrolnych w każdym czasie i miejscu;
2)
niezwłocznie zawiadomić wojewódzkiego inspektora o zmianach danych podlegających wpisowi, zaistniałych po rejestracji;
3)
prowadzić obserwację występowania organizmów szkodliwych, w sposób i w terminach uzgodnionych z wojewódzkim inspektorem.

W razie stwierdzenia, że podmiot wpisany do rejestru producentów nie spełnia ustawowych wymogów dotyczących produkcji roślin, produktów roślinnych i przedmiotów lub prowadzenia obrotu nimi, wojewódzki inspektor wydaje decyzję o jego skreśleniu z rejestru producentów.

Minister właściwy do spraw rolnictwa, w drodze rozporządzenia, określi:

1)
wykaz roślin, produktów roślinnych i przedmiotów, których uprawę, wytwarzanie lub obrót mogą prowadzić podmioty wpisane do rejestru producentów, uwzględniając konieczność zapewnienia właściwego stanu zdrowotności roślin, produktów roślinnych i przedmiotów;
2)
termin składania wniosków o wpisanie do rejestru producentów, uwzględniając możliwość przeprowadzenia kontroli określonych roślin, produktów roślinnych i przedmiotów;
3)
limity, o których mowa w art. 13a ust. 3, mając na względzie zachowanie właściwego poziomu ochrony przed rozprzestrzenianiem się organizmów szkodliwych.
1. 
Każda partia lub opakowanie jednostkowe wprowadzanych do obrotu roślin, produktów roślinnych i przedmiotów, o których mowa w art. 13a ust. 1 i 2, z zastrzeżeniem art. 13a ust. 3, musi być zaopatrzona w paszport roślin.
2. 
Paszport roślin wystawia wojewódzki inspektor, po przeprowadzeniu kontroli stanu zdrowotności roślin, produktów roślinnych i przedmiotów i stwierdzeniu, że nie są porażone organizmami szkodliwymi.
3. 
W razie konieczności przeładunku, przepakowania, łączenia lub podziału znajdujących się w obrocie partii roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów wojewódzki inspektor wystawia paszport zastępczy.
4. 
Wystawienie paszportu i paszportu zastępczego podlega opłacie.

Minister właściwy do spraw rolnictwa, w drodze rozporządzenia, określi:

1)
szczegółowe zasady wystawiania paszportów roślin, informacje w nich zawarte, a także ich wzory, uwzględniając pochodzenie i przeznaczenie roślin, produktów roślinnych i przedmiotów;
2)
w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, wysokość opłaty za wystawienie paszportu lub paszportu zastępczego roślin w zależności od jego rodzaju, pokrywającej koszty przygotowania paszportu oraz związanych z tym badań.
1. 
W celu zabezpieczenia określonego obszaru przed przedostawaniem się i rozprzestrzenianiem się określonych organizmów szkodliwych może być utworzona strefa chroniona.
2. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa, w drodze rozporządzenia:
1)
tworzy strefę chronioną, jeżeli na objętym strefą obszarze nie występuje określony organizm szkodliwy, a panujące w strefie warunki klimatyczno-glebowe i dane z zakresu biologii organizmu szkodliwego uzasadniają tę decyzję;
2)
znosi strefę chronioną, jeżeli nie są spełnione warunki wymienione w pkt 1.
3. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa, tworząc strefę chronioną, określa:
1)
nazwę organizmu szkodliwego, z występowaniem którego wiąże się utworzenie strefy chronionej;
2)
wykaz organizmów szkodliwych oraz roślin, produktów roślinnych i przedmiotów, których wprowadzanie do strefy chronionej i przemieszczanie wewnątrz tej strefy jest zabronione;
3)
wymagania, jakie mają spełniać określone rośliny, produkty roślinne i przedmioty wprowadzane do strefy chronionej i przemieszczane wewnątrz tej strefy;
4)
granice strefy chronionej;
5)
zasady kontroli roślin, produktów roślinnych i przedmiotów.
4. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa, w drodze decyzji, może zezwolić na przywóz do strefy chronionej organizmów szkodliwych, roślin, produktów roślinnych i przedmiotów, których wprowadzanie do strefy chronionej jest zabronione, jeżeli przeznaczone są one do celów naukowo-badawczych lub prac nad tworzeniem odmian roślin uprawnych.
1 Rozdział 3a dodany przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 16 lutego 2001 r. (Dz.U.01.22.248) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2003 r.