§ 3. - Ochrona przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych narażonych podczas pracy na terenie kontrolowanym lub nadzorowanym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.2313

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 2020 r.
§  3. 
1. 
Pracodawca zewnętrzny w zakresie ochrony radiologicznej zatrudnianych przez siebie pracowników zewnętrznych w szczególności zapewnia:
1)
przestrzeganie zasad ochrony radiologicznej oraz ograniczeń dawek promieniowania jonizującego zgodnie z art. 8, art. 9, art. 13, art. 14, art. 19 ustawy i przepisami wydanymi na podstawie art. 25 pkt 1 ustawy;
2)
szkolenie, o którym mowa w art. 11 ust. 3 pkt 1, 3b i 4-6 ustawy;
3)
objęcie pracowników zewnętrznych oceną narażenia, a także nadzorem medycznym stosownie do art. 26, art. 30 i art. 31 ustawy, w tym badaniami lekarskimi, w celu uzyskania orzeczenia uprawnionego lekarza o zdolności pracownika do pracy z określeniem, jeżeli wynika to z klasyfikacji medycznej pracownika zgodnie z art. 17 ust. 7 ustawy, warunków dopuszczenia do pracy uwzględniających zagrożenia napromieniowaniem zewnętrznym i skażeniami wewnętrznymi oraz ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych w stosowaniu środków ochrony dróg oddechowych;
4)
uzyskanie paszportów dozymetrycznych dla zatrudnianych przez siebie pracowników zewnętrznych i dokonanie wpisów w częściach D. 9 i D. 10 tych paszportów;
5)
uaktualnianie danych o dawkach indywidualnych poszczególnych pracowników zewnętrznych w częściach D. 4, D. 5 i D. 9 paszportów dozymetrycznych, w szczególności danych, o których mowa w § 7 pkt 1 lit. b, a także - w przypadku pracowników kategorii A narażenia - w centralnym rejestrze dawek indywidualnych.
2. 
Pracodawca zewnętrzny może, w drodze umowy, powierzyć kierownikowi jednostki organizacyjnej wykonanie wszystkich lub niektórych obowiązków wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 i 5.
3. 
W przypadku pracownika zewnętrznego wykonującego działalność na własny rachunek obowiązki pracodawcy zewnętrznego określone w ust. 1 wykonuje ten pracownik. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. 
Uprawniony lekarz wpisuje w częściach D. 6, D. 7 i D. 8 paszportu dozymetrycznego informacje o:
1)
orzeczeniu o zdolności pracownika zewnętrznego do pracy z określeniem warunków dopuszczenia do pracy uwzględniających zagrożenia napromieniowaniem zewnętrznym i skażeniami wewnętrznymi;
2)
ewentualnych przeciwwskazaniach zdrowotnych w stosowaniu środków ochrony dróg oddechowych;
3)
wynikach prześwietlenia klatki piersiowej.
5. 
Pracodawca zewnętrzny albo kierownik jednostki organizacyjnej w przypadku powierzenia mu w drodze umowy, o której mowa w ust. 2, zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 3, może, na podstawie dokumentacji medycznej wystawionej przez uprawnionego lekarza, dokonać wpisów w częściach D. 6, D. 7 i D. 8 paszportu dozymetrycznego.