Rozdział 8 - Przeładunek i ruch wewnątrzportowy innych materiałów niebezpiecznych. - Ochrona przeciwpożarowa na obszarze morskich portów i przystani.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.5.20

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1981 r.

Rozdział  8

Przeładunek i ruch wewnątrzportowy innych materiałów niebezpiecznych.

§  47.
1.
Przeładunek i ruch wewnątrzportowy materiałów niebezpiecznych powinien być dokonywany z zachowaniem warunków zabezpieczenia przeciwpożarowego, określonych w przepisach o transporcie morskim materiałów niebezpiecznych.
2.
Rodzaje, klasy i kategorie materiałów niebezpiecznych określają przepisy, o których mowa w ust. 1.
§  48.
1.
Przeładunek materiałów niebezpiecznych, które wydzielają pary i gazy łatwo zapalne, powinien być dokonywany wówczas, gdy stężenie par i gazów w ładowni nie przekracza 50% wartości dolnej granicy wybuchowości. Wielkość stężenia par i gazów stwierdza się próbą (pomiarem).
2.
Materiały niebezpieczne podatne na samozapalenie się oraz materiały, które przy zetknięciu z wodą wydzielają gazy palne, nie mogą być przeładowywane w warunkach atmosferycznych powodujących zawilgocenie, chyba że zastosowano odpowiednie zabezpieczenie przed zawilgoceniem.
§  49.
1.
Pojazdy samochodowe oraz sprzęt, przeznaczone do przewozu lub przeładunku materiałów niebezpiecznych, powinny być zaopatrzone w urządzenia zabezpieczające przed iskrzeniem.
2.
Pojazd samochodowy używany w porcie do przewozu materiałów szczególnie niebezpiecznych powinien być pilotowany przez pojazd oznaczony zgodnie z odrębnymi przepisami o ruchu drogowym. Do pojazdu samochodowego może być przyczepiona nie więcej niż jedna przyczepa.
3.
Pojazdy samochodowe używane w porcie do przewozu materiałów niebezpiecznych klasy I i materiałów szczególnie niebezpiecznych innych klas powinny być oznakowane zgodnie z odrębnymi przepisami o ruchu drogowym.
4.
Pojazdy samochodowe jadące w tym samym kierunku nie mogą się zbliżać do pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne na odległość mniejszą niż 30 m.
§  50.
1.
Przy składowaniu materiałów niebezpiecznych w magazynie odległość między złożonym materiałem a ścianą, przepierzeniem albo słupem nośnym z instalacją elektryczną powinna wynosić co najmniej 0,6 m.
2.
Przejście w magazynie między spiętrzonymi materiałami niebezpiecznymi powinno wynosić 1 m.
3.
Drogi pożarowe wewnątrz magazynów i na placach składowych materiałów niebezpiecznych powinny posiadać szerokość 3,5 m oraz mieć trwałe oznakowanie.
4.
Składowanie materiałów niebezpiecznych w holach manipulacyjnych oraz na rampach i pomostach przeładunkowych jest niedozwolone.
§  51.
Składowanie materiałów strzępiastych, jak bawełna, juta, sizal, dozwolone jest tylko w suchym miejscu, wolnym od pozostałości po materiałach żrących, olejach, smarach i tłuszczach.
§  52.
Przy magazynowaniu materiałów strzępiastych odległość tych materiałów od stropu lub dachu magazynu powinna wynosić co najmniej:
1)
w pomieszczeniach z palną konstrukcją dachową:
a)
przy materiałach palących się płomieniem - 3 m,
b)
przy materiałach żarzących się - 2 m,
2)
w pomieszczeniach z niepalną konstrukcja dachową - 1 m.
§  53.
1.
Podczas przeładunku materiałów strzępiastych pobiera się próbki w celu zbadania stanu zawilgocenia lub zagrzania tych materiałów.
2.
Materiały strzępiaste, w których stwierdzono zawilgocenie ponad normę albo zagrzanie, oraz materiały, które się już paliły, nie mogą być przechowywane w magazynie, a jeśli się tam znajdują, powinny być natychmiast usunięte z magazynu.
3.
Przy przeładunku materiałów niebezpiecznych przecinanie taśm stalowych i drutów może być wykonywane wyłącznie za pomocą narzędzi nie powodujących iskrzenia.
§  54.
Magazyny portowe materiałów niebezpiecznych powinny być zaopatrzone w napisy w językach polskim i angielskim, umieszczone na zewnątrz i wewnątrz magazynu, o zakazie palenia tytoniu i używania otwartego ognia.