Rozdział 6 - Przeładunek cieczy palnych i płynnych chemikalii luzem. - Ochrona przeciwpożarowa na obszarze morskich portów i przystani.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.5.20

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1981 r.

Rozdział  6

Przeładunek cieczy palnych i płynnych chemikalii luzem.

§  28.
Przed przeładunkiem cieczy palnych załoga zbiornikowca jest obowiązana:
1)
przygotować na pokładzie zbiornikowca niezbędną ilość sprzętu pożarniczego i środków wchłaniających (absorbentów),
2)
zaopatrzyć połączenia rurociągów lub węży przeładunkowych na pokładzie zbiornikowca w urządzenia zabezpieczające przed ewentualnymi przeciekami.
§  29.
Zabrania się wykonywania na zbiornikowcu podczas przeładunku cieczy palnych lub na zbiornikowcu nie odgazowanym następujących czynności:
1)
palenia tytoniu w innych miejscach niż do tego przeznaczone,
2)
czyszczenia kotłów i przedmuchiwania palenisk,
3)
używania narzędzi i urządzeń mogących powodować iskrzenie,
4)
używania obuwia mogącego powodować iskrzenie.
§  30.
1.
Na nabrzeżu, w miejscu postoju zbiornikowca z cieczami palnymi albo nie odgazowanego, nie mogą się znajdować metalowe części powodujące iskrzenie.
2.
Przedsiębiorstwo dokonujące przeładunku powinno na nabrzeżu, o którym mowa w ust. 1:
1)
stosować stałe urządzenia uziemiające z uchwytem umożliwiającym podłączenie linki uziemiającej zbiornikowca,
2)
założyć stałą instalację gaśniczą,
3)
wyposażyć miejsce postoju zbiornikowców w urządzenia uniemożliwiające rozlanie cieczy do akwenu portowego, kanalizacji lub na nabrzeże.
3.
Instalacje i urządzenia elektryczne znajdujące się na nabrzeżu, o którym mowa w ust. 1, zlokalizowane w strefie zagrożenia wybuchem, powinny mieć zabezpieczenie przeciwwybuchowe.
§  31.
1.
W czasie przeładunku cieczy palnych powinny być ustawione na nabrzeżu tablice ostrzegawcze z napisem w językach polskim i angielskim: "uwaga niebezpieczeństwo wybuchu - zakaz używania ognia". Przy przeładunku płynnych chemikalii luzem tablice powinny zawierać również informację o właściwościach trujących chemikalii oraz o zakazie przebywania osób postronnych w pobliżu.
2.
Obowiązek ustawienia, konserwacji i oświetlenia tablic ostrzegawczych ciąży na przedsiębiorstwie dokonującym przeładunku.
§  32.
Zabrania się wykonywania prac spawalniczych, używania otwartego ognia i ruchu środków transportowych, nie zabezpieczonych przed iskrzeniem, w odległości mniejszej niż 30 m od zbiornikowca, a przy przeładunku cieczy palnych I i II klasy niebezpieczeństwa pożarowego - w odległości mniejszej niż 70 m od zbiornikowca.
§  33.
Przed rozpoczęciem przeładunku płynnych chemikalii luzem kapitanat portu ustala każdorazowo:
1)
ilość cystern kolejowych, które mogą być jednorazowo podstawione na nabrzeżu w celu dokonania załadunku lub wyładunku,
2)
ilość cystern kolejowych, które mogą być jednocześnie załadowane lub wyładowane,
3)
miejsce postoju cystern kolejowych w porcie,
4)
szybkość przejazdu cystern kolejowych w obrębie portu oraz trasę przejazdu.
§  34.
Do obsługi przeładunku płynnych chemikalii luzem powinni być wyznaczeni pracownicy przeszkoleni w tym zakresie.
§  35.
Nad przebiegiem przeładunku płynnych chemikalii luzem nadzór sprawuje brygadzista portowej ekipy przeładunkowej oraz służba spedytorska.
§  36.
1.
W czasie przeładunku płynnych chemikalii luzem przepompowywana ciecz powinna spływać bezpośrednio na dno cysterny lub lustro cieczy.
2.
Przy przeładunku płynnych chemikalii luzem rurociąg lub węże przeładunkowe powinny być wykonane z materiału odpornego na działanie chemikaliów, a ciśnienie w czasie przeładunku nie powinno przekraczać 0,25 MPa.
§  37.
W sprawach ochrony przeciwpożarowej przy przeładunku cieczy palnych w zakresie nie uregulowanym w niniejszym rozdziale stosuje się odrębne przepisy o bezpieczeństwie ruchu zbiornikowców przewożących ciecze palne.