Rozdział 10 - Zabezpieczenie przeciwpożarowe zbioru, transportu i składowania palnych płodów rolnych - Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.92.460

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 1995 r.

Rozdział  10

Zabezpieczenie przeciwpożarowe zbioru, transportu i składowania palnych płodów rolnych

§  64.
Osoby odpowiedzialne za pracę sprzętu, maszyn i pojazdów są obowiązane zapewnić bezpieczeństwo pożarowe prac.
§  65.
1.
Podczas zbioru płodów rolnych należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa pożarowego, a w szczególności:
1)
stosować się do wskazań podanych w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem,
2)
stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m,
3)
ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej,
4)
zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier,
5)
zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu,
6)
przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nie przekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nie tłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego, stertowania i tym podobnych prac,
7)
używać otwartego ognia i palić tytoń w odległości nie mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego, stertowania itp. prac, w miejscu oczyszczonym z materiałów palnych,
8)
wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania przerw hamujących rozprzestrzenianie się pożarów.
2.
Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie jest zabronione.
§  66.
1.
Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie może przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3.
2.
Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
1)
od budynków wykonanych z materiałów:
a)
palnych - 30 m,
b)
niepalnych i pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m,
2)
od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m,
3)
od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m,
4)
od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m,
5)
między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
3.
Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.
§  67.
Tereny stogowania słomy lnianej i konopnej zakładów lniarskich i roszarniczych powinny odpowiadać warunkom określonym w § 66, a ponadto spełniać warunki dotyczące zaopatrzenia wodnego, urządzeń odgromowych i dróg dojazdowych, określone w odrębnych przepisach.
§  68.
Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów nie dosuszonych, należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
§  69.
1.
Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest dopuszczalne w odległości co najmniej 100 m od zabudowań, miejsc ustawienia stert i stogów, lasów oraz zboża na pniu, przy zapewnieniu stałego nadzoru miejsca wypalania oraz w sposób nie powodujący zakłóceń w ruchu drogowym.
2.
Szczegółowe zasady wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, ustalają organy samorządu terytorialnego w uzgodnieniu z komendantem rejonowym Państwowej Straży Pożarnej.