Rozdział 3 - Egzamin dyplomowy - Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w publicznych szkołach artystycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.147 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 kwietnia 2024 r. do: 31 sierpnia 2024 r.

Rozdział  3

Egzamin dyplomowy

§  24. 
1. 
W ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia egzamin dyplomowy obejmuje:
1)
część praktyczną:
a)
dla specjalności instrumentalistyka, instrumentalistyka jazzowa, wokalistyka i wokalistyka jazzowa - polegającą na wykonaniu recitalu dyplomowego w zakresie przedmiotu głównego, którego program umożliwia ocenę poziomu przygotowania zawodowego; dopuszcza się możliwość podziału recitalu na dwie części wykonywane w różnych terminach,
b) 15
 dla specjalności rytmika - polegającą na:
prezentacji zagadnień muzycznych z zakresu przedmiotu głównego,
wykonaniu interpretacji ruchowej utworu muzycznego,
realizacji improwizacji fortepianowej,
c)
dla specjalności lutnictwo - polegającą na prezentacji instrumentu muzycznego zbudowanego przez ucznia na podstawie własnego lub innego projektu,
d) 16
 w specjalności teoria muzyki:
w specjalizacji podstawy kompozycji - polegającą na prezentacji w postaci papierowej lub elektronicznej zapisu partyturowego kompozycji przygotowanych przez ucznia w dwuletnim okresie nauczania; w przypadku kompozycji z udziałem środków elektroakustycznych dokonuje się prezentacji dźwiękowej tej kompozycji, przy czym jeżeli szkoła artystyczna nie dysponuje wyposażeniem niezbędnym do prezentacji dźwiękowej, uczeń zapewnia możliwość tej prezentacji,
w specjalizacji podstawy dyrygowania - polegającą na przedstawieniu pracy dyrygenckiej z udziałem pianisty akompaniatora albo orkiestry, chóru, zespołu instrumentalnego, zespołu kameralnego lub zespołu wokalnego,
w specjalizacji podstawy muzykologii - polegającą na przedstawieniu przygotowanej przez ucznia pisemnej pracy z zakresu przedmiotu głównego i jej obronie w formie ustnej;
2)
część teoretyczną z jednych spośród następujących zajęć:
a)
kształcenie słuchu,
b)
harmonia,
c)
historia muzyki,
d)
historia jazzu z literaturą,
e)
formy muzyczne.
2. 
Część praktyczna, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, jest dostępna dla publiczności.
3.  17
 Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjnej, o której mowa w art. 44zn ust. 5 ustawy o systemie oświaty, zwanej dalej "komisją dyplomową", może dopuścić udział publiczności w części praktycznej, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, c i d tiret drugie.
4. 
Część teoretyczną z zajęć, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. d, przeprowadza się w szkole, o której mowa w ust. 1, prowadzącej specjalność instrumentalistyka jazzowa lub wokalistyka jazzowa.
§  25. 
1. 
W liceum sztuk plastycznych i szkole policealnej plastycznej egzamin dyplomowy obejmuje:
1)
część praktyczną polegającą na prezentacji:
a) 18
 przygotowanej przez ucznia pracy z zakresu przedmiotu głównego, z uwzględnieniem inspiracji, etapów realizacji, zakresu pracy, formy i funkcji, techniki i technologii oraz oryginalnego charakteru pracy,
b)
pracy z zakresu rysunku, malarstwa lub rzeźby;
2)
część teoretyczną z historii sztuki.
2. 
Przewodniczący komisji dyplomowej może dopuścić udział publiczności w części praktycznej, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
§  26. 
1. 
W szkole baletowej egzamin dyplomowy obejmuje:
1) 19
 część praktyczną polegającą na wykonaniu:
a)
prezentacji zagadnień technicznych i układu choreograficznego z zakresu techniki tańca klasycznego,
b)
prezentacji zagadnień technicznych i układu choreograficznego z zakresu techniki:
tańca współczesnego lub
tańca charakterystycznego;
2)
część teoretyczną z historii tańca.
2. 
Przewodniczący komisji dyplomowej może dopuścić udział publiczności w części praktycznej, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
§  26a.  20
1. 
W szkole sztuki cyrkowej egzamin dyplomowy obejmuje:
1)
część praktyczną polegającą na wykonaniu pokazu dyplomowego z zakresu przedmiotu głównego;
2)
część teoretyczną z historii cyrku.
2. 
Przewodniczący komisji dyplomowej może dopuścić udział publiczności w części praktycznej, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
§  27. 
1.  21
 W szkole policealnej muzycznej egzamin dyplomowy obejmuje:
1)
część praktyczną polegającą na wykonaniu recitalu dyplomowego, pokazu dyplomowego albo prezentacji pracy dyplomowej z dziedziny odpowiedniej specjalności, których zakres umożliwia ocenę poziomu przygotowania zawodowego;
2)
część teoretyczną z wybranych zagadnień z historii dziedziny.
2. 
Przewodniczący komisji dyplomowej może dopuścić udział publiczności w części praktycznej, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
§  28. 
1. 
Egzamin dyplomowy w części teoretycznej przeprowadza się w formie ustnej.
2.  22
 Dyrektor ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia lub szkoły muzycznej II stopnia może zdecydować o przeprowadzeniu egzaminu dyplomowego w części teoretycznej z zajęć, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 2 lit. a, b lub e, w formie pisemnej albo mieszanej.
§  29. 
1. 
Nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych objętych egzaminem dyplomowym, nie później niż na 5 miesięcy przed terminem egzaminu dyplomowego, informują uczniów klas programowo najwyższych o zakresie obowiązujących treści nauczania, stanowiących podstawę przygotowywania zadań egzaminacyjnych.
2. 
W szkole policealnej nauczyciele przekazują uczniom informacje, o których mowa w ust. 1, przed zakończeniem semestru poprzedzającego semestr, w którym uczniowie mają przystąpić do egzaminu dyplomowego.
§  29a. 
Uczeń klasy programowo najwyższej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia lub szkoły muzycznej II stopnia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego - rodzic lub opiekun ucznia, nie później niż na 3 miesiące przed terminem egzaminu dyplomowego w części teoretycznej, informuje dyrektora szkoły, pisemnie w postaci papierowej, o zajęciach zdawanych w części teoretycznej egzaminu dyplomowego, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 2. Informację tę dołącza się do arkusza ocen ucznia.
§  30. 
1. 
W skład komisji dyplomowej wchodzą:
1)
przewodniczący komisji;
2)
dyrektor lub wicedyrektor szkoły artystycznej, jeżeli nie jest przewodniczącym komisji;
3)
nauczyciele prowadzący z uczniami zajęcia edukacyjne objęte egzaminem dyplomowym;
4)
nauczyciel lub nauczyciele tych samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
2.  23
 Jeżeli przewodniczący komisji dyplomowej, z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn, nie może wykonywać zadań, dyrektor specjalistycznej jednostki nadzoru, o której mowa w art. 53 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe, powołuje w skład komisji innego nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą w danej szkole artystycznej jak przewodniczącego komisji.
§  31. 
1. 
Poszczególne części egzaminu dyplomowego przeprowadzają zespoły egzaminacyjne powołane przez przewodniczącego komisji dyplomowej spośród osób wchodzących w skład tej komisji.
2. 
W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą co najmniej 3 osoby, w tym nauczyciel prowadzący z uczniem dane zajęcia edukacyjne.
3. 
Przewodniczący komisji dyplomowej powołuje zespoły egzaminacyjne oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów nie później niż na 14 dni przed terminem egzaminu dyplomowego.
§  32. 
1.  24
 Obserwatorami egzaminu dyplomowego mogą być przedstawiciele ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz specjalistycznej jednostki nadzoru, o której mowa w art. 53 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe.
2. 
Osoby, o których mowa w ust. 1, nie uczestniczą w przeprowadzaniu egzaminu dyplomowego ani w ustalaniu jego wyników.
§  33. 
1. 
Przewodniczący komisji dyplomowej wyznacza nauczyciela zajęć edukacyjnych objętych egzaminem dyplomowym, wchodzącego w skład zespołu egzaminacyjnego, lub zespół egzaminacyjny do przygotowania zadań egzaminacyjnych do części teoretycznej egzaminu dyplomowego.
2. 
Zadania egzaminacyjne uwzględniają podstawę programową kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego w zakresie danych zajęć edukacyjnych.
3. 
W przypadku części teoretycznej egzaminu dyplomowego z zajęć, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 2 lit. c i d, jedno z zadań egzaminacyjnych zawiera przykład dźwiękowy. W przypadku części teoretycznej egzaminu dyplomowego z zajęć, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 2 lit. a, b i e, każde z zadań egzaminacyjnych może zawierać przykład dźwiękowy.
4. 
Nauczyciel lub zespół egzaminacyjny przygotowujący zadania egzaminacyjne łączą je w zestawy, tak aby zestaw zadań egzaminacyjnych pozwalał na ocenę wiedzy i umiejętności ucznia.
5. 
Zestawy zadań egzaminacyjnych zatwierdza przewodniczący komisji dyplomowej, opatrując je podpisem oraz podłużną pieczątką szkoły artystycznej.
6. 
Zestawy zadań egzaminacyjnych przechowuje się w sposób zapewniający ich ochronę przed nieuprawnionym ujawnieniem.
§  34. 
1.  25
 Egzamin dyplomowy w części teoretycznej:
1)
w formie ustnej, z wyjątkiem egzaminu z zajęć, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 2 lit. a, albo
2)
w formie mieszanej z zajęć, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 2 lit. a, b i e

- trwa nie dłużej niż 60 minut, z których 20 minut uczeń otrzymuje na przygotowanie odpowiedzi.

1a. 
Egzamin dyplomowy w części teoretycznej z zajęć, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 2 lit. a, w formie ustnej, trwa nie dłużej niż 30 minut, z których 10 minut uczeń otrzymuje na przygotowanie odpowiedzi.
1b. 
Egzamin dyplomowy w części teoretycznej z zajęć, o których mowa w§ 24 ust. 1 pkt 2 lit. a, b i e, w formie pisemnej, trwa nie dłużej niż 60 minut.
2. 
Uczeń losuje jeden zestaw zadań egzaminacyjnych. Zamiana wylosowanego zestawu zadań egzaminacyjnych na inny jest niedozwolona.
3. 
Po wylosowaniu zestawu zadań egzaminacyjnych uczeń nie opuszcza sali przed zakończeniem egzaminu. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej. Opuszczenie sali przed zakończeniem egzaminu w innych przypadkach jest równoznaczne z odstąpieniem od egzaminu dyplomowego.
§  35. 
1. 
Egzamin dyplomowy ocenia się w stopniach według skali, o której mowa w § 7 ust. 1, ustalając odrębne oceny w części praktycznej i części teoretycznej.
2. 
W przypadku części praktycznej egzaminu dyplomowego, o której mowa w § 24 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz § 26 ust. 1 pkt 1, stosuje się odpowiednio przepis § 15 ust. 3.
§  36.  26
 W przypadku części praktycznej egzaminu dyplomowego, o której mowa w:
1)
§ 24 ust. 1 pkt 1 lit. b, ustala się odrębne oceny dla:
a)
prezentacji realizacji zagadnień muzycznych z zakresu przedmiotu głównego,
b)
wykonania interpretacji ruchowej utworu muzycznego,
c)
realizacji improwizacji fortepianowej;
2)
§ 25 ust. 1 pkt 1, ustala się odrębne oceny dla pracy z zakresu przedmiotu głównego oraz dla pracy z zakresu rysunku, malarstwa lub rzeźby, przy czym dla każdej z prac ustala się jedną ocenę, w przypadku gdy składa się na nią kilka części;
3)
§ 26 ust. 1 pkt 1, ustala się odrębne oceny dla wykonania prezentacji zagadnień technicznych i układu choreo graficznego z zakresu techniki tańca klasycznego oraz prezentacji zagadnień technicznych i układu choreograficznego z zakresu techniki tańca współczesnego lub prezentacji zagadnień technicznych i układu choreograficznego z zakresu techniki tańca charakterystycznego;
4)
§ 26a ust. 1 pkt 1 i § 27 ust. 1 pkt 1, ustala się jedną ocenę części praktycznej, w przypadku gdy składa się na nią kilka części lub pokazów.
§  37. 
1. 
Ocenę części praktycznej i części teoretycznej egzaminu dyplomowego ustala zespół egzaminacyjny.
2. 
Ocenę proponuje i uzasadnia nauczyciel prowadzący z uczniem dane zajęcia edukacyjne. W przypadku nieobecności nauczyciela prowadzącego z uczniem dane zajęcia edukacyjne ocenę proponuje i uzasadnia inny nauczyciel wchodzący w skład zespołu egzaminacyjnego, wskazany przez przewodniczącego zespołu.
3. 
Ocenę ustala się jako średnią arytmetyczną ocen proponowanych przez osoby wchodzące w skład zespołu egzaminacyjnego i zaokrągla do pełnych stopni w ten sposób, że ułamkowe części stopni wynoszące mniej niż 0,5 stopnia pomija się, a ułamkowe części stopni wynoszące 0,5 stopnia i więcej podwyższa się do pełnych stopni.
4. 
W przypadku części praktycznej egzaminu dyplomowego, o której mowa w § 24 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz § 26 ust. 1 pkt 1, każda z osób wchodzących w skład zespołu egzaminacyjnego ocenia ucznia, przyznając punkty według skali, o której mowa w § 15 ust. 3. Liczbę punktów uzyskaną przez ucznia ustala się jako średnią arytmetyczną punktów przyznanych przez poszczególne osoby wchodzące w skład zespołu egzaminacyjnego i zaokrągla do pełnych punktów w ten sposób, że ułamkowe części punktów wynoszące mniej niż 0,5 punktu pomija się, a ułamkowe części punktów wynoszące 0,5 punktu i więcej podwyższa się do pełnych punktów.
5. 
Ocena ustalona z części praktycznej oraz części teoretycznej egzaminu dyplomowego przez zespół egzaminacyjny jest ostateczna.
§  38. 
Uczeń zdał egzamin dyplomowy, jeżeli otrzymał:
1) 27
 w części praktycznej - co najmniej ocenę dostateczną, a w przypadku części praktycznej, o której mowa w:
a)
§ 24 ust. 1 pkt 1 lit. b - co najmniej oceny dostateczne z:
prezentacji realizacji zagadnień muzycznych z zakresu przedmiotu głównego,
wykonania interpretacji ruchowej utworu muzycznego,
realizacji improwizacji fortepianowej,
b)
§ 25 ust. 1 pkt 1 - co najmniej oceny dostateczne z pracy z zakresu przedmiotu głównego oraz z pracy z zakresu rysunku, malarstwa lub rzeźby,
c)
§ 26 ust. 1 pkt 1 - co najmniej oceny dostateczne z wykonania prezentacji zagadnień technicznych i układu choreograficznego z zakresu techniki tańca klasycznego oraz prezentacji zagadnień technicznych i układu choreograficznego z zakresu techniki tańca współczesnego lub prezentacji zagadnień technicznych i układu choreograficznego z zakresu techniki tańca charakterystycznego;
2)
w części teoretycznej - co najmniej ocenę dopuszczającą.
§  39. 
1. 
Dla każdego ucznia sporządza się protokół z egzaminu dyplomowego zawierający:
1)
nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin;
2)
imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji dyplomowej oraz poszczególnych zespołów egzaminacyjnych;
3)
terminy przeprowadzenia poszczególnych części egzaminu;
4)
imię i nazwisko ucznia;
5)
zadania egzaminacyjne oraz opis realizacji części praktycznej egzaminu;
6)
oceny uzyskane z części praktycznej i części teoretycznej egzaminu, a w przypadku części praktycznej, o której mowa w § 24 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz § 26 ust. 1 pkt 1 - wraz z uzyskaną przez ucznia liczbą punktów.
2. 
Protokół podpisują osoby wchodzące w skład komisji dyplomowej. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
15 § 24 ust. 1 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 9 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
16 § 24 ust. 1 pkt 1 lit. d dodana przez § 1 pkt 9 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
17 § 24 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
18 § 25 ust. 1 pkt 1 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
19 § 26 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
20 § 26a dodany przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
21 § 27 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
22 § 28 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
23 § 30 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
24 § 32 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
25 § 34 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
26 § 36 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.
27 § 38 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 26 września 2023 r. (Dz.U.2023.2041) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2023 r.