Rozdział 4 - Przepisy przejściowe i końcowe - Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w publicznych szkołach artystycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.1023

Akt utracił moc
Wersja od: 2 kwietnia 2019 r.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  40. 
Opinie poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych, o specyficznych trudnościach w uczeniu się wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność i mogą być podstawą dostosowania wymagań edukacyjnych, o których mowa w art. 44zd ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie oświaty, do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia szkoły artystycznej.
§  41. 
1. 
Opinie o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność i mogą być podstawą zwolnienia ucznia szkoły artystycznej z realizacji tych ćwiczeń, na czas określony w tych opiniach.
2. 
Opinie o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego i informatyki wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność i mogą być podstawą zwolnienia ucznia szkoły artystycznej z realizacji tych zajęć, na czas określony w tych opiniach.
§  42. 
W szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej:
1)
w roku szkolnym 2017/2018:
a)
w klasach, których zakres nauczania odpowiada klasom II i III szkoły podstawowej:
do zajęć komputerowych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 2, § 16 ust. 3, § 18 ust. 3 i § 41 ust. 2,
do zajęć technicznych stosuje się odpowiednio przepisy § 10 ust. 1, § 16 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 oraz § 18 ust. 3,
b)
w klasach, których zakres nauczania odpowiada klasom V i VI szkoły podstawowej:
do zajęć komputerowych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 2, § 16 ust. 3, § 17 ust. 2, § 18 ust. 3 i § 41 ust. 2,
do zajęć technicznych stosuje się odpowiednio przepisy § 10 ust. 1, § 16 ust. 3 i ust. 4 pkt 1, § 17 ust. 2 i § 18 ust. 3;
2)
w roku szkolnym 2018/2019:
a)
w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie III szkoły podstawowej:
do zajęć komputerowych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 2, § 16 ust. 3, § 18 ust. 3 i § 41 ust. 2,
do zajęć technicznych stosuje się odpowiednio przepisy § 10 ust. 1, § 16 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 oraz § 18 ust. 3,
b)
w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VI szkoły podstawowej:
do zajęć komputerowych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 2, § 16 ust. 3, § 17 ust. 2, § 18 ust. 3 i § 41 ust. 2,
do zajęć technicznych stosuje się odpowiednio przepisy § 10 ust. 1, § 16 ust. 3 i ust. 4 pkt 1, § 17 ust. 2 i § 18 ust. 3.
§  43. 
1. 
W roku szkolnym 2017/2018 uczeń szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75, co najmniej bardzo dobrą ocenę z przedmiotu głównego oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
2. 
Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.
3. 
W roku szkolnym 2017/2018 uczeń szkoły artystycznej realizującej wyłącznie kształcenie artystyczne, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 i co najmniej bardzo dobrą ocenę z przedmiotu głównego, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
§  44. 
1. 
W roku szkolnym 2017/2018 uczeń szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne, który w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75, co najmniej bardzo dobrą ocenę z przedmiotu głównego oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, kończy szkołę artystyczną z wyróżnieniem. Do średniej ocen wlicza się także oceny uzyskane z egzaminu dyplomowego w części teoretycznej i w części praktycznej.
2. 
Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także końcowe oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.
3. 
W roku szkolnym 2017/2018 uczeń szkoły artystycznej realizującej wyłącznie kształcenie artystyczne, który w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 i co najmniej bardzo dobrą ocenę z przedmiotu głównego, kończy szkołę artystyczną z wyróżnieniem. Do średniej ocen wlicza się także oceny uzyskane z egzaminu dyplomowego w części teoretycznej i w części praktycznej.
§  45. 
1. 
W roku szkolnym 2017/2018 w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia egzamin dyplomowy w części teoretycznej przeprowadza się z zakresu jednych z następujących zajęć edukacyjnych artystycznych:
1)
historii muzyki;
2)
historii jazzu z literaturą - dla specjalności instrumentalistyka jazzowa i wokalistyka jazzowa;
3)
kształcenia słuchu;
4)
kształcenia słuchu jazzowego - dla specjalności instrumentalistyka jazzowa i wokalistyka jazzowa;
5)
harmonii;
6)
harmonii jazzowej - dla specjalności instrumentalistyka jazzowa i wokalistyka jazzowa.
2. 
Uczeń dokonuje wyboru zajęć edukacyjnych artystycznych, o których mowa w ust. 1, i informuje o tym dyrektora szkoły artystycznej nie później niż na 10 dni przed terminem egzaminu dyplomowego.
§  46. 
W roku szkolnym 2017/2018 w szkole policealnej plastycznej egzamin dyplomowy:
1)
w części praktycznej polega na prezentacji przygotowanej przez ucznia pracy dyplomowej z zakresu specjalizacji artystycznej, z uwzględnieniem inspiracji, etapów realizacji, zakresu pracy, formy i funkcji, techniki i technologii oraz oryginalnego charakteru pracy;
2)
w części teoretycznej z historii sztuki obejmuje:
a)
opis, analizę i ocenę krytyczną dzieła sztuki,
b)
prezentację wybranych przez ucznia zagadnień dotyczących współczesnych wydarzeń artystycznych,
c)
wiedzę z historii sztuki dziedziny związanej ze specjalnością artystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu specjalizacji artystycznej.
§  47. 
1. 
W roku szkolnym 2017/2018 egzamin dyplomowy w części teoretycznej przeprowadza się w formie pisemnej, ustnej, praktycznej lub mieszanej. Formę części teoretycznej ustala dyrektor szkoły artystycznej.
2. 
Egzamin dyplomowy w części teoretycznej trwa nie dłużej niż 60 minut, z których w przypadku części teoretycznej przeprowadzanej w formie ustnej uczeń otrzymuje 20 minut na przygotowanie odpowiedzi.
§  48. 
W roku szkolnym 2017/2018 nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych objętych egzaminem dyplomowym, w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, informują uczniów klas i semestrów programowo najwyższych o:
1)
formie części teoretycznej, ustalonej przez dyrektora szkoły artystycznej;
2)
zakresie obowiązujących treści nauczania, stanowiących podstawę przygotowywania zadań egzaminacyjnych;
3)
w przypadku uczniów:
a)
szkoły policealnej plastycznej - tematach prac dyplomowych,
b)
szkoły muzycznej, z wyjątkiem uczniów kształcących się w specjalności rytmika 1 lutnictwo, oraz szkoły policealnej muzycznej - programie recitalu dyplomowego,
c)
szkoły muzycznej kształcących się w specjalności lutnictwo - projekcie instrumentu muzycznego,
d)
szkoły sztuki cyrkowej - programie pokazu dyplomowego

- które uczniowie przygotowują do części praktycznej egzaminu dyplomowego.

§  49. 
W roku szkolnym 2017/2018 uczeń zdał egzamin dyplomowy, jeżeli otrzymał:
1)
w części praktycznej w zakresie, o którym mowa w:
a)
§ 24 ust. 1 pkt 1 - co najmniej odpowiednio ocenę dostateczną lub oceny dostateczne,
b)
§ 26 ust. 1 pkt 1 i § 27 ust. 1 pkt 1 - co najmniej odpowiednio ocenę dopuszczającą lub oceny dopuszczające;
2)
w części teoretycznej w zakresie, o którym mowa w:
a)
§ 24 ust. 1 pkt 2, § 25 ust. 1 pkt 2, § 26 ust. 1 pkt 2 oraz § 45 ust. 1 pkt 1, 2, 5 i 6 - co najmniej odpowiednio ocenę dopuszczającą lub oceny dopuszczające,
b)
§ 45 ust. 1 pkt 3 i 4 - co najmniej odpowiednio ocenę dostateczną lub oceny dostateczne.
§  50. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 33 ust. 3, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2018 r.