Rozdział 4 - Zasady oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz tryb orzekania przez komisje lekarskie - Ocena zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.242 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 marca 2022 r.

Rozdział  4

Zasady oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz tryb orzekania przez komisje lekarskie

§  10.  17
1. 
Regionalna komisja lekarska ustala stopień zdolności do służby:
1)
kandydata,
2)
kandydata, który był funkcjonariuszem ABW albo był lub jest funkcjonariuszem Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego lub żołnierzem zawodowym,
3)
kandydata do służby w grupie antyterrorystycznej lub funkcjonariusza przewidzianego do służby w grupie antyterrorystycznej,
4)
funkcjonariusza, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 i 4

- który będzie zaliczany do odpowiedniej kategorii zdrowia.

2. 
Dla kandydatów oraz funkcjonariuszy ustala się następujące kategorie zdrowia:
1)
kategoria "Z" - zdolny, co oznacza, że stan zdrowia:
a)
kandydata, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne nie stanowią przeszkody do pełnienia służby,
b)
kandydata, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, lub funkcjonariusza, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 i 4, nie budzi istotnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne nie stanowią przeszkody do pełnienia służby,
c)
kandydata lub funkcjonariusza, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne nie stanowią przeszkody do pełnienia służby w grupie antyterrorystycznej;
2)
kategoria "N" - niezdolny, co oznacza, że:
a)
stwierdzone u kandydatów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne uniemożliwiają pełnienie służby,
b)
stwierdzone u kandydata lub funkcjonariusza, o których mowa w ust. 1 pkt 3, schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne uniemożliwiają pełnienie służby w grupie antyterrorystycznej,
c)
stwierdzone u funkcjonariusza, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 i 4, schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne nie pozwalają mu na pełnienie służby i jest on trwale niezdolny do służby.
3. 
W stosunku do kandydatów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, którzy zostali zaliczeni do kategorii "Z", ale w ich stanie zdrowia stwierdzono schorzenia, które zmniejszają ich zdolność fizyczną lub psychiczną i nie pozwalają na pełnienie służby w określonych warunkach lub na określonych stanowiskach służbowych, regionalna komisja lekarska zamieszcza w orzeczeniu informację o tym fakcie.
4. 
W stosunku do funkcjonariusza, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 i 4, który został zaliczony do kategorii "Z", ale w jego stanie zdrowia stwierdzono schorzenia, które zmniejszają jego zdolność fizyczną lub psychiczną i nie pozwalają na pełnienie służby w określonych warunkach lub na określonych stanowiskach służbowych trwale albo przez określony czas, jednak schorzenia te nie stanowią przeszkody do pełnienia służby na innym stanowisku, regionalna komisja lekarska określa w orzeczeniu, jakie warunki służby i na jaki czas są przeciwwskazane dla tego funkcjonariusza.
5. 
Orzeczenie, o którym mowa w ust. 4, może zawierać informację o konieczności skierowania funkcjonariusza, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 i 4, po upływie określonego czasu, do regionalnej komisji lekarskiej w celu ponownego ustalenia stanu zdrowia.
§  10a.  18
 W przypadku ustalenia niezdolności, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 2 lit. b, wobec:
1)
kandydata - w orzeczeniu ustala się również kategorię zdrowia jak dla kandydata, o którym mowa w § 10 ust. 1 pkt 1 lub 2;
2)
funkcjonariusza - w orzeczeniu ustala się również kategorię zdrowia jak dla funkcjonariusza, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 3.
§  11.  19
 (uchylony).
§  12. 
1. 
Regionalna komisja lekarska przeprowadza badanie lekarskie osoby skierowanej i sporządza protokół badania komisji lekarskiej. Oceny stanu zdrowia tej osoby dokonuje na podstawie protokołu badania lekarskiego, wyników zleconych badań specjalistycznych i psychologicznych, wywiadu chorobowego, dokumentacji medycznej będącej wynikiem obserwacji szpitalnej, leczenia ambulatoryjnego i sanatoryjnego oraz innych dokumentów medycznych istotnych dla dokonania tej oceny.
2. 
Jeżeli w toku badania lekarskiego powstało uzasadnione podejrzenie, że osoba skierowana rozmyślnie spowodowała u siebie uszkodzenie ciała albo schorzenie, regionalna komisja lekarska orzeka o stanie zdrowia i zdolności do służby tej osoby, zgodnie z ust. 1, i powiadamia organ kierujący o podejrzeniu.
3. 
Z przeprowadzonego badania lekarskiego regionalna komisja lekarska sporządza protokół badania lekarskiego, który zawiera wyszczególnienie wszystkich schorzeń i ułomności fizycznych lub psychicznych, także tych, które nie obniżają zdolności do służby. Protokół badania lekarskiego podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.
4. 
Rozpoznanie wpisuje się do protokołu badania lekarskiego regionalnej komisji lekarskiej w języku polskim, z uwzględnieniem lokalizacji schorzenia, a w przypadkach wymagających dodatkowego uściślenia - stopnia jego nasilenia. Przy rozpoznaniu regionalna komisja lekarska powołuje odpowiednie paragrafy i punkty z wykazu chorób i ułomności oraz kategorii zdolności do służby, zwanego dalej "wykazem".
5. 
Wykaz stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia.
6. 
Protokół badania lekarskiego regionalnej komisji lekarskiej sporządza się w jednym egzemplarzu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia. Protokół badania lekarskiego przechowuje się w aktach regionalnej komisji lekarskiej.
§  13.  20
1. 
Orzeczenie o zdolności do służby regionalna komisja lekarska wydaje, posługując się wykazem, z uwzględnieniem:
1)
oceny stanu zdrowia osoby skierowanej, o której mowa w § 12 ust. 1;
2)
wyników zleconych badań specjalistycznych i dodatkowych;
3)
wyników przeprowadzonej obserwacji szpitalnej;
4)
informacji o warunkach służby i jej przebiegu;
5)
ustaleń protokołów powypadkowych mogących mieć znaczenie dla treści orzeczenia.
2. 
Regionalna komisja lekarska w sprawach dotyczących funkcjonariuszy oraz byłych funkcjonariuszy może wydać orzeczenie również bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być ono wydane, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia.
§  14. 
1. 
W przypadku stwierdzenia dwóch lub więcej schorzeń lub ułomności fizycznych albo psychicznych, z których każde ogranicza zdolność osoby skierowanej do służby, regionalna komisja lekarska rozpatruje wszystkie te schorzenia i ułomności łącznie, mając na uwadze ogólną zdolność osoby skierowanej do służby.
2. 
W przypadku ostrego schorzenia, konieczności rehabilitacji lub ciąży regionalna komisja lekarska nie wydaje orzeczenia o zdolności do służby, aż do czasu zakończenia leczenia lub zakończenia urlopu macierzyńskiego. Przewodniczący regionalnej komisji lekarskiej zawiadamia o tym organ kierujący oraz osobę skierowaną.
3. 
Orzekając o zdolności funkcjonariusza do dalszej służby, regionalna komisja lekarska bierze pod uwagę fakt istotnej zmiany w jego stanie zdrowia, w tym stopień upośledzenia funkcji organizmu wskutek choroby lub ułomności.
§  15. 
1. 
Orzeczenie o zdolności do służby regionalna komisja lekarska wydaje po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, o których mowa w § 13.
2. 
Jeżeli regionalna komisja lekarska nie może wydać orzeczenia z powodu braku dokumentów, o których mowa w § 13, zawiadamia o tym osobę skierowaną, zobowiązując ją do ich dostarczenia w terminie 14 dni lub kieruje tę osobę na dodatkowe badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną.
3. 
Regionalna komisja lekarska może zwrócić się o dostarczenie dokumentów, o których mowa w § 13, do organu kierującego.
4. 
Po upływie terminu wyznaczonego do dostarczenia brakujących dokumentów lub też w razie odmowy osoby skierowanej poddania się zleconym dodatkowym badaniom specjalistycznym lub obserwacji szpitalnej, regionalna komisja lekarska wydaje orzeczenie na podstawie posiadanych dokumentów i oceny stanu zdrowia osoby skierowanej.
§  16.  21
1. 
Regionalna komisja lekarska orzeka w składzie co najmniej dwuosobowym.
2. 
Regionalna komisja lekarska orzeka większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
3. 
Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.
4. 
Członek składu orzekającego mający w sprawie orzeczenia zdanie odrębne może je wnieść na piśmie wraz z uzasadnieniem do protokołu badania regionalnej komisji lekarskiej.
§  17. 
Orzeczenie regionalnej komisji lekarskiej sporządza się w trzech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do rozporządzenia. Pierwszy egzemplarz orzeczenia otrzymuje osoba skierowana, drugi egzemplarz otrzymuje organ kierujący, trzeci przechowuje się w aktach regionalnej komisji lekarskiej.
§  18. 
1. 
Podstawowe ustalenia zawarte w protokole badania lekarskiego i orzeczeniu regionalnej komisji lekarskiej wpisuje się do rejestru orzeczeń. W rejestrze tym wszyscy członkowie składu orzekającego składają podpisy na koniec każdego dnia pracy regionalnej komisji lekarskiej.
2. 
Rejestr orzeczeń sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  19. 
Niezwłocznie po wydaniu orzeczenia przewodniczący regionalnej komisji lekarskiej wręcza jeden jego egzemplarz osobie skierowanej, informując jednocześnie o prawie do wniesienia odwołania, lub przesyła pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W przypadku osobistego odbioru orzeczenia osoba skierowana potwierdza jego odbiór w rejestrze orzeczeń.
17 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2022 r.
18 § 10a dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2022 r.
19 § 11 uchylony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2022 r.
20 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2022 r.
21 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2022 r.