Rozdział 3 - Rejestr obszarów górniczych. - Obszary górnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.14.52

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

III.

Rejestr obszarów górniczych.

§  24.
Rejestr obszarów górniczych obejmuje wszystkie obszary górnicze utworzone w granicach Państwa.
§  25.
Rejestr obszarów górniczych prowadzony jest przez Wyższy Urząd Górniczy.
§  26.
Rejestr obszarów górniczych składa się z:
1)
księgi rejestrowej,
2)
zbioru dokumentów.
§  27.
Do księgi rejestrowej wpisuje się następujące dane:
1)
nazwę obszaru górniczego,
2)
oznaczenie kopaliny, dla której utworzono obszar górniczy,
3)
oznaczenie miejsca i sposobu zalegania złoża kopaliny, które ma być eksploatowane w granicach obszaru górniczego,
4)
oznaczenie granic obszaru górniczego i jego powierzchni,
5)
nazwę i siedzibę przedsiębiorstwa górniczego uprawnionego do wydobywania kopaliny w granicach obszaru górniczego,
6)
oznaczenie decyzji o utworzeniu, zmianie, podziale i zniesieniu obszaru górniczego,
7)
wzmianki o utworzeniu w granicach obszaru innego obszaru górniczego dla innej kopaliny z podaniem jego nazwy i powołaniem decyzji o utworzeniu tego obszaru,
8)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów.
§  28.
W zbiorze dokumentów przechowuje się dokumenty, na podstawie których dokonano wpisów do księgi rejestrowej, plan obszaru górniczego (§ 19 ust. 1) oraz wyciąg z rejestru przedsiębiorstw państwowych dotyczący przedsiębiorstwa górniczego uprawnionego do wydobywania kopaliny w granicach obszaru górniczego. Ponadto w zbiorze dokumentów przechowuje się całą korespondencję związaną z czynnościami rejestrowymi.
§  29.
1.
Księga rejestrowa powinna mieć trwałą oprawę. Kolejne tomy księgi rejestrowej oznacza się liczbami rzymskimi. Stronice poszczególnych tomów powinny być kolejno numerowane, a ilość stronic każdego tomu poświadczona na ostatniej stronicy.
2.
Dla zbioru dokumentów każdego obszaru górniczego zakłada się oddzielną teczkę.
§  30.
1.
Dla obszarów górniczych utworzonych dla tej samej kopaliny zakłada się osobne tomy księgi rejestrowej.
2.
Obszar górniczy utworzony dla kilku kopalin wydobywanych z jednego złoża (§ 19 ust. 2) wpisuje się do tego tomu księgi rejestrowej, który jest przewidziany dla kopaliny głównej ze względu na eksploatację, czyniąc odpowiednie wzmianki w tomach założonych dla innych kopalin.
§  31.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze uprawnione do wydobywania kopaliny w granicach obszaru górniczego obowiązane jest zawiadamiać Wyższy Urząd Górniczy o zmianach danych dotyczących oznaczenia przedsiębiorstwa górniczego, wpisanych do księgi rejestrowej, składając równocześnie wniosek o dokonanie wpisu nowych danych. Wniosek powinien być zgłoszony w terminie 30 dni od daty zmiany.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze uprawnione do wydobywania kopaliny w granicach obszaru górniczego i jednostki nadrzędne nad tym przedsiębiorstwem obowiązane są na żądanie Wyższego Urzędu Górniczego udzielać wszelkich informacji oraz umożliwiać przejrzenie dokumentów potrzebnych do prowadzenia rejestru obszarów górniczych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy państwowej i służbowej.
§  32.
Wyższy Urząd Górniczy wydaje osobie, która udowodni swój interes prawny, na jej pisemne żądanie, poświadczone wyciągi lub odpisy z rejestru obszarów górniczych albo stwierdza istnienie poszczególnych wpisów lub danych.
§  33.
Minister Górnictwa wyda szczegółową instrukcję dotyczącą biurowości i prowadzenia akt oraz wydawania zaświadczeń, wyciągów i odpisów w sprawach rejestru obszarów górniczych.