Rozdział 2 - Sposób tworzenia i zmiany obszarów górniczych. - Obszary górnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.14.52

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

II.

Sposób tworzenia i zmiany obszarów górniczych.

§  15.
1.
Wniosek o utworzenie obszaru górniczego zgłasza do Ministra Górnictwa minister, któremu podlega przedsiębiorstwo górnicze mające eksploatować złoże kopaliny w granicach tego obszaru.
2.
Wniosek o utworzenie obszaru górniczego dla złoża kopaliny, które ma być eksploatowane przez spółdzielnię, zgłasza do Ministra Górnictwa minister sprawujący nadzór nad działalnością gospodarczą spółdzielni.
§  16.
1.
We wniosku o utworzenie obszaru górniczego należy określić:
1)
kopalinę według jej nazwy przyjętej w nauce,
2)
złoże kopaliny z podaniem miejsca i sposobu jego zalegania,
3)
stwierdzony przez Centralny Urząd Geologii stopień poznania zasobów złoża,
4)
plan gospodarczy przewidujący eksploatację złoża,
5)
w przypadkach określonych w § 15 ust. 2 - zezwolenie na wydobywanie kopaliny, uzyskane przez spółdzielnię na podstawie art. 5 prawa górniczego.
2.
Do wniosku należy dołączyć w czterech egzemplarzach plan sytuacyjny projektowanego obszaru górniczego w skali 1:10.000, z określeniem sytuacji powierzchniowej, podaniem powierzchni obszaru i wykazu miar i współrzędnych oraz oznaczeniem miejsca położenia (szkic orientacyjny). Plan powinien być sporządzony przez mierniczego górniczego lub przez organy państwowej służby geodezyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz według wymagań nauki i techniki.
§  17.
1.
Osoba nie będąca wykonawcą narodowych planów gospodarczych, która na podstawie art. 5 prawa górniczego uzyskała zezwolenie na wydobywanie kopaliny, składa wniosek o utworzenie obszaru górniczego do Ministra Górnictwa za pośrednictwem okręgowego urzędu górniczego właściwego ze względu na położenie projektowanego obszaru górniczego. We wniosku należy określić dane wymienione w § 16 ust. 1 pkt 1 i 2. Do wniosku należy dołączyć zezwolenie na wydobywanie kopaliny oraz w 4 egzemplarzach plan sytuacyjny projektowanego obszaru górniczego odpowiadający wymaganiom § 16 ust. 2.
2.
Centralny Urząd Geologii - na wniosek Wyższego Urzędu Górniczego - stwierdza stopień poznania zasobów złoża, dla którego ma być utworzony obszar górniczy zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1.
§  18.
Utworzenie obszaru górniczego obejmującego granicami tereny zajmowane przez organy wojskowe lub bezpieczeństwa publicznego albo tereny zastrzeżone przez wojsko ze względu na obronność Państwa wymaga zezwolenia tych organów.
§  19.
1.
W decyzji o utworzeniu obszaru górniczego określa się kopalinę, dla której tworzy się obszar górniczy, oraz ustala się położenie i granice obszaru górniczego. Do decyzji dołącza się plan tego obszaru, odpowiadający wymaganiom § 16 ust. 2. Na planie tym zaznacza się również granice obszarów górniczych utworzonych dla innych kopalin w obrębie granic tworzonego obszaru.
2.
Można utworzyć jedną decyzją obszar górniczy dla kilku kopalin, występujących łącznie w tym samym złożu, jeżeli kopaliny te nie mogą być wydobywane ze złoża oddzielnie.
§  20.
Minister Górnictwa zarządza wpis utworzonego obszaru górniczego do rejestru obszarów górniczych.
§  21.
Okręgowy urząd górniczy może zezwolić na czasowe nieznaczne przekroczenie przez przedsiębiorstwo górnicze granic obszaru górniczego w złożu, o ile tego wymagają względy bezpieczeństwa lub racjonalnej gospodarki eksploatacyjnej złożem kopaliny.
§  22.
Przy zmianie granic obszaru górniczego lub jego podziale stosuje się odpowiednio przepisy o tworzeniu obszarów górniczych.
§  23.
W przypadku zupełnego zaniechania eksploatacji złoża kopaliny Minister Górnictwa wydaje decyzję o zniesieniu obszaru górniczego i wykreśleniu go z rejestru obszarów górniczych.