§ 3. - Obowiązkowy wymiar godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.29.207

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 1995 r.
§  3. 3
 
1.
Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w szkołach zaocznych zalicza się:
1)
godziny lekcji, ćwiczeń i zajęć praktycznych,
2)
faktycznie zrealizowane godziny:
a)
nadzorowania egzaminów pisemnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych i dyplomowych),
b)
przeprowadzania egzaminów ustnych (z wyjątkiem wstępnych i dyplomowych) w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły,
c)
poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egazaminacyjnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych, dyplomowych i dojrzałości), licząc poprawienie 3 prac za 1 godzinę zajęć,
d)
godziny sprawdzania zeszytów-przewodników Radiowo-Telewizyjnej Szkoły Średniej i Telewizyjnego Technikum Rolniczego, licząc sprawdzenie 4 zeszytów-przewodników za 1 godzinę zajęć; zaliczenie do obowiązującej normy zajęć dydaktycznych z tego tytułu może nastąpić tylko jeden raz w semestrze,
e)
innych zajęć pedagogicznych realizowanych przez pełnozatrudnionego nauczyciela z uczniami w formach przez niego obranych i udokumentowanych w wymiarze nie przekraczającym 50 godzin rocznie; dla nauczycieli niepełnozatrudnionych wymiar tych zajęć ulega stosownemu zmniejszeniu.
2.
Każdą godzinę lekcji, ćwiczeń i zajęć praktycznych, przeprowadzania egzaminów ustnych i nadzorowania egzaminów pisemnych oraz zajęć wymienionych w ust. 1 pkt 2 lit. e), faktycznie realizowanych w niedziele i święta - liczy się za 2 godziny zajęć.
3.
Do celów obliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych przez godzinę zajęć lekcyjnych, ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minut, przez godzinę zajęć praktycznych - jednostkę 55 minut, a przez godzinę pozostałych zajęć - 60 minut.
4.
Rozliczenie nauczyciela szkoły zaocznej, zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych, następuje w każdym semestrze. W okresie semestru nauczyciel obowiązany jest zrealizować połowę rocznego wymiaru godzin zajęć; za podstawę rozliczenia przyjmuje się, według zapisów w dzienniku lekcyjnym, odbyte godziny zajęć, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny usprawiedliwionego nieodbycia zajęć, liczone narastająco aż do uzyskania połowy rocznego wymiaru zajęć nauczyciela. Odbyte godziny zajęć wymienionych w ust. 1 oraz godziny zajęć wynikające z planu nauczania, lecz nie zrealizowane z powodu usprawiedliwionego nieodbycia zajęć, przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponadwymiarowymi.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 października 1990 r. (Dz.U.90.72.427) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.