Rozdział 13 - Kierownictwo i nadzór państwowy nad instytucjami ubezpieczeń społecznych. - Obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek choroby.

Dziennik Ustaw

Dz. Praw P. Pol.1919.9.122

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1919 r.

XIII.

Kierownictwo i nadzór państwowy nad instytucjami ubezpieczeń społecznych.

Kierownictwo sprawami ubezpieczeń społecznych i nadzór państwowy nad instytucjami tych ubezpieczeń wykonywa Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.

W celu wykonywania kierownictwa i nadzoru Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej tworzy urzędy ubezpieczeń z udziałem przedstawicieli pracodawców i pracowników w jednakowej liczbie.

Funkcje urzędów ubezpieczeń, ich skład, organizacje oraz podział na okręgi, ustanowione zostaną w drodze osobnych przepisów o urzędach ubezpieczeń społecznych.

Aż do czasu utworzenia urzędów ubezpieczeń społecznych, jednakże nie dłużej, niż w ciągu 2-ch lat od daty opublikowania niniejszego dekretu, sekcja ubezpieczeń społecznych Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej spełnia następujące funkcje:

a)
czuwa nad przestrzeganiem przez kasy chorych dekretu niniejszego i statutu.

W tym celu może ona sprawdzać w każdym czasie załatwianie spraw i rachunkowość w kasach; wzywać władze kasy do pełnienia ich czynności; zwoływać Radę kasy lub Zarząd kasy na specjalne posiedzenia; nakładać kary pieniężne do 500 mk. na osoby, uchylające się od pełnienia obowiązków; zawieszać w czynnościach władze kasy; wreszcie, w wypadkach, gdy władze wybrane, pomimo otrzymanego wezwania, odmawiają wykonania czynności, nakazanych przez dekret niniejszy, lub gdy pracodawcy czy członkowie odmawiają wyboru delegatów do Rady kasy-wyznaczać z pośród członków i pracodawców (z zachowaniem określonego w dekrecie niniejszym stosunku przedstawicieli obydwu grup) tymczasowe władze kasy; nakazać podwyższenie składek do wysokości, wystarczającej na pokrycie wydatków i świadczeń obowiązkowych; wydawać przepisy lokalne, potrzebne dla zastosowania niniejszego dekretu;

b)
wykonywa nadzór ogólny nad sprawami ubezpieczenia i udziela co do nich wyjaśnień; wydaje instrukcje, niezbędne przy stosowaniu dekretu niniejszego; określa udział gmin i powiatów w wydatkach, związanych z ubezpieczeniem; wydaje instrukcje w sprawach finansów i rachunkowości kas oraz ujednostajnienia statystyki ubezpieczeń; zatwierdza statuty kas i związków kas, udziela poparcia kasom; pociąga gminy i powiaty do współdziałania przy organizowaniu kas.

PRZEPISY PRZECHODNIE.

Wykonanie i wprowadzenie w życie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Minister Pracy i Opieki Społecznej wydaje przepisy w rozwinięciu dekretu o "obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby" oraz przepisy przechodnie do tego dekretu.

Przepisy, dotyczące obowiązku dostarczania przez pracodawców pomocy lekarskiej pracownikom, nie mają zastosowania do pracowników, korzystających z ubezpieczenia na mocy dekretu o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby. Nie dotyczy to przepisu ustępu I. art. 59 Ustawy o pracy w przemyśle ani obowiązku okazywania doraźnej pomocy w nagłych wypadkach.

Aż do czasu utworzenia specjalnych organów sądowych dla spraw ubezpieczeń społecznych zachowuje swoją moc art. 1 Ustawy postępowania cywilnego przy zastosowaniu w odnośnych wypadkach terminu, wskazanego w art. 165.

Rosyjska ustawa o ubezpieczeniu robotników na wypadek choroby z dnia 23 czerwca (6 lipca) 1912 r. nie obowiązuje.

Najdalej w ciągu 2-ch lat od wydania niniejszego dekretu wszystkie istniejące kasy chorych winny zastosować swoje statuty i działalność do niniejszego dekretu lub rozwiązać się.

Dan w Warszawie, dn. 11 stycznia 1919 r.