Rozdział 6 - Ustalenie sumy ubezpieczenia. - Obowiązkowe ubezpieczenie budynków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.21.168

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.

Rozdział  VI.

Ustalenie sumy ubezpieczenia.

§  10.
1.
Sumę ubezpieczenia budynku ustala się w wysokości 80% kosztów jego budowy, obliczonych na podstawie norm szacunkowych zatwierdzonych przez Ministra Finansów z uwzględnieniem cen materiałów budowlanych i robocizny w danej miejscowości oraz stopnia zużycia budynku w chwili szacowania. Korzystnego położenia budynku i wartości ziemi nie bierze się w rachubę. Nie uwzględnia się również murów piwnicznych i fundamentów znajdujących się poniżej poziomu gruntu, chyba że chodzi o zamieszkałe sutereny.
2.
Oszacowania zgłoszonych budynków podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu dokonuje zakład ubezpieczeń w ciągu miesiąca od daty ich zgłoszenia.
3.
Organ zakładu ubezpieczeń przeprowadzający oszacowanie powinien wezwać do wzięcia w nim udziału właściciela budynku. Nieobecność właściciela nie wstrzymuje oszacowania. Organ zakładu ubezpieczeń przeprowadzający oszacowanie powinien na żądanie okazać właścicielowi obowiązujące normy szacunkowe i taryfy składek oraz zaznaczyć w akcie szacunkowym złożone przez właściciela oświadczenia co do wartości ubezpieczonego mienia.
§  11.
1.
Minister Finansów może ustalać sumę ubezpieczenia w innym stosunku procentowym do kosztów budowy niż przewidziano w § 10 ust. 1.
2.
Zakład ubezpieczeń ma obowiązek corocznego ogólnego dostosowania sum ubezpieczenia do cen aktualnych z uwzględnieniem stosunku procentowego wskazanego w § 10 ust. 1.
3.
Zmiany wynikające z ust. 1 i 2 powinny być ogłaszane w Monitorze Polskim oraz podawane do wiadomości ubezpieczonych za pomocą publicznych obwieszczeń.
§  12.
1.
W ciągu miesiąca od daty oszacowania, rejestracji lub sprawdzenia zakład ubezpieczeń przesyła właścicielowi dowód ubezpieczeniowy, w którym powinna być podana suma ubezpieczenia oraz przypadająca za ubezpieczenie składka.
2.
Jeżeli właściciel nie zgadza się na sumę ubezpieczenia, ustaloną przez zakład ubezpieczeń, może w ciągu miesiąca od chwili otrzymania dowodu ubezpieczeniowego żądać ustalenia sumy ubezpieczenia przez komisję szacunkową, złożoną z wyznaczonego przez siebie rzeczoznawcy, przedstawiciela zakładu ubezpieczeń oraz przedstawiciela prezydium terytorialnie właściwej gminnej (miejskiej) rady narodowej jako przewodniczącego. Każda ze stron ponosi koszty wynagrodzenia wyznaczonego przez siebie rzeczoznawcy, koszty zaś wynagrodzenia przewodniczącego ponoszą obie strony po połowie.
3.
Ustalenie sumy ubezpieczenia przez komisję szacunkową jest ostateczne.