Rozdział 4 - Obowiązki posiadacza pojazdu mechanicznego i osoby zgłaszającej roszczenie. - Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.15.89

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1971 r.

Rozdział  4.

Obowiązki posiadacza pojazdu mechanicznego i osoby zgłaszającej roszczenie.

§  21.
1.
Posiadacze pojazdów mechanicznych obowiązani są opłacać składki za obowiązkowe ubezpieczenia zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i taryfami.
2.
Posiadacze zarejestrowanych za granicą pojazdów mechanicznych wyjeżdżających do Polski zwolnieni są od opłacania składki za obowiązkowe ubezpieczenia w przypadku, gdy zakład ubezpieczeń ponoszący odpowiedzialność za szkody z ruchu pojazdów ma zapewniony zwrot wypłaconego odszkodowania (refundację) od właściwego zagranicznego zakładu ubezpieczeń.
3.
Dowody zapewniające zwrot wypłaconego odszkodowania (ust. 2) określa zakład ubezpieczeń i podaje do wiadomości organom administracji celnej.
4.
Graniczne urzędy celne obowiązane są sprawdzać przy wjeździe do Polski i przy wyjeździe pojazdów określonych w ust. 2, czy ważność dokumentu ubezpieczeniowego wystawionego przez zakład ubezpieczeń lub dowodu zapewniającego zwrot wypłaconego odszkodowania (ust. 3) obejmuje cały okres pozostawania w Polsce pojazdu. W razie braku takiego dokumentu lub dowodu albo gdy termin ich ważności upłynął przed opuszczeniem Polski, posiadacz pojazdu jest obowiązany opłacić należną składkę we wskazanym przez graniczny urząd celny przedstawicielstwie zakładu ubezpieczeń.
5.
Jeżeli zarejestrowany pojazd mechaniczny zbyto w okresie, za który składka ubezpieczeniowa została zapłacona, karta rejestracyjna z odpowiednią urzędową adnotacją o zmianie własności oraz pokwitowanie zapłaty składki ubezpieczeniowej są ważne w stosunku do nowego właściciela pojazdu.
6.
W razie zbycia lub wycofania pojazdu z ruchu (wyrejestrowanie) we właściwym do spraw komunikacji organie prezydium rady narodowej posiadacz pojazdu obowiązany jest zawiadomić o tym zakład ubezpieczeń; obowiązek ten nie dotyczy jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  22.
1.
W razie wypadku posiadacz pojazdu mechanicznego (kierowca) powinien w miarę możności starać się o złagodzenie szkodliwych skutków wypadku, a w szczególności jest obowiązany zapewnić pomoc lekarską osobom, które doznały obrażenia ciała lub uległy rozstrojowi zdrowia, ustalić tożsamość oraz miejsce zamieszkania tych osób i w razie potrzeby zabezpieczyć mienie osób poszkodowanych.
2.
O wypadku z ofiarami w ludziach, jak również o wypadku powstałym w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że miało miejsce popełnienie przestępstwa, posiadacz pojazdu mechanicznego (kierowca) i osoba zgłaszająca roszczenie powinni bezzwłocznie zawiadomić Milicję Obywatelską.
3.
Posiadacz pojazdu mechanicznego (kierowca) i osoba zgłaszająca roszczenie powinni o wypadku zawiadomić zakład ubezpieczeń oraz udzielić niezbędnych informacji i wyjaśnień. Osoby te powinny też przedstawić dowody i ułatwić zakładowi ubezpieczeń przeprowadzenie dochodzeń dla ustalenia okoliczności wypadku i rozmiaru szkody.