Rozdział 3 - Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. - Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.15.89

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1971 r.

Rozdział  3.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

§  14.
Z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń wypłaca świadczenia, jeżeli posiadacz lub kierowca pojazdu mechanicznego będą zobowiązani - na podstawie obowiązującego prawa - do odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez ruch pojazdu mechanicznego, w wyniku czego nastąpiły: śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, utrata, zniszczenie lub uszkodzenie rzeczy.
§  15.
Z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń świadczy w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierowcy pojazdu mechanicznego, z ograniczeniami wynikającymi z przepisów § 16.
§  16.
Z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody:
1)
wyrządzone osobom bliskim posiadaczowi pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem szkód będących następstwem wypadków śmiertelnych; za osoby bliskie uważa się zamieszkujących z posiadaczem pojazdu i prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe: małżonka, dzieci własne, przysposobione i przyjęte na wychowanie, pasierbów, wnuki, rodziców, ojczyma, macochę, dziadków, rodzeństwo, teściów, zięciów i synowe;
2)
wyrządzone przez kierowcę posiadaczowi pojazdu;
3)
wyrządzone przez posiadacza lub kierowcę pojazdu mechanicznego, których tożsamości nie ustalono;
4)
wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu;
5)
polegające na utracie, zniszczeniu lub uszkodzeniu gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i innych;
6)
w drzewostanie lasów na skutek wzniecenia pożaru;
7)
w zwierzynie łownej i ptactwie domowym;
8)
które nie przekraczają 300 zł.
§  17.
1.
Jeżeli szkoda została spowodowana przez kierowcę pojazdu mechanicznego rozmyślnie, w stanie nietrzeźwości lub nie posiadającego wymaganych uprawnień (właściwego prawa jazdy) albo przez kierowcę pojazdu nie zarejestrowanego (§ 2 pkt 1) lub kierowcę, który wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa, zakład ubezpieczeń ma obowiązek dochodzić od kierowcy zwrotu świadczenia wypłaconego poszkodowanemu.
2.
W uzasadnionych społecznie i gospodarczo przypadkach zakład ubezpieczeń może zmniejszyć roszczenie do kierowcy do kwoty stanowiącej 50% wypłaconego poszkodowanemu świadczenia; kwota dochodzonego od kierowcy w tych przypadkach roszczenia nie może przekroczyć 10.000 zł. Ograniczenie roszczenia nie dotyczy jednak przypadków, gdy szkoda została spowodowana rozmyślnie.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą kierowców będących cudzoziemcami dewizowymi.
§  18.
1.
Osoba uprawniona może zgłosić roszczenie, jakie ma do posiadacza lub kierowcy pojazdu mechanicznego, jak również dochodzić tego roszczenia bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń.
2.
Jeżeli osoba uprawniona zgłosi roszczenie do posiadacza lub kierowcy pojazdu mechanicznego, przekazują oni to zgłoszenie zakładowi ubezpieczeń.
3.
W razie wystąpienia osoby uprawnionej na drogę sądową (arbitrażową) bezpośrednio przeciwko posiadaczowi lub kierowcy pojazdu mechanicznego o naprawienie szkody wyrządzonej przez ruch tego pojazdu konieczne jest zapozwanie także zakładu ubezpieczeń.
§  19.
Zakład ubezpieczeń wypłaca świadczenie z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej bezpośrednio osobie uprawnionej do odszkodowania, zawiadamiając o tym posiadacza pojazdu mechanicznego.
§  20.
Na poczet świadczenia przysługującego z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zalicza się przyznane tej samej osobie, z tytułu tego samego zdarzenia, świadczenie z obowiązkowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz - jeżeli chodzi o szkodę majątkową - odszkodowanie przysługujące z tytułu innych ubezpieczeń.