Rozdział 8 - Obowiązki właścicieli. - Obowiązkowe ubezpieczenia budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.49.303

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 1976 r.

Rozdział  VIII

Obowiązki właścicieli.

§  47.
Właściciel budynku oraz mienia, objętych ubezpieczeniami, opłaca składki za te ubezpieczenia według stawek określonych odrębnymi przepisami.
§  48.
1.
Właściciel budynku oraz mienia jest obowiązany:
1)
powiadomić PZU:
a)
o wzniesieniu budynku, podać jego wymiary, rodzaj materiału użytego do budowy ścian i pokrycia dachu oraz wartość kosztorysową budynku,
b)
o powstaniu gospodarstwa rolnego i o każdej zmianie obszaru użytków rolnych;
2)
ułatwić PZU ustalenie wartości ubezpieczonych budynków, mienia ruchomego, ziemiopłodów lub zwierząt gospodarskich;
3)
w ciągu miesiąca od dnia otrzymania dokumentu ubezpieczenia powiadomić PZU, jeżeli dokument ubezpieczenia:
a)
nie obejmuje wszystkich znajdujących się na nieruchomości i należących do niego budynków, a w gospodarstwach rolnych - budynków o powierzchni co najmniej 20 m2,
b)
wykazuje obszar użytków rolnych gospodarstwa niezgodny ze stanem faktycznym,
c)
nie obejmuje wszystkich zwierząt podlegających rejestracji w dniu jej przeprowadzenia.
2.
W razie niezawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a) i b), odpowiedzialność PZU może być ograniczona do budynków i obszaru użytków rolnych - określonych w dokumencie ubezpieczenia.
§  49.
Właściciel budynku i mienia ruchomego jest obowiązany stosować się do przepisów przeciwpożarowych i innych, mających na celu zapobieganie powstaniu szkody.
§  50.
1.
W razie powstania szkody właściciel budynku oraz mienia jest obowiązany:
1)
w miarę możliwości zapobiegać powiększeniu się szkody;
2)
zawiadomić PZU najpóźniej w ciągu 4 dni o powstałej szkodzie, a w razie padnięcia zwierząt - w ciągu 24 godzin - od powstania szkody lub otrzymania o niej wiadomości;
3)
ułatwić PZU prowadzenie czynności niezbędnych do ustalenia rozmiarów szkody;
4)
dostarczyć niezbędnych dowodów oraz udzielić niezbędnych wyjaśnień.
2.
Zawiadomienie o szkodach może być dokonane indywidualnie lub zbiorowo przez poszkodowanych właścicieli. W zawiadomieniu podaje się imię i nazwisko poszkodowanego, rodzaj i obszar uszkodzonych ziemiopłodów, uszkodzone elementy poszczególnych budowli, rodzaj uszkodzonych rzeczy itp.
3.
W razie kradzieży jakiejkolwiek pozostałości z budynku lub mienia ruchomego, które uległy szkodzie, przed dokonaniem oględzin przez PZU właściciel jest obowiązany najpóźniej w ciągu 4 dni zawiadomić o tym organy Milicji Obywatelskiej.
4.
Do czasu dokonania przez PZU oględzin nie wolno bez zezwolenia PZU zmieniać stanu spowodowanego przez szkodę w budynkach i mieniu ruchomym, chyba że zmiana leży w interesie społecznym lub jest niezbędna dla zapobieżenia powiększeniu się szkody.
5.
PZU nie może powoływać się na przepis ust. 4, jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia o szkodzie nie dokonał oględzin.
§  51.
1.
Właściciel ziemiopłodów obowiązany jest dokonać sprzętu plonów w czasie właściwym dla danej uprawy.
2.
Jeżeli w związku ze znaczną szkodą w ziemiopłodach właściciel ziemiopłodów zamierza zebrać plony przed ich dojrzeniem albo zaorać uszkodzone pole lub jego część, powinien to zaznaczyć w zawiadomieniu o szkodzie.
3.
Przed ustaleniem wysokości szkody przez PZU można dokonać sprzętu uszkodzonych ziemiopłodów w czasie właściwym dla danej uprawy albo zaorać pole lub jego część, jeżeli ma być zastosowana uprawa zamienna.
§  52.
Właściciel zwierząt gospodarskich jest obowiązany:
1)
przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, żywienia i użytkowania zwierząt oraz zapobiegać szkodom;
2)
stosować się do przepisów w zakresie zwalczania zaraźliwych chorób zwierzęcych oraz niezwłocznie zgłaszać takie przypadki do najbliższego zakładu weterynaryjnego albo do urzędu gminy lub sołtysa, a w razie wypadku lub choroby zwierzęcia - wezwać pracownika służby weterynaryjnej i zastosować się do jego zaleceń;
3)
w razie dobicia zwierzęcia - poddać mięso badaniu przez osobę uprawnioną;
4)
w razie padnięcia zwierzęcia - niezwłocznie zawiadomić o tym pracownika służby weterynaryjnej, który ustali przyczynę padnięcia;
5)
w ciągu 7 dni od powstania szkody - dostarczyć PZU:
a)
zgłoszenie szkody na formularzu PZU, poświadczone przez naczelnika gminy lub przez sołtysa,
b)
opinię na formularzu PZU pracownika służby weterynaryjnej, który leczył zwierzę, oraz opinię pracownika służby weterynaryjnej, który dokonał sekcji zwierzęcia lub poubojowego badania mięsa; opinia powinna w każdym razie zawierać informację o wieku i stanie odżywienia zwierzęcia,
c)
dowody stwierdzające wysokość kwot uzyskanych ze sprzedaży mięsa i skóry;
6)
jeżeli obowiązkowe ubezpieczenie obejmuje również koszty leczenia - dostarczyć PZU pokwitowanie poniesionych kosztów leczenia oraz kosztów sekcji zwierzęcia, wydane przez pracownika służby weterynaryjnej.
§  53.
1.
Jeżeli właściciel budynku, mienia ruchomego, ziemiopłodów lub zwierząt gospodarskich umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa nie dopełnił obowiązków określonych w § 48 ust. 1 pkt 2, § 49, § 50 ust. 1 i 4 oraz w § 52, a niedopełnienie to miało wpływ na rozmiar szkody lub ustalenie wysokości odszkodowania, PZU może odmówić odszkodowania lub je zmniejszyć o 50%. PZU może jednak zapłacić całe odszkodowanie, jeżeli wymaga tego interes gospodarki narodowej albo jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego.
2.
W razie niepowiadomienia PZU przez właściciela o pominięciu w dokumencie ubezpieczenia zwierząt gospodarskich podlegających rejestracji w dniu jej przeprowadzenia (§ 48 ust. 1 pkt 3 lit. c), PZU może zmniejszyć odszkodowanie o 50%.
3.
Jeżeli powódź zniszczyła trawę po jej przekwitnięciu albo jeżeli nie został zachowany określony przez terenowy organ administracji państwowej termin sprzętu siana na obszarach pomiędzy korytem wody płynącej a wałami przeciwpowodziowymi oraz na obszarach zbiorników retencyjnych lub łąk nawadnianych po pierwszym lub drugim zbiorze siana - PZU może odmówić odszkodowania lub je zmniejszyć w granicach od 30% do 50%.