§ 2. - Obowiązkowe pośrednictwo pracy na niektórych terenach oraz obowiązek zatrudniania na całym terytorium kraju określonych kategorii osób ze względów społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.48.215

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1983 r.
§  2.
1.
Obowiązkowe pośrednictwo pracy dotyczy kandydatów do pracy zatrudnianych na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą lub umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego - we wszystkich zakładach pracy, w tym również w zakładach pracy prowadzonych przez osoby fizyczne oraz przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne zatrudniające obywateli polskich, zwanych dalej "zakładami pracy".
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kandydatów do pracy:
1)
w organizacjach politycznych,
2)
w organach administracji państwowej, w związkach zawodowych, centralnych związkach spółdzielczych, z wyjątkiem personelu pomocniczego i obsługi,
3)
w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w przedsiębiorstwach resortu rolnictwa i gospodarki żywnościowej o kampanijnym i sezonowym charakterze produkcji,
4)
kierowanych do pracy za granicą przez organy administracji państwowej, instytucje i uspołecznione zakłady pracy na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kandydatów na stanowiskach:
1)
na których stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania, wyboru oraz mianowania,
2)
pracowników naukowych, naukowo-badawczych oraz nauczycieli i nauczycieli akademickich,
3)
dziennikarzy w redakcjach pism, czasopism, w radiu i telewizji, w agencjach prasowych i fotograficznych,
4)
muzyków i artystów,
5)
pracowników medycznych z wyższym i średnim wykształceniem,
6)
marynarzy i rybaków,
7)
pracowników służby weterynaryjnej działalności podstawowej,
8)
pracowników zatrudnionych pod ziemią,
9)
pracowników banków,
10)
pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z leśnictwem i gospodarką leśną.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do absolwentów, z którymi stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy przedwstępnej lub umowy o stypendium fundowane albo umowy o naukę zawodu w szkole górniczej.
5.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może na wniosek wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) województw, o których mowa w § 1, lub ministrów, w zależności od oceny zjawisk zachodzących na rynku pracy i w zatrudnieniu, wyłączyć z obowiązkowego pośrednictwa pracy niektóre inne kategorie kandydatów do pracy, stanowiska pracy lub zakłady pracy.