Rozdział 2 - Obowiązek dostaw. - Obowiązkowe dostawy ziemniaków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.35.183 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.

Rozdział  2.

Obowiązek dostaw.

Do dostaw ziemniaków obowiązany jest właściciel gospodarstwa rolnego, a gdy gospodarstwo zostało wydzierżawione lub jest faktycznie użytkowane przez inną osobę - dzierżawca lub użytkownik.

Do dostaw ziemniaków obowiązani są wszyscy, którzy w ciągu roku gospodarczego użytkowali dane gospodarstwo jako właściciele, dzierżawcy lub użytkownicy, z tym że wykonanie obowiązku dostawy przez jednego z zobowiązanych zwalnia pozostałych od tego obowiązku.

1.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków z indywidualnego gospodarstwa rolnego ustala się w zależności od obszaru gruntów ornych, wyrażonego w hektarach fizycznych, oraz od grupy gospodarstwa.
2.
Nie uważa się za grunty orne:
1)
gruntów pod wodami otwartymi lub zamkniętymi,
2)
gruntów leśnych i pod lasami,
3)
gruntów pod naturalnymi łąkami i pastwiskami,
4)
nieużytków, do których zalicza się: lotne piaski, bagna, mokradła, strome stoki i parowy, skały, szutrowiska, okopy, doły po żwirze, glinie, torfie, piasku itp.

W przypadku gdy właściciel (dzierżawca, użytkownik) gospodarstwa rolnego użytkuje dwa lub więcej gospodarstw rolnych położonych w jednym województwie, wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków ustala się z łącznego obszaru gruntów ornych przez niego użytkowanych.

W przypadku gdy dwie lub więcej osób prowadzi na danym gospodarstwie rolnym wspólną gospodarkę, wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków ustala się z całego obszaru gruntów ornych danego gospodarstwa.

Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków z indywidualnego gospodarstwa rolnego ustala się mnożąc ilość hektarów fizycznych gruntów ornych tego gospodarstwa przez ilość kilogramów ziemniaków, przypadających z jednego hektara fizycznego w danym powiecie (powiatowa norma obowiązkowych dostaw ziemniaków).

W przypadku gdy indywidualne gospodarstwo rolne położone jest w dwóch lub więcej gromadach na terenie jednego województwa, stosuje się normę obowiązującą w gromadzie, w której znajdują się główne zabudowania gospodarcze danego gospodarstwa.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia:

1)
podział indywidualnych gospodarstw rolnych na grupy w zależności od obszaru gruntów ornych wyrażonego w hektarach przeliczeniowych oraz zasady przeliczania gruntów ornych na hektary przeliczeniowe w zależności od jakości i położenia tych gruntów,
2)
powiatowe normy obowiązkowych dostaw ziemniaków oraz sposób ich stosowania.
1.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków ze spółdzielni produkcyjnych ustala się mnożąc ilość hektarów fizycznych gruntów ornych spółdzielni wraz z działkami przyzagrodowymi członków spółdzielni przez normę wyrażoną w kilogramach.
2.
Przepis art. 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1.
W przypadku gdy wszyscy lub część członków spółdzielni produkcyjnej dokonuje zbiorów indywidualnie, obowiązek dostawy ziemniaków ustala się oddzielnie dla spółdzielni oraz dla poszczególnych jej członków, którzy dokonują zbiorów indywidualnie.
2.
Obowiązek dostawy spółdzielni oraz jej członków, którzy dokonują zbiorów indywidualnie, ustala się według następujących zasad:
1)
łączną wysokość dostaw spółdzielni oraz jej członków stanowi ilość, jaka przypadałaby od spółdzielni, gdyby wszyscy członkowie dokonywali zbiorów zespołowo,
2)
łączną wysokość dostaw (pkt 1) dzieli się między spółdzielnię a jej członków dokonujących zbiorów indywidualnie, w zależności od ilości hektarów fizycznych gruntów, z których dokonuje się zbiorów zespołowo oraz indywidualnie.
3.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu ustali szczegółowy sposób obliczania wysokości obowiązkowych dostaw spółdzielni oraz jej członków, którzy dokonują zbiorów indywidualnie.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia sposób ustalania norm obowiązkowych dostaw ziemniaków z gospodarstw rolnych spółdzielni produkcyjnych.

Przy obliczaniu wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków z indywidualnych gospodarstw rolnych oraz spółdzielni produkcyjnych stosuje się zaokrąglenie w górę zobowiązań zakończonych cyfrą poniżej 5 kg do 5 kg, a zakończonych powyżej 5 kg do 10 kg.

1.
Ilość ziemniaków objętą obowiązkiem dostaw z innych uspołecznionych gospodarstw rolnych:
1)
nie włączonych do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Rolnictwa,
2)
pozostających w tymczasowym zarządzie prezydium powiatowej lub gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej i uprawianych na jego zlecenie,

stanowi cała nadwyżka towarowa.

2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi sposób ustalania nadwyżki towarowej z gospodarstw, wymienionych w ust. 1, na podstawie preliminarza przychodów i rozchodów ziemniaków.
1.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków przez państwowe gospodarstwa rolne, podległe Ministrowi Rolnictwa, określa się zgodnie z planem gospodarczym Ministerstwa Rolnictwa.
2.
Rada Ministrów określa tryb i sposób opracowania kwartalnych i miesięcznych planów dostaw oraz wykonania dostaw przez poszczególne gospodarstwa rolne, podległe Ministrowi Rolnictwa.