Rozdział 4 - Obniżenia i zwolnienia od obowiązku dostaw mleka. - Obowiązkowe dostawy mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez gospodarstwa rolne, należące do instytucji państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączone do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.50.251

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1956 r.

Rozdział  4.

Obniżenia i zwolnienia od obowiązku dostaw mleka.

§  10.
1.
Spółdzielniom produkcyjnym, których grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią co najmniej 30% ogólnego obszaru użytków rolnych, obniża się wysokość obowiązkowych dostaw, przypadających z gruntów V i VI klasy:
1)
o 20% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią od 30 do 40% ogólnego obszaru użytków rolnych,
2)
o 30% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią powyżej 40 do 50% ogólnego obszaru użytków rolnych,
3)
o 40% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią powyżej 50% ogólnego obszaru użytków rolnych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do członków spółdzielni produkcyjnych, o których mowa w § 8 rozporządzenia.
§  11.
Członkowie spółdzielni produkcyjnych, mający na utrzymaniu więcej niż dwoje dzieci poniżej 14 lat i posiadający tylko 1 krowę, zwolnieni są od obowiązku dostaw mleka z działek przyzagrodowych.
§  12.
1.
Odłogi i inne nie zagospodarowane użytki rolne, przekazane spółdzielniom do użytkowania, zwolnione są od obowiązku dostaw mleka na okres pierwszych trzech lat użytkowania.
2.
W czwartym i piątym roku użytkowania odłogów i użytków, o których mowa w ust. 1, stosuje się przy ustalaniu obowiązkowych dostaw mleka z nich przypadających normy ulgowe, wynoszące w czwartym roku użytkowania 50%, a w piątym roku 70% normy ustalonej dla spółdzielni.
3.
W szóstym i następnych latach użytkowania odłogów i użytków, o których mowa w ust. 1, stosuje się przy ustalaniu obowiązkowych dostaw mleka z nich przypadających normę ustaloną dla spółdzielni.
§  13.
Działki przyzagrodowe osiedleńców w spółdzielniach produkcyjnych zwolnione są od obowiązku dostaw mleka w roku, w którym nastąpiło osiedlenie, oraz w roku następnym.
§  13a. 4
Obniża się wysokość obowiązkowych dostaw mleka spółdzielniom produkcyjnym:
a)
prowadzącym wychów cieląt z własnej hodowli lub nabywającym cielęta do hodowli zespołowej - o 300 litrów za każde cielę zatrzymane do chowu,
b)
prowadzącym wychów cieląt zakontraktowanych przez upoważnione do tego przedsiębiorstwo państwowe - o 400 litrów za każde cielę,
c)
prowadzącym wychów cieląt od krów zapisanych do ksiąg wstępnych i głównych lub nabywającym cielęta od tych krów do hodowli zespołowej - o 400 litrów za każde cielę,
d)
prowadzącym wychów jałówek zakontraktowanych przez upoważnione do tego przedsiębiorstwo państwowe - o 400 litrów za każdą zakontraktowaną jałówkę.
§  13b. 5
Zwalnia się od obowiązku dostaw mleka gospodarstwa, należące do Funduszu Wczasów Pracowniczych i do Centralnego Zarządu Konsumów.
§  14.
1.
Jeżeli na skutek nadzwyczajnych okoliczności zdolność produkcyjna gospodarstwa została w takim stopniu zmniejszona, że obowiązkowe dostawy mleka nie mogą być wykonane w części lub w całości, może nastąpić częściowe lub całkowite zwolnienie od obowiązku dostaw mleka.
2.
Wnioski w sprawach, wymienionych w ust. 1, rozstrzygają prezydia powiatowych rad narodowych w porozumieniu z powiatowymi pełnomocnikami Ministerstwa Skupu.
§  15.
Minister Skupu w porozumieniu z właściwymi ministrami może w szczególnie uzasadnionych przypadkach zwolnić gospodarstwa rolne, o których mowa w § 9 rozporządzenia, od obowiązku dostaw mleka lub obniżyć wysokość obowiązkowych dostaw mleka w granicach do 50% ustalonego zobowiązania.
4 § 13a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.279) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1956 r.
5 § 13b dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.279) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1956 r.