Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Obowiązki osób fizycznych i prawnych oraz władz i instytucji w dziedzinie przygotowania personelu obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej w czasie pokoju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.10.54

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1939 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Obowiązek w dziedzinie przygotowania personelu obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, w rozumieniu rozporządzenia niniejszego, polega na zorganizowaniu, przysposobieniu, wyposażeniu w sprzęt oraz przeprowadzaniu ćwiczeń, próbnych pogotowi i alarmów tego personelu.
§  2.
Personelem obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, w rozumieniu rozporządzenia niniejszego, są osoby, wyznaczone na podstawie zgłoszenia ochotniczego lub z urzędu do organów obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej:
1)
osiedli, jako całości,
2)
budowli, mających znaczenie publiczne,
3)
domów mieszkalnych.
§  3.
(1)
Do osób, zgłaszających się ochotniczo, stosuje się przepisy rozporządzenia niniejszego.
(2)
Szczegółowe przepisy, dotyczące zgłoszeń ochotniczych, wyda Minister Spraw Wewnętrznych.
§  4.
Nie mogą być wyznaczane do organów obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej osoby:
1)
powołane do czynnej służby wojskowej;
2)
obowiązane do służby wojskowej w rezerwie;
3)
posiadające karty mobilizacyjne;
4)
przydzielone, na podstawie ochotniczego zgłoszenia, do jednostek Polskiego Czerwonego Krzyża, przeznaczonych dla wojska;
5)
korzystające z prawa zakrajowości oraz zawodowy personel obcych urzędów konsularnych i członkowie ich rodzin, jeżeli posiadają obywatelstwo państwa wysyłającego - z zastrzeżeniem wzajemności;
6)
więźniowie.
§  5.
(1)
Osoby, wyznaczone do organów obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, obowiązane są:
1)
stawić się przed komisjami poborowymi lub do specjalnych badań lekarskich;
2)
odbyć przysposobienie w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej;
3)
stawić się, w razie powołania, do ćwiczeń obrony przeciwlotniczej, organizowanych bądź dla całych osiedli lub ich części, bądź też tylko dla organów obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, jak również w razie zarządzenia próbnych pogotowi i alarmów;
4)
pełnić funkcje w wyznaczonych organach obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej.
(2)
Obowiązek, wymieniony w pkt 1), dotyczy wyłącznie osób, wyznaczonych do organów obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej osiedli.
§  6.
Nie mogą być powoływane do wykonania obowiązków, wynikających z rozporządzenia niniejszego, osoby, które odbywają w tym samym czasie:
1)
służbę pracy w junackich hufcach pracy, utworzonych dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 września 1936 r. o służbie pracy młodzieży (Dz. U. R. P. Nr 72, poz. 515) lub w innych organizacjach, przewidzianych w art. 79 ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 220);
2)
przysposobienie do pomocniczej służby wojskowej, ćwiczenia w ramach uzupełniającej służby wojskowej lub zastępczy obowiązek wojskowy, przewidziane w art. 103, 107 i 146 ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.
§  7.
Obowiązek przysposobienia, określony w § 5 ust. (1) pkt 2), polega na:
1)
zasadniczym przysposobieniu w szkołach wszystkich typów i stopni,
2)
uzupełnianiu zasadniczego przysposobienia na periodycznie organizowanych kursach, obozach lub odprawach.
§  8.
Programy zasadniczego przysposobienia oraz czas trwania tego przysposobienia ustali Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  9.
(1)
Uzupełnianie przysposobienia przeprowadzają stowarzyszenia wyższej użyteczności, w zakresie ustalonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1937 r. o przygotowaniu w czasie pokoju obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej Państwa (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 73), oraz inne stowarzyszenia i instytucje, specjalnie upoważnione do tego przez właściwe władze.
(2)
Łączny czas uzupełniania przysposobienia nie może przekraczać 14 dni rocznie, nie wliczając dni świątecznych i czasu przejazdu powołanych.
(3)
Uzupełnianie przysposobienia przeprowadza się według programów, opracowanych na podstawie zarządzeń właściwych ministrów oraz zgodnie z planem, ustalanym na każdy rok kalendarzowy przez właściwe wojewódzkie władze administracji ogólnej w porozumieniu z innymi właściwymi władzami rządowymi, podległymi bezpośrednio władzom centralnym.
(4)
Stowarzyszenia i instytucje, wymienione w ust. (1), przeprowadzające uzupełnianie przysposobienia, pokrywają, w ramach swych budżetów, koszty:
1)
niezbędnego sprzętu ćwiczebnego i pomocy naukowych;
2)
materiałów używanych przy pokazach i ćwiczeniach;
3)
wynagrodzenia wykładowców i sił pomocniczych.
§  10.
Sposób wykonania obowiązków, przewidzianych w §§ 5 i 7, ustalają właściwi ministrowie, każdy w zakresie, przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 73).