Art. 7. - Obniżenie kosztów administracji komunalnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.91.777

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 1932 r.
Art.  7.
1.
Delegatów rządowych, przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 grudnia 1924 r. o ustanawianiu delegatów rządowych przy poszczególnych samorządach i innych związkach prawno - publicznych (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 1002) mianuje dla związków komunalnych Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
2.
Na żądanie delegata rządowego, związek komunalny ma obowiązek przedstawiać mu do wiadomości - przed wprowadzeniem w życie - akty (uchwały, zarządzenia, umowy i t. d.), które spowodują wydatki z funduszów związku komunalnego, oraz oznaczone przez delegata same wydatki, przed ich uskutecznieniem. Delegat ma prawo wstrzymać wprowadzenie w życie wymienionych aktów i uskutecznienie wydatków, jeżeli uzna, że wydatki:
a)
nie są przewidziane w budżecie lub są niezgodne z obowiązującemi przepisami o gospodarce związku komunalnego;
b)
aczkolwiek przewidziane budżetem, nie znajdują pokrycia w faktycznych dochodach związku komunalnego.
3.
Delegat rządowy oprócz uprawnień, które mu przysługują w myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 1002) oraz w myśl ustępu poprzedniego niniejszego artykułu ma prawo:
a)
stawiać wnioski do decyzji władzy nadzorczej, zmierzające do obniżenia kosztów administracji w myśl przepisów niniejszego rozporządzenia;
b)
przedstawiać właściwym organom komunalnym projekty reorganizacji lub skasowania poszczególnych działów pracy ze względów racjonalności gospodarczej.
4.
Związek komunalny jest obowiązany dostarczyć delegatowi rządowemu, na jego żądanie, personelu pomocniczego, odpowiednich pomieszczeń, oraz znajdujących się w dyspozycji związku innych środków rzeczowych, niezbędnych do wykonania jego zadań. O rozmiarze potrzeby w tym względzie rozstrzyga w razie sporu Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.