Art. 11. - NRD-Polska. Umowa o stosunkach prawnych na wspólnej granicy państwowej oraz współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych. Berlin.1969.10.28.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.21.170

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 sierpnia 1970 r.
Artykuł  11
1.
Pełnomocnicy graniczni Umawiających się Stron:
1)
przeprowadzają okresowo wymianę informacji; dokonują oceny sytuacji na wspólnej granicy państwowej i koordynują środki podejmowane dla ochrony granicy;
2)
uzgadniają przedsięwzięcia podejmowane dla zabezpieczenia obiektów, przeciętych linią granicy państwowej;
3)
porozumiewają się w sprawie prac gospodarczo-technicznych prowadzonych na granicy państwowej;
4)
zapewniają przekroczenie granicy państwowej oddziałom ratowniczym, niosącym pomoc w razie pożarów, powodzi i innych klęsk żywiołowych oraz w czasie prowadzenia wspólnych ćwiczeń przez te oddziały;
5)
zapewniają właściwe oznaczenie i utrzymanie przebiegu granicy państwowej;
6)
współdziałają przy organizowaniu przekraczania granicy państwowej przez oddziały wojskowe w przypadkach wspólnych ćwiczeń.
2.
Pełnomocnicy graniczni przeprowadzają postępowanie wyjaśniające i stosownie do ich uprawnień podejmują decyzje w szczególności w następujących przypadkach:
1)
bezprawnego przekroczenia granicy państwowej przez osoby, pojazdy i statki wodne lub powietrzne;
2)
zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy, powstałego w wyniku działania przez granicę państwową;
3)
uszkodzenia, przesunięcia lub zniszczenia znaków granicznych;
4)
strzelania przez granicę państwową;
5)
przejścia przez granicę państwową zwierząt domowych;
6)
bezprawnego komunikowania się lub przekazywania przedmiotów przez granicę państwową;
7)
w innych przypadkach, których rozstrzygnięcie przez głównych pełnomocników granicznych lub na drodze dyplomatycznej nie jest konieczne.
3.
Pełnomocnicy graniczni wykonują również inne zadania, nałożone na nich na podstawie odpowiednich porozumień zawartych między właściwymi organami Umawiających się Stron.
4.
W celu podjęcia odpowiednich kroków przez właściwe organy pełnomocnicy graniczni niezwłocznie przekazują informacje o:
1)
przypadkach katastrof;
2)
występowaniu epidemii u ludzi, zwierząt i roślin;
3)
występowaniu szkodników polnych i leśnych;
4)
niebezpieczeństwie pożaru na obszarze przygranicznym;
5)
awariach powodujących wprowadzenie do wód granicznych olejów lub innych szkodliwych substancji zanieczyszczających te wody.
5.
Pełnomocnicy graniczni mogą przedstawić głównym pełnomocnikom granicznym do rozpatrzenia sprawy mające szczególne znaczenie. O takich przypadkach należy równocześnie poinformować pełnomocnika granicznego drugiej Umawiającej się Strony.
6.
Szczególnie poważne wypadki na granicy państwowej są rozpatrywane w zasadzie na drodze dyplomatycznej. W takich przypadkach pełnomocnicy graniczni mają obowiązek przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i zabezpieczenia dowodów.
7.
Postępowanie wyjaśniające w sprawie wypadków na granicy państwowej przeprowadza się na miejscu. Prowadzi je pełnomocnik graniczny tej Umawiającej się Strony, na której terytorium jest przeprowadzane postępowanie wyjaśniające. Z postępowania tego sporządza się protokół, do którego należy załączyć niezbędne dokumenty i dowody.
8.
Postanowienia niniejszego artykułu nie wykluczają możliwości powierzenia pełnomocnikom granicznym do rozpatrzenia spraw, które były rozpatrzone przez głównych pełnomocników granicznych lub na drodze dyplomatycznej.