Art. 2. - Norwegia-Polska. Konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokół do tej Konwencji. Warszawa.2009.09.09.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.134.899

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 kwietnia 2013 r.
ARTYKUŁ  2

Podatki objęte Konwencją

1. 
Niniejsza Konwencja ma zastosowanie do podatków od dochodu, pobieranych na rzecz Umawiającego się Państwa, jego jednostek terytorialnych lub organów władzy lokalnej, bez względu na sposób ich pobierania.
2. 
Za podatki od dochodu uważa się wszystkie podatki pobierane od całego dochodu albo od części dochodu, włączając w to podatki od zysków z przeniesienia własności majątku ruchomego lub nieruchomego, podatki od całkowitych kwot pensji lub wynagrodzeń wypłacanych przez przedsiębiorstwa, jak również podatki od przyrostu wartości majątku.
3. 
Do obecnie istniejących podatków, których dotyczy niniejsza Konwencja, należą w szczególności:
a)
w przypadku Polski:
(i)
podatek dochodowy od osób fizycznych; oraz
(ii)
podatek dochodowy od osób prawnych;

(zwane dalej; podatkiem polskim);

b)
w przypadku Norwegii:
(i)
podatek od ogólnego dochodu;
(ii)
podatek od dochodu osób fizycznych;
(iii)
specjalny podatek od dochodu z produkcji ropy naftowej;
(iv)
podatek potrącany u źródła od dywidend; oraz
(v)
podatek od wynagrodzenia wypłacanego artystom i sportowcom niebędącym rezydentami Norwegii;

(zwane dalej: podatkiem norweskim).

4. 
Niniejsza Konwencja ma także zastosowanie w odniesieniu do wszystkich podatków takiego samego lub podobnego rodzaju, które będą nakładane po dacie podpisania niniejszej Konwencji obok istniejących podatków lub w ich miejsce. Właściwe organy Umawiających się Państw będą informowały się wzajemnie w zakresie wszelkich zasadniczych zmian dokonanych w ich prawie podatkowym.