Niektóre zmiany i uzupełnienia ustaw górniczych, obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.36.340

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 marca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o niektórych zmianach i uzupełnieniach ustaw górniczych, obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

§ 210 ustęp 1 pruskiej ustawy górniczej z dnia 24 czerwca 1865 r. (Zbiór Ustaw z r. 1865 str. 705) otrzymuje brzmienie następujące:

"W tych częściach kraju, w których obowiązuje prawo prowincjonalne, wydane dla Prus Zachodnich, ogłoszone 19 kwietnia 1844 r. podlegają postanowieniom niniejszej ustawy tylko sól kamienna, sole potasowe, magnezowe i borowe oraz solanki"

Do § 5 austriackiej ustawy górniczej z dnia. 23 maja 1854 r. (Dz. U. P. Nr. 146) dodaje się jako ustęp 3 postanowienie następujące:

"Nadanie miar górniczych na podstawie odkryć soli potasowych, magnezowych lub borowych może uzyskiwać tylko Państwo. Wyjątek od tego ograniczenia może nastąpić tylko w razie łącznego istnienia 2 warunków:

1) jeżeli odkrycie tych soli zostało dokonane przed 1 kwietnia 1928 r.,

2) jeżeli na podstawie tego odkrycia zostało złożone przed 1 lipca 1928 r. podanie o nadanie."

§ 123 austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r. (Dz. U. P. Nr. 146) otrzymuje następujące brzmienie:

"Posiadacz miar kopalnianych, dziennych lub przymiarów ma wyłączne prawo wydobywania nietylko tych minerałów zastrzeżonych, których odkrycie było podstawą do uzyskania nadania górniczego, lecz wszelkich innych minerałów zastrzeżonych, znajdujących się w tych miarach lub przymiarach z wyjątkiem soli potasowych, magnezowych i borowych.

Ograniczenie powyższe nie ma zastosowania do już nadanych pól kopalnianych, jeżeli zachodzą łącznie następujące warunki:

1) jeżeli w danem polu - kopalnianem sole powyższe były lub będą odkryte przed 1 kwietnia 1928 r.,

2) jeżeli odkrycie powyższe będzie zgłoszone we właściwym, wyższym urzędzie górniczym przed 1 lipca 1928 r.

3) jeżeli wyższy urząd górniczy stwierdzi zarówno fakt odkrycia przed 1 kwietnia 1928 r., jako też że złoża tych soli odpowiadają przepisom § 44 w brzmieniu, nadanem art. 1 ustawy z dnia 3 marca 1926 r. o niektórych zmianach powszechnej austriackiej ustawy górniczej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 169).

Postanowienia powyższe nie naruszają uprawnień właścicieli pól kopalnianych, nadanych na podstawie odkrycia soli potasowych, magnezowych lub borowych,

Art. 236 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Prawo własności gruntu obejmuje zarazem prawo własności wszystkich znajdujących się tamże minerałów oprócz soli kamiennej, soli potasowych, magnezowych i borowych oraz solanek, nadających się do technicznego uzyskiwania soli sodowych i soli potasowych".

Art. 237 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Minerały, związane z własnością gruntu, mogą być eksploatowane przez właściciela gruntu.

Minerały, które w myśl postanowień poprzedniego artykułu nie są związane z własnością gruntu, stanowią własność Państwa".

Art. 455 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Na gruntach, wymienionych w art. 454, prawo poszukiwania i wydobywania wszelkich minerałów z wyjątkiem wymienionych w ustępie 2 niniejszego artykułu oraz w art. 456 przysługuje właścicielom gruntów i osobom posiadającym ich zezwolenie.

Na gruntach, wymienionych w art. 454, Państwo ma wyłączne prawo do otrzymywania nadań na następujące minerały: sól kamienną, sole potasowe, magnezowe i borowe oraz solanki, nadające się do technicznego uzyskiwania soli sodowych i soli potasowych. Do poszukiwań tych minerałów, do postępowania nadawczego co do nich oraz do praw i obowiązków z tytułu własności tych nadań mają odpowiednie zastosowanie przepisy, dotyczące minerałów, wymienionych w art. 456, z wyjątkiem:

1) przepisanego w art. 479 ograniczenia terminu zgłoszenia do 7 dni,

2) przepisanego w art. 485 p. 2 terminu trzymiesięcznego względnie sześciotygodniowego dla podania prośby o nadanie,

3) przepisów o wynagrodzeniu za użytkowanie wnętrza i

4) przepisów o przymusowej eksploatacji i o związanych z niemi rygorach".

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a na obszarze województwa śląskiego z dniem ogłoszenia oświadczenia Prezesa Rady Ministrów o wyrażeniu zgody na nie Sejmu Śląskiego.