Rozdział 3 - Obowiązki pracowników kolejowych. - Niektóre prawa i obowiązki pracowników kolejowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.16.59

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1958 r.

Rozdział  3.

Obowiązki pracowników kolejowych.

Pracownik kolejowy obowiązany jest we wszystkich okolicznościach do wierności wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

1.
Podstawowym obowiązkiem pracowników kolejowych jest zabezpieczenie wykonania zadań transportu kolejowego, wynikających z potrzeb gospodarki narodowej i obronności Państwa.
2.
Pracownicy kolejowi obowiązani są do wykonywania planów, wypełniania ustalonych norm produkcyjnych i mierników pracy środków transportowych oraz zwiększania wykorzystania taboru kolejowego.

Każdy pracownik kolejowy jest obowiązany strzec dobrego imienia kolejarza polskiego.

Pracownik kolejowy powinien spełniać swoje obowiązki ze świadomością, że jest współodpowiedzialny za terminowy i sprawny przewóz towarów i osób oraz za ich bezpieczeństwo.

1.
Pracownika kolejowego obowiązuje dyscyplina służbowa, oparta na socjalistycznym stosunku do pracy, niezbędna dla zabezpieczenia regularnej pracy transportu kolejowego.
2.
W szczególności pracownik kolejowy jest obowiązany do:
1)
ścisłego wypełniania obowiązków wynikających z powierzonej mu funkcji oraz do wykazywania w pracy nieodzownej inicjatywy;
2)
zapobiegania wszystkiemu, co zagraża bezpieczeństwu ruchu pociągów, życiu ludzkiemu lub mieniu powierzonemu kolei do przewozu, strzeżenia i ochrony własności społecznej, a w szczególności technicznych kolejowych środków przewozowych, wyposażenia i materiałów;
3)
ścisłego, dokładnego, terminowego wypełniania rozkazów i poleceń służbowych zwierzchnika;
4)
ścisłego przestrzegania ustaw, rozporządzeń, zarządzeń oraz przepisów służbowych;
5)
bezwzględnego przestrzegania tajemnicy państwowej i służbowej;
6)
czujności i zwalczania działalności wrogów ustroju i władzy ludowej.
1.
Zwierzchnik służbowy jest obowiązany:
1)
bezustannie utrzymywać na wysokim poziomie i wzmacniać dyscyplinę służbową podległych pracowników oraz wychowywać ich w duchu nieugiętego wypełniania obowiązków służbowych;
2)
ustawicznie podwyższać kwalifikacje zawodowe i społeczno-polityczne podległych pracowników;
3)
stale podnosić wydajność pracy przez inicjowanie i popieranie współzawodnictwa socjalistycznego wśród pracowników kolejowych oraz stwarzanie mu dogodnych warunków rozwoju;
4)
troszczyć się o swych podwładnych, wnikać w ich potrzeby bytowe i okazywać im nieodzowną pomoc.
2.
Zwierzchnik służbowy, który nie wykonuje swoich uprawnień dyscyplinarnych lub je przekracza, odpowiada za naruszenie obowiązku służbowego.

Regulamin nadany przez Ministra Kolei za zgodą Prezesa Rady Ministrów określi szczegółowe obowiązki pracowników kolejowych.