Art. 22. - Niektóre podatki i opłaty terenowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.45.229

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1985 r.
Art.  22.
1.
Opłatę targową pobiera się dziennie od osób dokonujących sprzedaży na targowiskach, bez posiadania tam stałego urządzenia użytkowanego na podstawie zawartej z jednostką prowadzącą targowisko umowy dzierżawy lub najmu pomieszczeń handlowych.
2.
Opłatę targową od osób, o których mowa w ust. 1, pobiera się również na terenie innych miejsc wyznaczonych czasowo przez terenowe organy administracji państwowej jako miejsca handlowe.
3.
Od obowiązku uiszczenia opłaty wolne są jednostki gospodarki uspołecznionej.
4.
Opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowisk oraz za inne usługi świadczone przez jednostkę prowadzącą targowisko.
5.
Osoby, które wykonują działalność podlegającą opłacie targowej, mogą być wyłączone z grupy osób opłacających tę opłatę i zobowiązane do opłacania podatków obrotowego i dochodowego za cały rok podatkowy w razie stwierdzenia, że działalność ta jest wykonywana w większych rozmiarach. Przepisu tego nie stosuje się do osób dokonujących sprzedaży wytworów własnego lub dzierżawionego gospodarstwa rolnego albo własnego zakładu rzemieślniczego. Przy ustalaniu dochodów uiszczoną opłatę uważa się za koszt osiągnięcia przychodu.