Dział 5 - Opłata targowa. - Niektóre podatki i opłaty terenowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.16.87 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Dział  V

Opłata targowa.

1.
Opłatę targową pobiera się na targowiskach od osób, które nie zawarły z jednostką prowadzącą targowisko umowy o dzierżawę (najem) pomieszczeń handlowych (stoisk), ani umowy o stałą dostawę artykułów dopuszczonych do obrotu na targowiskach.
2.
Opłatę targową pobiera się również na terenie innych miejsc wyznaczanych przez prezydia rad narodowych (np. kiermasz).

Obowiązek uiszczania opłaty ciąży na osobach wykonujących czynności określone w art. 29 ust. 1.

Od obowiązku uiszczenia opłaty wolne są podmioty gospodarki uspołecznionej z wyjątkiem spółdzielni oraz osoby dostarczające na targowisko zwierzęta rzeźne lub płody rolne w związku z obowiązkowymi dostawami.

1.
Opłatę targową pobiera się dziennie; wysokość opłaty nie może przekraczać:
Wyszczególnienie czynnościWysokość opłaty w złotych dla:
rolniczych spółdzielni produkcyjnych i członków tych spółdzielnipozostałych osób
w miastach wyłączonych z województw i stanowiących powiatyw miejscowościach pozostałychw miastach wyłączonych z województw i stanowiących powiatyw miejscowościach pozostałych
12345
1) przy sprzedaży od każdej

wystawionej na sprzedaż

sztuki:

a) konie (powyżej 2

lat), bydło (krowy,

buhaje, woły)

1582515
b) jałowizna powyżej 6

mies., źrebięta

powyżej 6 mies. do 2

lat

84158
c) trzoda chlewna

powyżej 6 mies.,

cielęta, źrebięta w

wieku do 6 mies.

53105
d) owce, kozy powyżej 6

mies.

3253
e) trzoda chlewna, owce,

kozy do 6 mies.

1121
2) przy sprzedaży z wozu

konnego (od wozu)

1052010
3) przy sprzedaży z

samochodu, platformy,

przyczepy samochodowej

(od samochodu,

platformy, przyczepy)

1583015
4) przy sprzedaży obnośnej

z ręki, kosza, skrzynki,

wiadra itp. od osoby:

a) od handlujących

zawodowo

--2010
b) od pozostałych--84
5) przy sprzedaży z wózka

ręcznego, roweru itp.

(od wózka, roweru)

84158
6) przy sprzedaży obnośnej

z ręki, kosza, wiadra,

skrzynki itp. od

indywidualnych

producentów,

sprzedających wytwory

swej produkcji, np.

masło, sery, jaja itp.

(od osoby)

2142
7) przy sprzedaży małych

ilości warzyw, jagód,

grzybów, kwiatów itp.

(od osoby)

2121
8) zajęcie placu pod

stoiska lub towar

przeznaczony do

sprzedaży niezależnie od

branży czy też

wykonywanych czynności

rzemieślniczo-usługowych

(za 1 m2 powierzchni)

3263
2.
W gospodarczo uzasadnionych przypadkach rady narodowe miast wyłączonych z województw i stanowiących powiaty mogą podwyższyć na poszczególnych targowiskach maksymalne stawki opłaty określone w ust. 1 pkt 3, 4, 5 o 100%.
3.
W razie odmowy uiszczenia opłaty do rąk poborcy opłata ulega podwyższeniu o 100%.
4.
Od osób obowiązanych do uiszczenia opłaty targowej nie pobiera się innych opłat za wykonywanie czynności wyszczególnionych w ust. 1, z wyjątkiem należności przewidzianych w osobnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowisk, np. chłodni, magazynów, przechowalni, środków transportowych, wag lub za inne usługi świadczone przez jednostkę prowadzącą targowisko.
5.
Osoby, które wykonują świadczenia podlegające opłacie targowej, a są zwolnione od podatku obrotowego i dochodowego, mogą jednak być pociągnięte do opłacania podatku obrotowego i dochodowego zamiast opłaty targowej na podstawie decyzji właściwego organu finansowego za cały rok podatkowy, w którym decyzja została doręczona. Pociągnięcie do obowiązku opłacania podatku obrotowego powoduje obowiązek zgłoszenia obowiązku podatkowego.
1.
Wysokość opłaty targowej ustalają rady narodowe miast wyłączonych z województw oraz powiatowe (miejskie miast stanowiących powiaty) rady narodowe.
2.
Wysokość opłaty powinna być ustalana dla poszczególnych targowisk w zależności od stopnia urządzenia i wyposażenia targowiska oraz innych szczególnych warunków miejscowych.
3.
Zawiadomienia o wysokości opłaty targowej lub o każdorazowej jej zmianie powinny być wywieszone na widocznych miejscach na targowisku.
4.
Rada Ministrów może zaliczać osoby obowiązane do uiszczania opłaty targowej do innych grup niż wymienione w art. 29 ust. 1 oraz zmieniać wysokość opłaty targowej.
1.
Opłatę targową pobierają oraz dokonują wszelkich związanych z tym czynności jednostki prowadzące lub dzierżawiące targowiska, a w przypadkach określonych w art. 26 ust. 2 - upoważnieni przez prezydia rad narodowych pracownicy.
2.
Organy finansowe sprawują nadzór nad prawidłowością pobierania opłaty.

Jeżeli targowisko prowadzone jest przez przedsiębiorstwo działające według zasad rozrachunku gospodarczego, całość wpływów z opłaty targowej stanowi dochód przedsiębiorstwa, które rozlicza się z budżetem właściwej rady narodowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jeżeli targowisko jest prowadzone przez prezydium rady narodowej, Minister Gospodarki Komunalnej oraz Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Finansów mogą przeznaczać na premiowanie pracowników część wpływów z opłaty targowej, nie więcej jednak niż 3% tych wpływów. Premiowaniem mogą być objęci poborcy opłaty targowej i należności wymienionych w art. 29 ust. 4 oraz pracownicy zatrudnieni przy czynnościach finansowych, związanych z pobieraniem tych opłat i należności.